W Polsce 5G jest na razie tylko 2 do 3 razy szybsze od 4G

Newsy
Opinie: 0
W Polsce 5G jest na razie tylko 2 do 3 razy szybsze od 4G

W swojej nowej analizie Opensignal przygląda się regionalnym doświadczeniom użytkowników smartfonów w Polsce. Dane Opensignal pokazują, że istnieją niewielkie rozbieżności między polskimi województwami pod względem dostępności 5G lub wskaźników 5G Games Experience. Wrażenia z przesyłania strumieniowego wideo 5G są bardzo podobne we wszystkich regionach.

W porównaniu z innymi rynkami, średnie prędkości pobierania i wysyłania 5G w Polsce są ogólnie bardzo niskie, a wzrost 4G do 5G waha się w granicach od 2,2 do 2,8 razy.

Opensignal przyjrzał się wynikom prędkości pobierania 5G i prędkości wysyłania 5G we wszystkich 16 województwach Polski. Wyniki prędkości pobierania 5G wahają się od 69 Mb/s w województwie zachodniopomorskim do 89,4 Mb/s w województwie opolskim i lubuskim - 29,5% szybciej niż w województwie zachodniopomorskim. Tylko 20,4 Mb/s dzieli najwyższe i najniższe wyniki dla 16 regionów, co nie jest znaczącą różnicą dla prędkości pobierania 5G, w porównaniu z różnicami, jakie obserwujemy między krajami. Dziewięć województw dzieli pierwsze miejsce pod względem prędkości pobierania 5G w kraju, z wynikami 81,1-89,4 Mb/s, co dodatkowo dowodzi niewielkiej skali różnic regionalnych w doświadczeniach z polską siecią komórkową 5G.

W przypadku prędkości wysyłania 5G, pięć województw osiągnęło 20 Mb/s - mazowieckie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i łódzkie - i wspólnie zajęło pierwsze miejsce. Lubelskie, we wschodniej części Polski, jest jedynym regionem o średniej prędkości wysyłania 5G poniżej 15 Mb/s - 6,2-8 Mb/s za pięcioma najlepszymi województwami.

Opensignal obserwuje bardzo małe różnice między polskimi regionami w zakresie wskaźnika 5G Video Experience. Tylko 2,8 punktu dzieli najwyższe i najniższe wyniki województw, a 11 regionów plasuje się na najwyższym wyniku w kraju, z wynikami 73,9-75,1 punktu w 100-punktowej skali. Oznacza to, że istnieją niewielkie różnice między regionami, jeśli chodzi o doświadczenia naszych polskich użytkowników podczas korzystania z usług strumieniowania wideo na smartfonach. Niezależnie od województwa, użytkownicy 5G w Polsce cieszą się bardzo dobrymi (68-78) wrażeniami z przesyłania strumieniowego wideo po podłączeniu do usług 5G. Oznacza to, że średnio są w stanie przesyłać strumieniowo wideo w rozdzielczości 1080p lub lepszej, z zadowalającym czasem ładowania i niewielkimi opóźnieniami.

Analiza Opensignal pokazuje większe różnice między polskimi regionami pod względem doświadczenia w grach 5G, z wynikami od 75 do 84,3 punktów w 100-punktowej skali. Pięć województw wspólnie zajęło pierwsze miejsce - łódzkie, mazowieckie, świętokrzyskie, opolskie i podlaskie. Użytkownicy we wszystkich regionach Polski oceniają doświadczenie w grach przez 5G jako bardzo dobre (75-85). Oznacza to, że większość użytkowników uważa to doświadczenie za akceptowalne. Rozgrywka jest ogólnie kontrolowana, a użytkownik otrzymuje natychmiastową informację zwrotną między swoimi działaniami a wynikami w grze. Większość użytkowników nie odczuwa opóźnienia między swoimi działaniami a grą.

Przechodząc do dostępności 5G - użytkownicy 5G spędzają od 9,3% do 16,2% czasu z aktywnym połączeniem 5G, w zależności od regionu. Cztery polskie województwa - mazowieckie, kujawsko-pomorskie, pomorskie i podlaskie - zajmują czołowe miejsca pod względem dostępności 5G w kraju, z wynikami 14,3-16,2%. Możemy zaobserwować większą rozbieżność między polskimi regionami dla tego wskaźnika, ponieważ użytkownicy 5G w wiodących regionach proporcjonalnie spędzają ponad 1,5 razy więcej czasu podłączeni do usług 5G niż ci w województwach, które plasują się w tyle.

Porównując prędkość pobierania 5G do prędkości pobierania 4G w szesnastu analizowanych regionach Polski, województwo podlaskie odnotowuje najwyższy wzrost 4G do 5G, wynoszący 2,8 razy - przed kujawsko-pomorskim i podkarpackim. Śląskie, zachodniopomorskie, mazowieckie i wielkopolskie odnotowują najniższe wzrosty w kraju na poziomie 2,2 razy.

Dla porównania użytkownicy w Słowenii i Bułgarii cieszą się ponad pięciokrotnie wyższymi prędkościami 5G niż 4G.

OPEN SIGNAL - Polska 5G

OPEN SIGNAL - Polska 5G

OPEN SIGNAL - Polska 5G

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: