Przez cały rok pod numerem bezpłatnej linii "Przeciwko Patologiom" 0 800 151 121 wszyscy, którzy zetknęli się z przemocą będą mogli uzyskać wsparcie od psychologów, a także porady specjalistów w zakresie prawa karnego i prawa rodzinnego. Jutro rozpoczyna się ogólnopolska akcja pt. "Zareaguj przeciwko przemocy".
Linia bezpłatna będzie czynna codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 21.00, a w weekendy od 10.00 do 21.00. W pierwszy dzień akcji, sobotę 16 marca, będzie można dzwonić wyjątkowo już od godziny 9.00. Wszyscy, którzy zetknęli się z przejawami przemocy i zadzwonią pod numer 0 800 151 121, dowiedzą się, jak postępować w konkretnej sytuacji, do kogo się zwrócić. Akcji towarzyszyć będzie także kampania w mediach.
Na kampanię "Zareaguj przeciwko przemocy" składają się trzy czteromiesięczne akcje, poświęcone kolejno: przemocy w rodzinie, przemocy w szkole i przemocy w mediach.
- Celem akcji jest zmobilizowanie społeczeństwa do czynnego reagowania na przemoc - mówi pomysłodawca i organizator akcji, Wiktor Czeszejko-Sochacki.
- Chcielibyśmy, aby akcja pomogła wykorzenić przemoc u źródła; żeby nie była tylko reakcją na krzywdy, ale sprawiła, że tych krzywd będzie mniej. Tym bardziej, że w Polsce 20% kobiet jest molestowanych, a 1 dziecko na 8 jest ofiarą przemocy. Często się zdarza, że osoby, które są świadkami przemocy chcą pomóc, ale nie wiedzą jak. Jeżeli pokażemy, co konkretnie można zrobić, do jakich instytucji się zwrócić, wtedy ludzie będą chętniej reagować - dodaje założyciel Fundacji Wiktora Czeszejko-Sochackiego Przeciwko Patologiom.
- Każdy może zostać ofiarą lub świadkiem przemocy. Warto więc wspierać inicjatywy, które spowodują, że reagowanie na przemoc będzie naturalnym odruchem każdego z nas - mówi Witold Rataj, Rzecznik Prasowy TP S.A.