UKE dodatkowo wyjaśnia sprawę częstotliwości UMTS dla P4:
Informacja UKE:
W dniu 30 sierpnia br. Agencja ISB podała informację, według której Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska miała stwierdzić, że istnieje duże ryzyko unieważnienia przez sąd przetargu na częstotliwości telefonii UMTS, w którym uczestniczyła firma P4. Informacja ta została następnie powielona przez inne media.
W związku z tym wyjaśniamy, że o uchyleniu bądź utrzymaniu w mocy decyzji o rezerwacji częstotliwości będzie decydował sąd rozpatrujący odwołania w danej sprawie. W opinii Prezesa UKE Prawo telekomunikacyjne wymaga pilnej zmiany w zakresie procedur przeprowadzania postępowań przetargowych.
Dotychczas postanowienia i decyzje wydawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (poprzednik UKE) w trakcie poszczególnych etapów przeprowadzanych przetargów były zaskarżane do sądów głównie z powodów proceduralnych. Obecnie, gdy odwołania od przetargów będą rozpatrywane przez Naczelny Sąd Administracyjny, wiele kłopotów może sprawić obrona tych decyzji przed sądem, właśnie z powodu niejasności niektórych zapisów ustawowych lub w dokumentacji przetargu. Sądy I instancji w części spraw wskazały na błędy proceduralne w wydanych decyzjach, tym samym przyznając rację skarżącym stronom. Łącznie w NSA na rozpatrzenie czeka 25 spraw dotyczących zakończonych już postępowań przetargowych. Pierwsza rozprawa ma odbyć się 12 września br.
Jeszcze w tym roku UKE ogłosi nowy przetarg na częstotliwości z zakresu GSM1800 oraz prawdopodobnie powtórzony zostanie przetarg na regionalne sieci radiowego dostępu do Internetu (WiMax). Dlatego zdaniem Prezesa UKE konieczne jest szybkie uporządkowanie zapisów Prawa telekomunikacyjnego, aby uniknąć na przyszłość ewentualnych uchyleń z powodów proceduralnych decyzji rozstrzygających przetarg. W wyniku uchylenia decyzji o rezerwacji częstotliwości budżet państwa mógłby być narażony na wypłatę odszkodowań i zwrot opłat przetargowych wpłaconych przez zwycięskie firmy.