W Polsce trwają przygotowania do udostępnienia pasma 26 GHz - 2.5 Gbps na wrocławskim Rynku i Placu Solnym

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
W Polsce trwają przygotowania do udostępnienia pasma 26 GHz - 2.5 Gbps na wrocławskim Rynku i Placu Solnym

Wrocławski oddział Instytutu Łączności – PIB prowadzi prace w zakresie możliwości wykorzystania częstotliwości 26 GHz, które w przyszłości może zostać zagospodarowane przez firmy telekomunikacyjne.

26 marca 2024 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przedstawił wynik drugich konsultacji w sprawie wykorzystania pasma 26 GHz (zakres częstotliwości 24,25-27,5 GHz) oraz innych tzw. pasm milimetrowych. Celem konsultacji było zrozumienie potrzeb rynku i wypracowanie efektywnych rozwiązań związanych z wykorzystaniem pasm 26 GHz oraz 42 GHz na potrzeby sieci 5G.

Obecnie rozpatrywane są różne scenariusze wykorzystania pasm w zakresie fal milimetrowych (mmWaves), do których zalicza się też pasmo 26 GHz:

  • szerokopasmowy dostęp do Internetu – prędkości transmisji rzędu kilku Gb/s
  • stacjonarny bezprzewodowy dostęp do Internetu (FWA) – 5G FWA zapewnia prędkość transmisji nawet do 1 GB/s w domach oddalonych o kilka kilometrów od stacji bazowej, bez konieczności budowy sieci kablowej,
  • automatyka przemysłowa, zdalne sterowanie i autonomiczne pojazdy

Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności we Wrocławiu poinformował, że w Zakładzie Laboratorium Systemów Mobilnych 5G/6G (LSM) prowadzone są m.in. prace związane z planowaniem zasięgu i pojemności sieci mobilnych (również w paśmie 26 GHz), a także opracowywane są koncepcje przyszłych wdrożeń i zasady koegzystencji sieci 5G z innymi (przyszłymi oraz istniejącymi) systemami radiowymi.

LSM dysponuje m.in. uznanym w branży sieci komórkowych oprogramowaniem Forsk Atoll służącym do planowania i analiz sieci mobilnych najnowszej generacji, emulatorem stacji bazowych służącym do badania zgodności terminali z wymaganiami operatorów oraz aparaturą umożliwiającą wykonywanie drive/walk testów sieci mobilnych.

Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu  dysponuje również hybrydową komorą bezodbiciową umożliwiającą m.in. pomiary kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) urządzeń oraz pomiary różnego rodzaju anten aktywnych i pasywnych, także w pasmach milimetrowych.

Zakład posiada także prywatną sieć 5G pracującą w trybie SA wybudowaną wraz z konsorcjum partnerów akademickich w ramach części wybudowanego Krajowego laboratorium badawczego sieci i usług 5G wraz z otoczeniem („PL-5G”).  

Jako przykład prac można wskazać wykonane w prace koncepcyjne, obejmujące planowanie usług szerokopasmowych m.in. analizy dwóch scenariuszy:

  • dostępu do Internetu mobilnego na wrocławskim Rynku,
  • możliwości uruchomienia sieci FWA na obszarze, na którym budowa sieci światłowodowej/kablowej jest nieuzasadniona ekonomicznie.

Pierwszy scenariusz zakładał zapewnienie dostępu do Internetu dla dużej liczby użytkowników w ścisłym centrum miasta (wrocławski Rynek i Plac Solny), przy wykorzystaniu sieci o dużej przepływności w paśmie 26 GHz. Zaplanowane 5 sektorów pozwoliło obsłużyć do 1000 użytkowników w sieci. Dzięki wykorzystaniu kanału o szerokości 800 MHz możliwe było uzyskanie przepustowości nawet do 2,5 Gb/s.

Drugi scenariusz zakładał wdrożenia sieci FWA na obszarze, w którym nie było dostępu do szerokopasmowego Internetu. Wykorzystanie jednej stacji bazowej, wyposażonej w dwa sektory, pozwoliło zapewnić przepustowość nawet do 3,6 Gb/s na obszarze osiedla. W planowaniu założono, że gospodarstwa domowe wyposażone zostaną w modemy z anteną montowaną na zewnątrz budynku.

Instytut Łączności analizuje wykorzystanie pasma 26 GHz

Instytut Łączności analizuje wykorzystanie pasma 26 GHz

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: