Według analiz PMR, wartość rynku usług telekomunikacyjnych w segmencie biznesowym w 2023 r. wzrosła o 3% rok do roku.
Szacunki na 2024 r. zakładają dalszy wzrost rynku i osiągnięcie poziomu 15 mld zł.
Jest to odwrócenie trendu spadkowego z lat 2021-2022. Wówczas w wyniku kolejno zaplanowanych obniżek stawek MTR i FTR, przychody z samego segmentu hurtowego topniały w tempie dwucyfrowym rocznie i był to jeden z głównych powodów spadku wartości całego analizowanego rynku.
Rynek usług telekomunikacyjnych B2B, w tym rynek usług operatorskich, w 2023 r. doświadczył wpływu szeregu czynników, które miały kluczowe znaczenie dla jego wartości.
Budują go przede wszystkim przychody z usług telefonii komórkowej oraz dostępu do internetu. Znaczenia nabiera również segment dotyczący hurtowych usług szerokopasmowych.
Z drugiej strony, negatywnie na wartość rynku wpłynęła kolejna obniżka stawki MTR, spadek przychodów z usług telefonii stacjonarnej oraz stagnacja na rynku transmisji danych oraz dzierżawy łączy.
Wartość rynku usług telekomunikacyjnych w segmencie biznesowym i operatorskim w Polsce, 2020-2024
Pozytywnie koniunkturę rynkową kształtują usługi detaliczne. Ich wzrost w ostatnich latach wynika z podobnych czynników, które wpływają na cały rynek telekomunikacyjny – operatorzy rywalizują o klientów, stawiając na jakość usług, a nie na obniżkę cen. Uruchomienie sieci 5G w Polsce stworzyło dla operatorów możliwość realizacji strategii „more-for-more”, skoncentrowanej na zwiększaniu wartości przychodów. Wyższe ceny usług są przede wszystkim rekompensowane większymi pakietami transmisji danych. Podobna sytuacja występuje na rynku usług dostępu do internetu stacjonarnego, gdzie operatorzy oferują wyższe przepustowości w zamian za wyższe ceny.
Spadkowy trend na rynku w ostatnich latach był hamowany przez dynamiczny rozwój segmentu hurtowego udostępniania infrastruktury szerokopasmowej. Ma to związek przede wszystkim ze zmianą strategii operatorów dotyczącą zarządzania własną infrastrukturą i wydzieleniem podmiotów specjalizujących się w hurtowej działalności. W efekcie rośnie nowy obszar budowania przychodów na rynku telekomunikacyjnym. Według obliczeń PMR, rynek hurtowego dostępu szerokopasmowego w ostatnich trzech latach notuje wzrost wartości przekraczający poziom 100% rok do roku.
Z analiz PMR wynika, że rozbudowa infrastruktury stacjonarnej nie przekłada się liniowo na zwiększenie liczby abonentów biznesowych usług stacjonarnego dostępu do internetu. Mimo systematycznego rozszerzania zasięgu sieci i obejmowania nią większej liczby budynków, w 2023 r. liczba użytkowników biznesowych korzystających usług stacjonarnych pozostała na poziomie zbliżonym do roku 2022.
Na stagnację wpłynęła przede wszystkim rosnąca konkurencja ze strony rozwiązań mobilnych. Jest to usługa coraz bardziej popularna wśród mniejszych firm (segment JDG i SOHO), gdzie mobilny internet zawarty w abonamencie usług głosowych jest wystarczający. Istotne jest też, że 95% wszystkich aktywnych firm w kraju to mikroprzedsiębiorstwa – jest to też segment, który wpływa pozytywnie na wzrost liczby przedsiębiorstw rok do roku. Segment MŚP i dużych firm jest relatywnie stabilny, a zmiany stopniowe.
Penetracja stacjonarnego dostępu do internetu w segmencie biznesowym w Polsce (%), 2020-2023
Dane PMR wskazują na najwyższą penetrację internetu w lokalizacji stacjonarnej w dużych przedsiębiorstwach, w których dostęp do internetu po kablu, zapewniający wyższą przepustowość łączy, a także stabilność i odporność na czynniki zewnętrzne, niewątpliwie stanowi silną podstawę środowiska pracy. Mniej więcej podobna sytuacja obserwowana jest w przypadku firm z segmentu MŚP. Najniższy wskaźnik nasycenia notuje segment mikroprzedsiębiorstw. Relatywnie niższa penetracja łączy stacjonarnych nie wskazuje na mniejszy stopień korzystania z usług dostępu do internetu ogółem. Chodzi natomiast o relatywnie najwyższy stopień konkurencji ze strony internetu w technologii mobilnej jako substytucyjnego rozwiązania względem klasycznego broadbandu.