Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Netii na decyzję Prezesa UKE o odmowie rezerwacji częstotliwości w paśmie 450 MHz wykorzystywanych przez PTK Centertel.
28 października 2008 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa dotycząca skargi Netii S.A. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 31 marca 2008 r. Zaskarżonym aktem Prezes UKE umorzył postępowanie o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Prezesa UKE z 27 września 2007 r., która zmieniła decyzję Ministra Łączności z 16 grudnia 1991 r. w sprawie przydziału i sposobu wykorzystania częstotliwości dla realizacji sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu komórkowego w zakresie częstotliwości 450 MHz, wydaną na rzecz Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel Sp. z o.o.
W niniejszej sprawie stan faktyczny przedstawiał się następująco.
W 1991 r. Minister Łączności wydał na rzecz PTK Centertel decyzję w sprawie przydziału i wykorzystania częstotliwości dla realizacji sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu komórkowego w zakresie częstotliwości 450 MHz.
W dniu 4 listopada 2005 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (poprzednik Prezesa UKE) zmienił powyższą decyzję, nadając jej w punkcie 3 następujące brzmienie:
3. Zarezerwowane częstotliwości strona może wykorzystać na całym obszarze Rzeczpospolitej polskiej, do świadczenia usług telekomunikacyjnych w:
a) służbie stałej z wykorzystaniem technologii CDMA oraz NMT450i,
b) służbie ruchomej z wykorzystaniem technologii NMT450i.
Decyzją z 27 września 2007 r. Prezes UKE, po przeprowadzeniu wszczętego z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie zmiany lub cofnięcia rezerwacji częstotliwości dokonanej na rzecz PTK Centertel, zmienił decyzję Ministra Łączności z 1991 r., zmienioną już uprzednio decyzją Prezesa URTiP z 4 listopada 2005 r. Punkt 3 decyzji otrzymał następujące brzmienie:
3. Zarezerwowane częstotliwości strona może wykorzystać na całym obszarze Rzeczpospolitej polskiej, do świadczenia usług telekomunikacyjnych w:
a) służbie stałej z wykorzystaniem technologii CDMA oraz NMT450i,
b) służbie ruchomej z wykorzystaniem technologii NMT450i.
Strona jest zobowiązana do wykorzystania technologii CDMA, zgodnie z harmonogramem wykorzystania przez PTK Centertel Sp. z o.o. technologii CDMA na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, określonym w załączniku, stanowiącym integralną część decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją z dnia 27 września 2007 r. złożyła Netia S.A., jednocześnie wnioskując o rezerwację tych częstotliwości.
Decyzją z 31 marca 2008 r. Prezes UKE umorzył postępowanie o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Prezesa UKE z 27 września 2007 r. na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 w związku z art. 105 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego - z uwagi na fakt, iż Netia nie była stroną postępowania zakończonego decyzją z 27 września 2007 r.
Na powyższą decyzję Netia złożyła skargę do sądu podnosząc, iż Prezes UKE niesłusznie uznał, że Netia nie jest stroną postępowania. Netia argumentowała, że rozstrzygnięcie z 27 września 2007 r. dotyczyło jej interesu prawnego w rozumieniu art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Po rozpoznaniu sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Netii. W ustnych motywach wyroku Sąd podzielił stanowisko Prezesa UKE, zgadzając się, iż interes prawny musi wynikać z normy prawa materialnego. Skoro przedmiotowa częstotliwość została przydzielona PTK Centertel do 2016 roku, to wszelkie decyzje dotyczące cofnięcia lub ograniczenia przydziału częstotliwości dotyczą tylko interesu prawnego PTK Centertel. Natomiast fakt, iż Netia złożyła wniosek o przydział danej częstotliwości przesądza tylko o istnieniu po jej stronie interesu faktycznego, a nie interesu prawnego.