UE: Zniesienie opłat roamingowych to prawdziwy europejski sukces

Newsy
Opinie: 12
Opinie: 12

Rada, Parlament oraz Komisja Europejska wydały wspólne oświadczenie dotyczące wprowadzenia w UE zasady Roam Like At Home. Oto jego pełna treść:

Koniec opłat roamingowych w UE: wspólne oświadczenie trzech instytucji UE

Bruksela, 14 czerwca 2017 r.

Od jutra, tj. od 15 czerwca 2017 r., zostają zniesione opłaty roamingowe w Unii Europejskiej. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, premier Malty Joseph Muscat, w imieniu prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wydali następujące oświadczenie:

Unia Europejska ma zbliżać ludzi i ułatwiać im życie. Zniesienie opłat roamingowych to prawdziwy europejski sukces.

Od tej chwili obywatele Unii, którzy podróżują po jej terytorium, będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i łączyć się z internetem ze swoich urządzeń mobilnych za taką samą opłatą jak w swoim kraju. Zlikwidowanie opłat roamingowych to jedno z największych i najbardziej wymiernych osiągnięć, jakimi może się poszczycić UE.

Przez ostatnie 10 lat instytucje europejskie wytrwale razem pracowały, aby wyeliminować ten problem. Za każdym razem, gdy obywatel Unii Europejskiej wyjeżdżał do innego państwa członkowskiego, czy to na wakacje, do pracy, czy na studia, a nawet gdy przekraczał granicę tylko na jeden dzień, musiał uważać na to, jak korzysta z telefonu komórkowego, a po powrocie martwił się o wysoki rachunek z naliczonymi opłatami roamingowymi. Teraz opłaty roamingowe odchodzą już w przeszłość. Od jutra podczas podróży po UE Europejczycy będą mogli swobodnie się komunikować za pośrednictwem swojego telefonu za tę samą cenę jak w swoim kraju.

Proces znoszenia opłat roamingowych był długotrwały i uczestniczyło w nim wiele podmiotów. Dzięki tej ścisłej współpracy Unia Europejska zrealizowała działania, które przyniosły jej obywatelom konkretne i pozytywne rezultaty. Jesteśmy dumni z tego, że UE położyła kres bardzo wysokim cenom za połączenia w roamingu. Jesteśmy też wdzięczni tym, którzy wykazali się determinacją, aby pokonać liczne trudności i dążyć do osiągnięcia tego celu. 

Jednocześnie Unii Europejskiej udało się osiągnąć równowagę między potrzebą zniesienia opłat roamingowych a potrzebą utrzymania konkurencyjności i atrakcyjności pakietów krajowych usług łączności mobilnej. Operatorzy mieli dwa lata na przygotowanie się do likwidacji opłat roamingowych; jesteśmy przekonani, że wykorzystają oni możliwości, jakie dają nowe przepisy, na korzyść swoich klientów.

Zniesienie opłat roamingowych jest jednym z podstawowych warunków powstania jednolitego rynku cyfrowego UE i stanowi kolejny etap tworzenia zjednoczonego i zrównoważonego europejskiego społeczeństwa cyfrowego, które jest otwarte na wszystkich obywateli Unii.

Inne informacje dotyczące nowych ofert roamingowych:

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  zibi pisze: 2017-06-17 16:03
  Prawdziwy sukces odniosły tylko wielkie telekomy. Mniejsi lokalni operatorzy zanotują poważne straty i będą musieli podnieść ceny (co już się dzieje) albo zaprzestać świadczenia niektórych usług przez co stracą klientów. Pogorszenie wyników finansowych wpłynie na obniżenie ich ratingu co przełoży się na kolejne straty. W dłuższej perspektywie mniejsi lokalni operatorzy zostaną wyparci z rynku. A kiedy nie będzie już konkurencji dla wielkich telekomów to stracą klienci.
  -13
 • Users Avatars Mini
  Wlkp pisze: 2017-06-17 16:20
  To zmien zibi prace skoro tak cie to dotyka.
  9
 • Users Avatars Mini
  troip pisze: 2017-06-17 16:24
  Zibi, zbyt czarny to komentarz zasunąłeś. Virtualni operatorzy nigdy nie byli w kręgu zainteresowań ludzi którzy często jeżdżą za granicę. Według badań jest to od 2% do max 10% klientów danego operatora Virtualnego, więc nie sądzę, żeby RLAH miało ich specjalnie dotknąć, natomiast to że płacz się robi to oczywiste. Nawet gdyby tylko 1% dochodów mieli stracić to rozdzierali by szaty wołając, veto, zbrodnia veto. Podwyższymy ceny usług. ;)
  7
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-06-17 17:42
  @zibi Takie słabe mvno bez własnej sieci konkurencją dla wielkich telekomów... no nie rozśmieszaj... Może wydrukuj jakieś cegiełki po 5zł na ratowanie tych małych którzy wg. twoich teorii padną natychmiast? Dopiero 2 dni uwolnienia roamingu a wizje i analizy jakby rok minął.
  10
 • Users Avatars Mini
  Www pisze: 2017-06-17 17:59
  Ale to właśnie roaming zabija konkurencję i ma na celu wyeliminowanie ewentualnych firm mogących świadczyć tańsze usługi. Wyobraźmy sobie sytuację że mamy firmę telekomunikacyjną i chcemy niskimi cenami podbić rynek chcemy świadczyć usługi wartościowe nie na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego ale po prostu dla zwykłego użytkownika niestety nie możemy wejść na rynek Zachodni dlatego że zawsze rozbijemy się o tak zwaną stawki roamingowe ile byśmy cen nie zaproponowali i tak nie zejdziemy poniżej poziomu jaki wyznacza stawka hurtowa. I tyle w temacie - to kasa wielkich firm o którą naprawdę mocno walczą bo nawet ten jeden 2% to nie są wielkie cyfry dla nas śmiertelników Natomiast w przypadku miliardowych obrotów telekomów 1 czy 2 procenty oznaczają setki milionów euro które niestety pozostaną w naszej kieszeni, a nie pójdą na ich zarobek Oczywiście wszystko dla naszego dobrze pojętego dobra i w naszym interesie hi
  0
 • Users Avatars Mini
  ja wiem... pisze: 2017-06-17 18:18
  Ci co najbardziej potrzebują roamingu, czyli kierowcy zawodowi, i tak wybiorą najlepszych czyli Orange i T Mobile. I to te sieci same na siebie uszykują bata. Ci z Playa i Plusa to będą sporadyczni turyści na, których dużo się nie straci. Podobnie będzie z MVNO. Ilu z tego miliona MVNO wykorzysta ich sima poza Polską? 0,5%
  0
 • Users Avatars Mini
  troip pisze: 2017-06-17 18:38
  Ja wiem, jestem podobnego zdania. Te kilka dni w roku za granicą kilku % klientów nie powinno zrujnować najbiedniejszego nawet MVNO.
  1
 • Users Avatars Mini
  Łukasz pisze: 2017-06-17 20:41
  Teraz czekamy na zniesienie/zmniejszenie opłat międzynarodowych. Bo cieszy mnie bardzo to, że będąc w Niemczech mam free do Polski i Francji, ale martwi mnie kwota, jaką płacę dzwoniąc z komórki z domu do UE.
  2
 • Users Avatars Mini
  troip pisze: 2017-06-17 21:08
  Łukaszu, to dzwoń za darmo po całym świecie przez wifi czy w ramach swojego pakietu przez: skypa, messengera, WhatsAppa, czy innego komunikatora. Masz wybór nikt cię nie zmusza do korzystania z drogich rozmów po Gsm.
  1
 • Users Avatars Mini
  Łukasz pisze: 2017-06-17 21:43
  @troip nie każdy do kogo dzwonię ma Skypa, messengera itp. Tak mogę porozmawiać ze ciotką, koleżanką itp. a niestety jak chcę zadzwonić do jakiegoś sklepu/firmy itp. to zostaje tylko telefon. Wg Twojego rozumowania, to równie dobrze zniesienie opłat roamingowych nie ma sensu, bo przecież zawsze można sobie znaleźć kawiarnię z darmowym WiFi i w ten sposób dzwonić.
  0
 • Users Avatars Mini
  troip pisze: 2017-06-18 16:32
  Rozmowy międzynarodowe są zbyt dochodowe dla operatorów, żeby mieli rezygnować z zysków i raczej prędko nic się w tym temacie nie zmieni. Podstawową formą komunikacji z firmami zagranicznymi są przeważnie maile. Zawsze też można Kupić kartę np Lyca mobile, która ma dosyć tanie rozmowy międzynarodowe.
  0
 • Users Avatars Mini
  haiper pisze: 2017-06-18 17:35
  https://finanse.wp.pl/oszusci-wyludzaja-od-klientow-doladowania-do-play-6134546904630913a
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: