Zatwierdzenie oferty ramowej TP

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 3

Prezes URTiP podpisał 5 marca 2004 r. decyzję zatwierdzającą przedłożony przez Telekomunikację Polską S.A. projekt "Ramowej oferty TP dotyczącej połączenia sieci". TP S.A. jest teraz zobowiązana do zawierania umów o połączeniu sieci z innymi operatorami na warunkach nie gorszych, niż określone z zatwierdzonej ofercie ramowej.

Podejmując tę decyzję Prezes URTiP zaznaczył, iż oferta ramowa przygotowywana przez operatora o największym udziale w rynku nigdy nie zadowoli wszystkich pozostałych uczestników tego rynku. Zatwierdzając ofertę Prezes URTiP wyważył z jednej strony interesy operatorów sieci przyłączanych. 

Rozważając kwestię „okresowości” oferty ramowej Prezes URTiP zauważył, że oferta ramowa (także przyjęta) jest dokumentem stale weryfikowanym (przynajmniej raz w roku). Istnieją także prawne instrumenty pozwalające na zmianę oferty z urzędu w przypadku stwierdzenia nowych warunków rynkowych i ekonomicznych lub w celu zapewnienia efektywnej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Zatwierdzenie powyższej oferty stanowić więc będzie punkt wyjścia dla dalszych analiz czy spełnia ona warunki rynkowe. Jest to jedynie model, który zostanie poddany ocenie z punktu widzenia potrzeb rynku telekomunikacyjnego oraz zapewnienia skutecznej konkurencji na tym obszarze.

Zdaniem Prezesa URTiP obecna sytuacja wymaga wprowadzenia oferty ramowej, choćby ze względu na konieczność uporządkowania rynku oraz zapewnienia jasnych warunków podjęcia współpracy z TP S.A. w zakresie łączenia sieci. Operatorzy powinni znać wyjściowe (wstępne) warunki współpracy oferowane przez TP S.A. i w oparciu o nie budować własne modele biznesowe oraz planować strategie działalności.

Zatwierdzenie oferty ramowej ma również istotne znaczenie dla inwestorów (w tym zagranicznych), rozważających ulokowanie kapitału w firmy telekomunikacyjne, w szczególności w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wprowadzenie podobnego dokumentu do obrotu w Państwach Członkowskich UE praktycznie zawsze budziło kontrowersje wśród uczestników rynku. Jednak wyznaczenie jasnych, przejrzystych oraz kompletnych zasad współpracy miało pozytywne znaczenie.

Rynek potrzebuje oferty ramowej w zakresie połączenia sieci, kończącej okres niepewności związanej z jej brakiem. Z samej istoty oferta ramowa służy przyspieszeniu negocjacji i unikaniu sporów, daje uczestnikom rynku pewność nie dyskryminujących warunków umów.

Obowiązek przygotowania ofert określających ramowe warunki umów o połączeniu sieci (tzw. oferty ramowe) oraz przedłożenia tych ofert do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, wynika z obowiązków nałożonych ustawą Prawo telekomunikacyjne na operatorów zajmujących znaczącą pozycję rynkową (powyżej 25 % udziału w rynku). Taką pozycję na krajowych rynkach: usług powszechnych, dzierżawy łączy oraz połączeń międzyoperatorskich posiada Telekomunikacja Polska S.A.

Należy przypomnieć, że pierwszy wniosek o zatwierdzenie projektu oferty ramowej dotyczącej połączenia sieci TP S.A. złożyła 18 grudnia 2002 r. Z uwagi na jego niezgodność z prawem, 15 stycznia 2003 r. Prezes URTiP odmówił zatwierdzenia projektu powyższej oferty i podtrzymał w mocy swoją decyzję po odwołaniu TP S.A. W związku z tym TP S.A. 30 kwietnia 2003 r. złożyła skargę do NSA na decyzję odmawiającą zatwierdzenia projektu oferty ramowej. W dniu 4 lutego 2004 r. TP S.A. złożyła do URTiP pismo zawierające cofnięcie powyższej skargi z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Po raz drugi w dniu 20 maja 2003 r. TP S.A. złożyła do zatwierdzenia projekty ofert ramowych dotyczących: połączenia sieci TP S.A. z sieciami operatorów publicznych, usług tranzytu dla operatorów publicznych, połączeń od abonentów TP S.A. do usług audioteksowych w sieci innego operatora, oraz połączeń od abonentów TP S.A. do usług 0-800 i 0-801 w sieci innego operatora. Po rozpatrzeniu przedłożonych projektów ofert, w dniu 18 czerwca 2003 r. Prezes URTiP ponownie odmówił ich zatwierdzenia. TP S.A. skierowała do NSA skargi na powyższe decyzje odmowne. W dniu 4 lutego 2004 r. wpłynęło do Urzędu pismo informujące o wycofaniu skarg z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W dniu 5 stycznia 2004 r. wpłynął do Urzędu trzeci projekt oferty ramowej TP S.A., uwzględniający nowe przepisy Prawa telekomunikacyjnego (obowiązujące po nowelizacji od października 2003 r.) oraz warunki określone w aktach wykonawczych do ustawy. Do prowadzonych prac w zakresie rozpatrzenia projektu, Prezes URTiP dopuścił jako strony postępowania Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji oraz Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Prezes URTiP zwrócił się także do Rady Telekomunikacji, organu opiniodawczo-doradczego zrzeszającego przedstawicieli administracji rządowej, izb gospodarczych oraz środowiska naukowo-technicznego, z prośbą o opinię w sprawie oferty ramowej TP S.A.

Zatwierdzona oferta ramowa TP S.A. obejmuje usługi międzyoperatorskie takie, jak: rozpoczynanie, zakańczanie oraz tranzyt połączeń telefonicznych w sieci TP S.A., a także połączenia do biura numerów, radio taxi, z numerami alarmowymi oraz do usług 0-20, 0-70, 0-80. 

Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne zatwierdzona oferta TP S.A. zostanie opublikowana w Biuletynie URTiP na koszt operatora.

Porównanie stawek zawartych w ofercie ramowej znajduje się tutaj.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2004-03-05 15:09
    wkoncu teraz tepsa ma troche mniej do powiedzenia
    0
  • Users Avatars Mini
    Spinner pisze: 2004-03-05 15:33
    wyglada na to, ze oferta nieco uporzadkuje rynek ale malo kto jest z niej do konca zadowolony i chyba tak powinno byc
    0
  • Users Avatars Mini
    rgumkowski1 pisze: 2004-03-06 17:55
    No a co mógł zrobić URTiP, po raz 5ty odrzucić Oferte TP? Przecierz jesteśmy przeddzień wejścia do UE! "Zatwierdzenie oferty ramowej ma również istotne znaczenie dla inwestorów (w tym zagranicznych), rozważających ulokowanie kapitału w firmy telekomunikacyjne, w szczególności w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej. "
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: