W dniu 5 grudnia 2001 roku Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji przekazał do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt decyzji ustalającej, że Telekomunikacja Polska S.A. zajmuje pozycję dominującą na krajowym rynku świadczenia usług dzierżawy łączy telekomunikacyjnych.
Analiza rynku dzierżawy łączy telekomunikacyjnych dokonana przez Prezesa URT wykazała, iż udział TP S.A. w rynku przekracza znacznie próg 40 % potrzebny do wykazania pozycji dominującej. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów określa, że przez pozycję dominującą rozumie się pozycję przedsiębiorcy, która umożliwia mu zapobieganie skutecznej konkurencji na rynku, przez stworzenie mu możliwości działania w znacznym zakresie niezależnie od konkurentów, kontrahentów oraz konsumentów.
Przekazanie projektu decyzji do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z prośbą o zajęcie i przedstawienie stanowiska w tej sprawie, jest końcowym etapem postępowania administracyjnego rozpoczętego w dniu 3 września 2001 r. przez Prezesa URT wobec TP S.A. w zakresie świadczenia usług dzierżawy łączy. Obowiązek współdziałania Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie wydania decyzji o posiadaniu przez operatora pozycji dominującej na rynku określonej usługi telekomunikacyjnej wynika bezpośrednio z przepisu art. 57 ust. 1 ustawy Prawo Telekomunikacyjne.
Wyznaczenie TP S.A. operatorem dominującym na rynku dzierżawy łączy nałoży na tę spółkę dodatkowe obowiązki (ponad te, które TP S.A. już ma z racji wyznaczenia jej operatorem dominującym w zakresie usługi powszechnej), a mianowicie:
Świadczenie usługi dzierżawy łączy, z zachowaniem odpowiedniej jakości, wymagań określonych w art. 53 ust. 1 oraz w sposób dostępny każdemu użytkownikowi na obszarze wskazanym w decyzji. (art. 61 ust. 1)
Ceny usługi dzierżawy łączy telekomunikacyjnych powinny uwzględniać koszt ich świadczenia i być niezależne od sposobu wykonania usługi, jeżeli użytkownik nie żąda świadczeń dodatkowych. (art. 61 ust. 6)
Przedkładanie, tak jak w przypadku usługi powszechnej, Prezesowi URT projektu cennika usługi dzierżawy łączy telekomunikacyjnych lub jego zmian, wraz z uzasadnieniem, co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem wprowadzenia cennika lub jego zmian w życie. (art. 61 ust. 6 w związku z art. 60)
Obowiązek opracowania oferty określającej ramowe warunki umów o świadczenie usługi dzierżawy łączy telekomunikacyjnych. (art. 61 ust. 7)
Dzierżawa łączy telekomunikacyjnych jest to usługa telekomunikacyjna polegająca na zapewnianiu możliwości transmisji sygnałów pomiędzy określonymi punktami sieci telekomunikacyjnej, bez komutacji wykonywanej na żądanie użytkownika lub przez niego nadzorowanej i z zachowaniem tej samej postaci sygnałów: wejściowego i wyjściowego.