Wszystko o Windows Phone w Polsce - wywiad z Rafałem Tondysem z Microsoft

Newsy
Opinie: 11

Przeprowadziliśmy obszerny wywiad z Rafałem Tondysem z firmy Microsoft. Rafał zajmuje stanowisko Dyrektora Kanału Operatorskiego. Wywiad dotyczy aktualnej sytuacji i przyszłości systemu Windows Phone oraz integracji Nokii z amerykańską firmą w naszym kraju.

Jaki był dla Was 2013 r.? Czy założone plany udało się zrealizować?

2013 był dla nas rokiem bardzo udanym. Lokalna dynamika wzrostu sprzedaży urządzeń z systemem Windows Phone w Polsce osiągnęła poziom 30%. Windows Phone w Polsce sprzedaje się już trzeci rok i duża dynamika wzrostu jest cały czas utrzymywana. O dokładnych liczbach w sztukach nie mogę mówić, ale rocznie sprzedajemy setki tysięcy smartfonów z Windows Phone i notujemy dwucyfrowe udziały w rynku. W 2013 r. przekroczyliśmy w sumie 1 mln sprzedanych urządzeń z WP od początku ich sprzedaży na naszym rynku. Na 10 innych rynkach na świecie również mamy już dwucyfrowy udział w tym segmencie. W Polsce notujemy zdecydowanie większe udziały niż konkurencyjny system iOS.

Jakie są główne cele na bieżący rok? Co chcecie osiągnąć?

W tym roku w Polsce planujemy utrzymanie 30% dynamiki wzrostu sprzedaży naszych smartfonów. Będziemy się również koncentrować na popularyzacji ekosystemu Windows. Mocno skupimy się na segmencie biznesowym. To będą działania prowadzone wspólnie z operatorami – szkolenia, edukacja i dotarcie do samych firm. Realizujemy również akcje bezpośrednio wspierające sprzedaż, czego przykładem może być kampania prowadzona z siecią Plus „Trampkomania z Windows Phone", której szczegóły można znaleźć na www.trampkizwindows.pl, akcja trwa do 30 czerwca.

Nadal koncentrujemy się także na rozwoju samego portfolio aplikacji. TOP20 aplikacji z konkurencyjnych platform jest już od dawna dostępne dla użytkowników Windows Phone. Dotyczy to zarówno polskich, jak i zagranicznych programów.

Jak wygląda podział wydatków marketingowych w Polsce na mobile i system „stacjonarny”?

Takich precyzyjnych danych niestety nie mogą zdradzić. Mogę jednak podkreślić, że obecnie „mobile” to strategiczny kierunek naszej firmy, szczególnie po połączeniu z Nokią. Windows Phone jest traktowany bardzo poważnie i strategicznie. Główne kierunki to usługi w „chmurze” i same urządzenia.

Jaka jest obecna rola działu mobilnego Microsoft w Polsce? Jakie macie zadania i jak to teraz się zmieni po przejęciu Nokii?

Główne zadanie się nie zmienia – edukujemy rynek i rozwijamy sam system. Pokazujemy telefon, ale także jak współpracuje z PC, tabletem i konsolą Xbox, jak ten ekosystem się przenika i jak współpracuje. Mamy swój zespół trenerów, szkoleniowców, którzy odwiedzają operatorów, salony sprzedaży. Uczestniczymy w dedykowanych konferencjach, ale także spotkaniach typu „one to one”.

Jaka jest obecna sytuacja osób, które do tej pory pracowały w polskim oddziale firmy Nokia?

28 kwietnia br. cały zespół Nokia w Polsce został wcielony do departamentu Microsoft Mobile Devices Sales. Zespół dysponuje własnymi budżetami sprzedażowymi i marketingowymi. Oni będą odpowiadać za sprzedaż urządzeń, my wspieramy ekosystem.

Jakie działania prowadzicie, aby zachęcić deweloperów? Czy tylko płacenie im za aplikacje tak naprawdę działa?

Dofinansowanie jest dobrą metodą i deweloperzy ją oczywiście cenią. Organizujemy także specjalne konkursy. Cały czas aktualizujemy bazę informacji o nowościach w systemie. Oferujemy także opcję pozycjonowania ich programów w sklepie. Mamy w nim mniej aplikacji niż w Google Play, co pozwala na lepsze ich zaprezentowanie i na łatwiejszy dostęp do nich przez klientów, co w fazie końcowej przekłada się na lepsze zarobki dla samych deweloperów.

Czy możesz wymienić TOP5 aplikacji bezpłatnych i płatnych w Polsce?

TOP5 aplikacji płatnych na WP:
Polskie: Street View, Enigmatis 2, Animals – Places, Insta Weather Pro, Dark Tower
Globalne: Photo Dot Lock, FlashVideo For WP7, Angry Birds, iStunt 2, Talking Cat

TOP5 aplikacji darmowych na WP
Polskie: McDonald's Polska, Flashlight Pro+, SkiJump, TVN Meteo, Chory Kotek
Globalne: Facebook, Adobe Reader, OfficeLens, Skype, NASA Earth Observatory

Którzy deweloperzy są najwięksi w Polsce, jeśli chodzi o produkcję aplikacji WP?

Według naszych danych są to firmy:

Clever Software
YoYo Mobile
Artifex Mundi
PGS Software
INFOR IT
T-Bull
MobiTouch

Na kiedy zaplanowane jest wprowadzenie WP9? Czy są szanse, że prezentacja będzie w tym roku? Co w nowej wersji powinno się znaleźć?

Niestety terminu prezentacji WP9 nie mogę jeszcze zdradzić. Co do nowości – aktualny kierunek pokazuje aktualizacja 8.1 i według nas w tym kierunku będą podążali wszyscy producenci mobilnych systemów operacyjnych. System ma pomagać użytkownikowi, ma być aktywny, ma przejmować od użytkownika część obowiązków. Będzie zawierał elementy sztucznej inteligencji. Będzie to także coraz większa unifikacja aplikacji dla PC i mobile.

Czy i kiedy będzie dostępna Cortana po polsku?

Zgodnie z zapowiedziami Cortany w języku polskim powinniśmy spodziewać się w 2015 roku.

Jaki procent osób płaci za aplikacje w Polsce i na świecie?

Takich danych nie możemy podać. Proporcja płacących będzie wzrastać wówczas, gdy operatorzy wdrożą w Polsce billing zintegrowany ze sklepami, który pozwoli na doliczanie opłat za aplikację do rachunku. Takie prace trwają i mamy nadzieję, że w tym roku uda się wdrożyć takie rozwiązanie przynajmniej u jednego polskiego operatora. Kolejni też planują takie wdrożenia w kolejnych miesiącach. Operatorom zależy na przychodach z aplikacji. Podział przychodów jest już „dogadany” – teraz pozostaje już tylko przeprowadzenie odpowiednich inwestycji.

Jaki telefon z Windows Phone został sprzedany w największej liczbie w Polsce?

Hitem na pewno była Nokia Lumia 520. Wbrew pozorom nie był to wcale najtańszy smartfon na polskim rynku. Jest wiele tańszych urządzeń z Androidem z najniższego segmentu, a Lumia 520 pomimo tego sprzedała się bardzo dobrze.

Jaki będzie branding nowych smartfonów? Macie do dyspozycji marki Microsoft, Nokia, Lumia, Windows Phone?

Nie mam żadnych informacji na ten temat, to, co pokazują zaprezentowane ostatnio modele Lumia 930, 630 i 635, to utrzymanie brandu Nokia i tego należy się w tej chwili spodziewać.

Jesteście drugim systemem w Polsce. To chyba trochę efekt wysokich cen iPhone, bo globalnie WP ma bardzo niewielki udział. Jaka jest tego przyczyna? Dlaczego inni producenci nie chcą produktować smartfonów z WP?

Nie jest prawdą, że inni producenci nie są zainteresowani naszym systemem. HTC 8s był jednym z najlepiej sprzedającym się telefonów w II kw. 2013 r. w naszym kraju. Teraz do tego grona dołączy Prestigio. Pojawią się więc bardzo tanie urządzenia z Windows Phone. Tańsze od Lumii 520.

Dlaczego stosunkowo wolno wprowadzacie zmiany. Aktualizacja 8.1 będzie dopiero w lecie. System, który walczy o udziały, powinien się wyróżniać np. tym, że aktualizacje są dostępne natychmiast po prezentacji.

Dajemy wszystkim użytkownikom Windows Phone 8 nową wersję 8.1. Proces aktualizacji rozpocznie się już w czerwcu – to jest tylko kilka miesięcy od daty prezentacji naszych nowości. Chcemy, aby w przypadku aktualizacji Windows Phone zmiany były bardziej znaczące, ale rzadsze niż u konkurencji.

Dlaczego Android ma tak wielką przewagę na świecie? Jak to tłumaczycie i jak to zamierzacie zmienić?

Android jest na rynku dłużej. To w mojej ocenie jedna z przyczyn jego przewagi rynkowej. Ta platforma jest też otwarta dla wszystkich. Aplikacji jest więc bardzo dużo, ale często ich jakość jest niska, mogą być niebezpieczne i sprzyjać oszustwom czy nielegalnym praktykom. Windows Phone jest młodym systemem, ale idziemy w dobrym kierunku. Pokazują to trendy wzrostowe.

Co z najwyższym segmentem rynku? Tam w sprzedaży Was prawie nie ma. Sprzedają się głównie najtańsze urządzenia.

W najwyższym segmencie nie mamy jednego wyraźnego flagowca. Będziemy w tym segmencie walczyć naszymi phabletami. Ale na pewno cały czas będziemy wprowadzać także urządzenia mniejsze, ale skierowane do zamożniejszego klienta.

Co z wyszukiwarką... ? W Polsce z Binga prawie nikt nie korzysta, a pod „lupką” w WP jest ona przypisana na stałe. Czy możliwość zmiany nie wpłynęłaby pozytywnie na ocenę WP?

Bing to nasza dedykowana przeglądarka. Jest ona cały czas rozwijana. W USA ma już 18% udziałów w rynku.

Co będzie z tym systemem, jeśli produkcja sprzętu przez przejętą Nokię nadal będzie przynosić straty, a inni producenci nie rozpoczną produkcji?

Nasz system jest już w fazie dojrzałości. Teraz ma zacząć na siebie zarabiać i innej opcji po prostu nie ma.

Co sądzicie o projekcie Nokia X?

Z zaciekawieniem obserwujemy ten projekt.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Lumia 920 pisze: 2014-06-18 09:45
    Panie Rafale może Pan przekona Auto-Mapę do udostępnienia jej na WP?
    3
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2014-06-18 10:01
    i Googla do paru uslug na WP :-)
    2
  • Users Avatars Mini
    kalk pisze: 2014-06-18 10:24
    Po co komu google na WP?
    -2
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2014-06-18 10:50
    @kalk... google ma parę przydatnych usług :-)
    1
  • Users Avatars Mini
    kalk pisze: 2014-06-18 10:55
    Jedyna przydatna to youtube, która na WP działa.
    -1
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2014-06-18 13:39
    a chrome? google maps? drive? play books... ja bym sobie jednak zyczyl, zeby sie dogadali i wowczas WP bedzie wymiataczem :-)
    2
  • Users Avatars Mini
    kalk pisze: 2014-06-18 14:19
    Nie wiem co to jest chrome, wiec siłą rzeczy nie cierpię na jego brak. Mapy i nawigacja są here. Z mojego punktu widzenia pomysł czytania książki na telefonie czy innym ekranie wydaje mi się chybiony. W sumie jak komuś zależy aby korzystać koniecznie i wyłączenie z googla to powinien nabyć stosowny telefon. Nie ma problemu.
    -3
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2014-06-18 15:26
    nikt nie mowi o wylacznym korzystaniu z google...po prostu o opcji korzystania... tak jest np. na ios...sa wlasne mapy i mapy google...jest wlasna przegladarka i chrome
    1
  • Users Avatars Mini
    Qsqs pisze: 2014-06-18 20:05
    WP jest beznadziejnym systemem - jak dla mnie. Jeden raz go miałem i wiem, że już nigdy więcej. Owszem Android wkurza czasem niemiłosiernie swoimi lagami ale nie ma porównania z WP. Na WP o wszystkim decyduje system - nie użytkownik. Byle pliku nie można zapisać gdzieś się chce, a często jest taka potrzeba. No i te kafelki - kto je wymyślił nie wiem ale nie ma w nich nic pozytywnego. Ani nie są ładne ani funkcjonalne.
    -1
  • Users Avatars Mini
    hehe pisze: 2014-06-18 22:10
    Mapy na ios? Przecież to tak jakby ich nie było.
    0
  • Users Avatars Mini
    toczek pisze: 2014-06-19 00:40
    Najwyraźniej Microsoft wie dobrze czego ludzie oczekują od sytemu w telefonie, szkoda tylko, że ludzie tego nie wiedzą i kupują Androidy.
    -1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: