Polacy zastąpią portfele smartfonami – badania Visa Europe

Newsy
Opinie: 10

Według badania Mobile Money 2020, zrealizowanego na zlecenie Visa Europe, ponad jedna piąta badanych Polaków przewiduje, że w 2020 r. płacąc mobilnie będzie wydawać ponad 280 złotych tygodniowo. Tempo upowszechniania się płatności mobilnych wśród konsumentów w najbliższych pięciu latach będzie rosnąć, a chęć płacenia zbliżeniowo smartfonem w sklepach deklaruje dzisiaj 60% ankietowanych. Badanie wykazało również, że do płacenia przy pomocy urządzeń mobilnych, konsumenci preferują bankowe aplikacje płatnicze.

Konsumenci przewidują, że do 2020 r. dokonując płatności za pomocą urządzeń mobilnych, tygodniowo będą wydawać średnio 160 złotych na osobę, czyli w przeliczeniu na wszystkich dorosłych Polaków – ok. 4,4 mld złotych. Co piąty badany (22%) ocenia, że w 2020 r. wyda w ten sposób ponad 280 złotych tygodniowo.

Obecnie najczęstszym przedmiotem takich zakupów są aplikacje, jedzenie na wynos oraz odzież. Badani deklarują również chęć korzystania z urządzeń mobilnych do kupowania artykułów o wyższej wartości – w czołowej piątce znalazły się też muzyka (26%) oraz elektronika (16%).

60% badanych wyraziło chęć korzystania ze swoich smartfonów do mobilnych płatności zbliżeniowych w sklepach, 55% w restauracjach i kawiarniach a 48% przy płaceniu za transport.

Jak pokazuje badanie, ci spośród użytkowników urządzeń mobilnych, którzy już teraz wykorzystują swoje urządzenia przy płatnościach, są również otwarci na inne usługi związane z „pieniądzem mobilnym” – wykazują oni np. ponad dwukrotnie wyższe zainteresowanie portfelem elektronicznym na urządzeniu mobilnym (59% wobec 29% wśród osób nie korzystających z „pieniądza mobilnego”). Co czwarty (25%) spośród dzisiejszych użytkowników płatności mobilnych jest otwarty na możliwość płacenia za pośrednictwem mediów społecznościowych, podczas gdy wśród pozostałych ankietowanych jest na to gotowy tylko co dwunasty (8%).

Wśród obaw związanych z funkcjonowaniem płatności mobilnych jedną z często wymienianych (32% badanych) jest ograniczona sieć akceptacji. Jednak polski rynek jest rozwinięty w tym zakresie – przykładowo, mobilnych płatności zbliżeniowych można dokonywać we wszystkich terminalach zbliżeniowych działających w Polsce (to już 80% wszystkich terminali POS), a do końca 2017 r. każdy terminal na rynku ma akceptować takie płatności.

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    KarolSk pisze: 2015-08-18 12:45
    A ja polecam wszystkim standard BLIK, bez żywienia Visy i jakichś innych Mastercard-ów. Poza dokonywaniem płatności można również wypłacać gotówkę z bankomatu bez plastikowej karty.
    -1
  • Users Avatars Mini
    Fool pisze: 2015-08-18 12:57
    @KarolSk, przy wypłacaniu z bankomatu jeszcze przezyje to przepisywanie kodow i logowanie sie do konta, ale przy placeniu w sklepie, jeszcze z ekspedientem? Strata czasu.
    4
  • Users Avatars Mini
    mm pisze: 2015-08-18 13:43
    @KarolSk BLIK się nie przyjmie raczej bo jest systemem lokalnym a coraz częściej jeździmy za granicę czy kupujemy z w zagranicą a tam Visa czy inną MC się bez problemu płaci. Także kartę musze i tak mieć (lub chcę dla wygody) a w kraju też już każdy ma kartę. Sieć akceptacji BLIK jest mniejsza niż kart nawet w Polsce. To po co BLIK? Dla klienta w sklepach nie widziałem żeby było taniej płacąc BLIKiem niż kartą. Jedynie banki w Polsce mogą na tym skorzystać bo nie zapłacą prowizji organizacjom. Ale IMHO za późno to wsrożono. Gdyby krajowy system był promowany przez banki przed powszechną dostępnością globalnych kart to sytuacja by wyglądała inczej pewnie... Ale dzisiaj będzie to bardzo trudno zmienić...
    1
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2015-08-18 14:19
    Blik ma na jesieni wprowadzić NFC...to jedyna szansa dla tego rozwiazania
    0
  • Users Avatars Mini
    pabloki pisze: 2015-08-18 15:01
    Zastapią portfele jak wprowadza ustawę okreslajacą prwizje naliczana przez sklep za płatność gotówką. W tym tempie do 2020 to na pewno będzie mozliwe , wystarczy spojrzec jak łatwo wprowadzono przymusowo w Polsce transakcje zblizeniowe. Jestesmy krajem o najwiekszej liczbie kart RFID.
    0
  • Users Avatars Mini
    mm pisze: 2015-08-18 16:27
    @pabloki Każdy bank w Polsce ma obowiązek (chyba przez rekomendację KNF) na żądanie klienta zablokować transakcje zbliżeniowe na swoich kartach. Moje karty mają to poblokowane. Niektórzy sprzedawcy nie wieżą i czasami próbują ale się nie udało. Chociaż sama komunikacja z kartą jest (wystarczy telefon z Androidem i NFC żeby to sprawdzić)
    0
  • Users Avatars Mini
    mm pisze: 2015-08-18 16:30
    @wojciech.piechocki Wprowadzenie NFC ułatwi zapłatę ale nie rozwiąże innych problemów. Mniejszej sieci akceptacji czy technicznych problemów z telefonem (chociażby rozładowanie akumulatora). W przypadku awarii karty po prostu wyciągnę drugą, o tyle w przypadku awarii telefonu drugiego przy sobie nie mam...
    0
  • Users Avatars Mini
    KarolSk pisze: 2015-08-18 20:31
    Panie Wojtku. No NFC by się w BLIKu przydało niewątpliwie :-) Oby usprawniło to obsługę.
    -1
  • Users Avatars Mini
    Red pisze: 2015-08-19 10:15
    Blik to kolejny "wynalazek" który jak już ktoś wcześniej zauważył jest lokalnym wynalazkiem. Ale nawet jak chciałem zapłacić raz dla jaj w sklepie to sprzedawczyni patrzyła na mnie jak na kosmitę. PeoPay miało już być sukcesem i wyszło jak zwykle, podobnie będzie z Blik'em.
    1
  • Users Avatars Mini
    BLIK pisze: 2015-08-21 11:33
    @Red BLIK póki co jest dostępny w ponad stu tysiącach placówek na terenie całej Polski. Sklepy, w których można za jego pomocą płacić są oznaczone - z jednej strony stosowną informacją na drzwiach sklepu, a z drugiej strony na mapie na naszej stronie internetowej: www.blikmobile.pl/where-to-pay/
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: