URTiP pomógł Tele2 w pertraktacjach z TP

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 9

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś wydał decyzję określającą warunki połączenia sieci oraz zasady rozliczeń pomiędzy Tele2 Polska i Telekomunikacją Polską. Na podstawie tej decyzji spółka Tele2 będzie mogła zaoferować abonentom TP możliwość wykonywania połączeń do sieci komórkowych. Połączenia z sieci TP S.A. poprzez sieć Tele2 będą realizowane analogicznie jak telefoniczne połączenia międzystrefowe lub międzynarodowe (tj. za pomocą czterocyfrowego numeru dostępu NDS lub stałej preselekcji).
W złożonym do prezesa URTiP wniosku spółka Tele2 zwróciła się o wydanie decyzji o połączeniu sieci oraz ustalenie warunków współpracy i zasad rozliczeń w zakresie umożliwienia Tele2 świadczenia abonentom TP S.A. usług międzystrefowych, międzynarodowych i do sieci ruchomych. Spółka wykazała, że mimo upływu 5 miesięcy negocjacji TP S.A. nie zawarła umowy, żądając przedkładania coraz to nowych wyjaśnień i informacji.
Niezależnie od rozpoczętego przez Urząd postępowania administracyjnego strony odbyły szereg spotkań negocjacyjnych. W ich wyniku 19 grudnia 2002 r. Tele2 zawarła umowę o połączeniu sieci z TP S.A., regulującą warunki współpracy i rozliczeń za ruch międzystrefowy i międzynarodowy. Operatorzy nie doszli jednak do porozumienia w zakresie połączeń rozpoczynanych w sieci TP S.A. i kierowanych przez sieć Tele2 do publicznych sieci telefonii komórkowej. W związku z tym Tele2 nadal podtrzymywała swój wniosek do Prezesa URTiP w części nie unormowanej umową z TP S.A.
Prezes URTiP uznał za zasadne zapewnienie przez TP S.A. swoim abonentom możliwości wyboru Tele2 jako operatora świadczącego usługi międzystrefowe w celu realizacji połączeń do sieci komórkowych. Wydając decyzję w sprawie nowych warunków połączenia sieci Prezes URTiP podkreślił, że TP S.A. jako operator o pozycji dominującej ma obowiązek spełnienia wszystkich uzasadnionych żądań związanych z dostępem do swojej sieci, również w zakresie świadczenia w sieci TP S.A. usług oferowanych przez Tele2.
Przedstawiciele TP S.A. argumentowali, iż obowiązujące Prawo telekomunikacyjne uniemożliwia Tele2 domaganie się zawarcia umowy o świadczeniu abonentom TP S.A. usług połączeń do sieci komórkowych. Zdaniem Prezesa URTiP przepis art. 43 ust 3 ustawy określa zakres usług do których dostępu abonent może żądać (tj. telefonicznych usług międzynarodowych, a w przypadku sieci stacjonarnej - także telefonicznych usług międzystrefowych). Nie wpływa natomiast na zakres usług, które mogą być oferowane abonentom w połączonych sieciach. Powyższy przepis nie ogranicza zatem spółce Tele2, jako operatorowi oferującego m.in. usługi międzystrefowe, możliwości świadczenia abonentom TP S.A. usług w zakresie połączeń przekazywanych przez sieć Tele2 do sieci komórkowych.
Zdaniem Prezesa Witolda Grabosia: "nadrzędnym celem przepisów Prawa telekomunikacyjnego jest dążenie do jak najszerszego dostępu społeczeństwa do usług telekomunikacyjnych oferowanych przez konkurujących ze sobą operatorów. W tym przypadku w zakresie realizacji połączeń do sieci komórkowych. Można to osiągnąć jedynie poprzez usuwanie barier wejścia na rynek operatorów z konkurencyjną ofertą cenową".
Obecnie rynek połączeń z sieci stacjonarnej do sieci komórkowej (fix to mobile) pozostaje zmonopolizowany i abonenci nie mają zapewnionej możliwości wyboru innego niż TP S.A. operatora dla tych połączeń. Dlatego też ceny detaliczne za połączenia do sieci komórkowych w Polsce są na tak wysokim poziomie. Obecnie średnia cena pobierana od abonenta TP S.A. jest około 50 % wyższa niż w Unii Europejskiej. Wejście na rynek operatorów dostępu pośredniego stwarza warunki konkurencji, co sprzyja poszerzeniu oferty usług telekomunikacyjnych, poprawy ich jakości i przede wszystkim obniżeniu cen. Prawidłowość tego rodzaju potwierdza liberalizacja rynku połączeń międzystrefowych i międzynarodowych.
W niniejszej decyzji Prezes URTiP rozstrzygnął również, iż stawki interkonektowe za połączenia kierowane z sieci TP S.A. poprzez sieć Tele2 do sieci komórkowych będą takie same, jak stawki za pozostałe usługi międzystrefowe i międzynarodowe ustalone przez obu operatorów w umowie z 19 grudnia 2002 r. W każdym z trzech wymienionych przypadków jest to ta sama usługa interkonektowa, w realizację której zaangażowane są te same elementy sieci TP S.A. Nie ma więc żadnych podstaw do różnicowania stawek za usługi interkonektowe w zależności od rodzaju świadczonej usługi.
Podejmując powyższą decyzję Prezes URTiP kierował się przede wszystkim interesem użytkowników łączonych sieci i zapewnieniem im jak najszerszego dostępu do usług telekomunikacyjnych. Obecne działania regulatora zmierzają do wprowadzenia konkurencji na rynku połączeń do sieci komórkowych, co niewątpliwie przyczyni się do spadku cen, a także wpłynie na poprawę jakości oferowanych przez operatorów usług.
Decyzji Prezesa URTiP został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Stworzy to Tele2 możliwość przystąpienia do wykonywania zamierzonej działalności bez konieczności oczekiwania na zakończenie procedury odwoławczej.
Stronom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wnoszone za pośrednictwem Prezesa URTiP, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: