UKE chce obniżki cen usług dodanych w roamingu

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 2

Prezes UKE wydał własną opinię na temat dalszych regulacji roamingowych: UKE opowiada się za dalszą regulacją połączeń głosowych oraz rozszerzeniem zakresu ich obowiązywania o SMS-y, MMS-y i transmisję danych.

Treść opinii UKE:

Połączenia głosowe:

Wprowadzenie regulacji hurtowych i detalicznych dla połączeń głosowych w drodze rozporządzenia przyniosło pozytywny skutek. Konsumentom została zaoferowana eurotaryfa w wysokości nieprzekraczającej 0,49 EUR/min dla połączenia wykonywanego oraz 0,24 EUR/min dla połączenia odbieranego. Jednak nadal nie w pełni funkcjonuje konkurencja w segmencie połączeń głosowych. Na poziomie detalicznym ceny ukształtowały się na maksymalnym poziomie pułapu eurotaryfy, z tego też wynika, że operatorzy nie rywalizują ze sobą na poziomie detalicznym. Ta sytuacja potwierdza konieczność dalszego przedłużenia regulacji na połączenia głosowe po 2010 roku i wprowadzenia obniżek w kolejnych latach na poziomie hurtowym i detalicznym.

SMS-y:

Mimo dużej presji wywieranej na uczestników rynku przez Komisję Europejską oraz krajowe organy regulacyjne w celu wprowadzenia obniżki cen SMS-ów wysyłanych i odbieranych w roamingu, nie nastąpiła znacząca zmiana stawek hurtowych oraz opłat oferowanych klientom. Średnia cena detaliczna w w Polsce natomiast 0,23 EUR/SMS, a średnia cena hurtowa za SMS-a kształtuje się średnio na poziomie 0,14 EUR/SMS. Należy dodać, iż detaliczne ceny SMS w przypadku usług krajowych oscylują w przedziale 0,04 - 0,07 EUR/SMS, a więc na poziomie wielokrotnie niższym niż w przypadku usług roamingu. Taka duża różnica opłat za wysłanie SMS w kraju i za granicą nie ma uzasadnienia w kosztach ponoszonych przez operatorów świadczących te usługi.

UKE po przeanalizowaniu cen w III kwartale 2007, w I kwartale 2008 oraz najnowszych cen na dzień 26 czerwca 2008 r., nie zauważył tendencji spadkowych cen SMS-ów. Ceny hurtowe i detaliczne pozostają na tym samym poziomie i znacznie odbiegają od ponoszonych kosztów operatorów. Biorąc pod uwagę popularność usług SMS-ów oraz brak do tej pory dowodów na istnienie w tym segmencie konkurencji, Prezes UKE uważa, że ten segment wyraźnie potrzebuje interwencji regulacyjnej zarówno na poziomie hurtowymi jak i detalicznym.

Transmisja danych:

W Polsce, mimo znacznej obniżki poziomu stawki hurtowej z ponad 9 EUR/MB w II kwartale 2007 roku do około 4 EUR/MB w I kwartale 2008 roku, nie zauważyliśmy w tych okresach sprawozdawczych spadku cen detalicznych. W I kwartale 2008 roku w Polsce ceny pozostawały na niezmienionym poziomie i wahały się od 9 do 13 EUR/MB. Podsumowując, zauważalny spadek stawek hurtowych w transmisji danych nie miał znaczącego wpływu na poziom cen detalicznych. Ceny detaliczne są nadal bardzo wysokie i jak widać na przykładzie Polski w niewielkim stopniu reagują na obniżki stawek hurtowych, co wyraźnie wskazuje na zniekształcenie konkurencji w tym segmencie, szczególnie na poziomie detalicznym.

Ponadto, poziom cen zarówno na poziomie hurtowym jak i detalicznym nie jest porównywalny z kosztami ponoszonymi przez operatorów. Analiza kosztów wykonana przez duński krajowy organ regulacyjny pokazuje, że koszt transmisji danych za 1 MB na rynku efektywnie konkurencyjnym nie powinna przekroczyć 1.18 EUR (włączając w to już VAT). Porównując ten proponowany poziom ceny na rynku efektywnie konkurencyjnym z cenami oferowanymi konsumentom w Polsce w I kwartale 2008 w wysokości 9-13 EUR/MB, wyraźnie widać znaczną różnicę, co potwierdza, zdaniem Prezesa UKE, konieczność wprowadzenia regulacji tego segmentu, szczególnie na poziomie detalicznym. Regulacja zmusi operatorów do wprowadzenia obniżek cen, które w efekcie będą w większym stopniu odzwierciedlać faktyczne koszty i zapewni przeniesienie obniżki stawek hurtowych na poziom detaliczny, a przez to zagwarantuje konsumentom rzeczywiste i pewne korzyści.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: