Honor 400 – test udanego smartfonu ze średniej półki - na razie jest za drogi

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Honor 400 – test udanego smartfonu ze średniej półki

Honor 400 to środkowy przedstawiciel serii numerycznej, pozycjonowany pomiędzy pełnoprawnymi flagowcami a typowymi smartfonami ze średniej półki. W ofercie Honor znajduje się pomiędzy modelami 400 Lite i 400 Pro – oba przetestowaliśmy. Honor 400 stawia na wysoką rozdzielczość głównego aparatu, która wynosi aż 200 megapikseli, rozbudowane funkcje AI w aparacie i systemie oraz akumulator krzemowo-węglowy o sporej pojemności 5300 mAh.

Telefon kosztuje 1799 zł w konfiguracji 8/256 GB i jego głównymi rywalami będą między innymi POCO F7 oraz Nothing Phone 3a.

 

Honor 400

 

Design

 

Honor 400 ma 7,3 mm grubości i waży 184 g. Obudowa spełnia normę IP65 w zakresie odporności na kurz i wodę. Telefon jest dostępny w Polsce w dwóch wariantach kolorystycznych: złotym oraz czarnym.

Dodatkowo 400 oferuje głośniki stereo oraz czytnik linii papilarnych pod wyświetlaczem, który działa szybko i powtarzalnie.

Podoba mi się oszroniony tył obudowy, który łatwo utrzymać w czystości oraz zlicowanie przodu i tyłu obudowy z ramą. Natomiast sama rama jest wykonana z tworzywa. Na jej korzyść działa, że jest matowa. Podoba mi się kształt wyspy aparatów w całej serii Honor 400. Warto zauważyć, że wielu konkurentów oferuje wyższe normy uszczelnienia obudowy.

 

Honor 400

 

Wyświetlacz

 

Honor 400 wyposażono w 6,55-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 2736 x 1264 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie 460 PPI. Ekran oferuje odświeżanie na poziomie 120 Hz. Producent deklaruje 100 % pokrycia przestrzeni DCI-P3, obsługę 1,07 mld kolorów oraz szczytową jasność 5000 nitów, co w połączeniu z algorytmem Sunlight Display Enhancement ma zapewnić czytelność w pełnym słońcu. Warto jednak pamiętać, że wartość 5000 nitów jest zarezerwowana dla treści HDR i nie dotyczy podświetlenia całego wyświetlacza jednocześnie. 

Ciekawostką jest funkcja Motion Sickness Relief, która ma redukować objawy choroby lokomocyjnej. Wyświetla ona kropki na ekranie, które przesuwają się zgodnie z przeciążeniem i dają dodatkowy punkt odniesienia. Technologia Super Rainproof Touch umożliwia obsługę ekranu mokrymi dłońmi. Dla komfortu oczu zastosowano 3840 Hz PWM Dimming, sprzętowe ograniczenie niebieskiego światła, tryb Circadian Night i Ultra Dark Mode z minimalną luminancją 1,5 nita. Jak widać, sporo tych dodatkowych funkcji poprawiających komfort korzystania z telefonu.

Dzięki wąskim i niemal symetrycznym ramkom dookoła wyświetlacza Honor 400 wygląda nowocześnie.

 

Honor 400

 

Specyfikacja i system

 

Za wydajność urządzenia odpowiada procesor Snapdragon 7 Gen 3, wspierany przez 8 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika przeznaczono 512 GB pamięci wewnętrznej.

Nie jest to najnowsza odsłona tego procesora – testowaliśmy już dwa smartfony z czwartą generacją Snapdragona 7, a najbliższy cenowo Honorowi jest POCO F7. Różnica w wydajności jest znacząca. Honor 400 w benchmarku Antutu uzyskał 862 tysiące punktów, podczas gdy POCO F7 przebił barierę 2 milionów punktów oferując ponad dwukrotnie wyższą wydajność. Honor 400 działa płynnie i bezproblemowo, ale po prostu nie jest najszybszy w swojej kategorii urządzeń.

 

Honor 400

 

Łączność Honora obejmuje 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4 i NFC. Za lokalizację odpowiadają systemy GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS i BDS. Jest również komplet czujników. Dla porównania telefony z nowsza generacją procesora oferują już WiFi 7 i Bluetooth 6.0.

400 działa pod kontrolą systemu operacyjnego MagicOS 9.0, bazującego na Androidzie 15. System wzbogacono o funkcje AI, takie jak Magic Portal 2.0, który analizuje intencje użytkownika i ułatwia przenoszenie treści między aplikacjami. Zintegrowano także narzędzia Google, w tym preinstalowaną aplikację Gemini oraz Obiektyw Google z funkcją „Zaznacz, by wyszukać”. Oprogramowanie zawiera również AI Writing Tools do redagowania i korekty tekstu, AI Recorder do transkrypcji i tłumaczenia nagrań, AI Translation do rozmów w czasie rzeczywistym oraz funkcję AI Deepfake Detection, która analizuje obraz podczas połączeń wideo w poszukiwaniu oznak cyfrowej manipulacji.

Nie wszystkie funkcje miałem okazję sprawdzić w praktyce, ale pomoc przy edycji tekstu działa w języku polskim bez problemu. Za to transkrypcja nagrań z dyktafonu na tekst nie obsługiwała języka polskiego – ani go nie wykryła, ani nie ma polskiego na liście języków do wyboru.

 

Honor 400 Honor 400
   
Honor 400 Honor 400

 

Zestaw aparatów

 

Honor 400 ma dwa aparaty z tyłu obudowy, ale główny aparat ma zdecydowanie lepszą specyfikację od szerokokątnego, który jest jedynie uzupełnieniem. 

  • 200 MP, f/1.9, PDAF, OIS – główny aparat
  • 12 MP, f/2.2, 112˚, AF – aparat szerokokątny
  • 50 MP, f/2.0 – przedni aparat

Oprogramowanie aparatu, AI Honor Image Engine, oferuje funkcje takie jak AI Super Zoom pozwalający na uzyskanie 30-krotnego przybliżenia z głównego aparatu, AI Portrait Snap do zdjęć portretowych w ruchu oraz HD Moving Photo, która zapisuje 3-sekundowe ruchome zdjęcia. Dostępne są również tryby artystyczne: Film Simulation oraz Harcourt Portrait z trzema stylami (Vibrant, Color, Classic). Pakiet edycyjny AI Editing zawiera narzędzia takie jak AI Image to Video (oparte na modelu Google Veo), AI Eraser do usuwania obiektów, AI Erase Passers-by do usuwania przechodniów, AI Remove Reflection, a także funkcje AI Outpainting do rozszerzania obrazu, AI Upscale do poprawy rozdzielczości, AI Cutout do wycinania i przenoszenia obiektów oraz AI Face Tune do korekty zamkniętych oczu na zdjęciach. Możliwe jest także tworzenie kolaży z ruchomych zdjęć (Moving Photo Collage), łącząc od 2 do 9 ujęć.

Główny aparat sprawdza się w każdych warunkach oświetleniowych -  w dzień i w nocy. Ma zadowalającą rozpiętość tonalną i nie jest podatny na problemy z ostrością czy poruszeniem podczas fotografowania. Zoom cyfrowy nie jest tak dobry jak dedykowany teleobiektyw, ale wysoka rozdzielczość pozwala na wiele podczas kadrowania i przy powiększeniu x4 zdjęcia wciąż mają wysoką jakość, którą jako zoom cyfrowy zidentyfikuje tylko wprawne oko.

Aparat szerokokątny radzi sobie nieźle w świetle dnia, jednak w nocy mocno odstaje od głównego aparatu. Oferuje za to całkiem dobrą funkcję do zdjęć makro, dzięki mechanizmowi ustawiania ostrości.

Honor 400 nagrywa wideo 4K w 30 klatkach na sekundę i pozwala przełączać się pomiędzy aparatami podczas nagrywania. Stabilizacja cyfrowa jest dobra, szkoda jedynie, że nie można nagrywać w 60 klatkach na sekundę.

 

Honor 400

 

Przykładowe zdjęcia:

 

Honor 400

 

Honor 400

 

Honor 400

 

Honor 400

 

Honor 400

 

Honor 400

 

Bateria

 

Telefon jest zasilany przez krzemowo-węglowe ogniwo o pojemności 5300 mAh. Obsługuje ono technologię przewodowego ładowania 66W HONOR Wired SuperCharge, co pozwala naładować baterię do niecałych 50% w 15 minut, a pełne naładowanie zajmuje niewiele ponad 40 minut. Bateria została zaprojektowana do pracy w niskich temperaturach, do -20°C, a producent deklaruje, że po 4 latach użytkowania zachowa ona ponad 80% swojej pierwotnej pojemności.

Trudno jednak odczuć w praktyce zwiększoną pojemność baterii i Honor 400 działa podobnie jak telefony z bateriami o pojemności 5000 mAh oferując wyraźnie poniżej 20 godzin strumieniowania wideo z YouTube. Tutaj POCO F7 z baterią 6500 mAh oferuje znacznie, znacznie dłuższe działanie, dobijając do 30 godzin strumieniowania.

 

Honor 400

 

Podsumowanie

 

Do zalet Honora 400 można zaliczyć wysoką jakość wykonania, bardzo jasny wyświetlacz z mnóstwem udogodnień dla użytkownika, dużą liczbę funkcji AI, jakość głównego aparatu o rozdzielczości 200 megapikseli oraz szybkość ładowania baterii.

Wyceniony bardzo podobnie POCO F7 deklasuje Honora 400 na dwóch płaszczyznach: wydajności i baterii. POCO ma ponad dwukrotnie wyższą wydajność dzięki czwartej generacji procesora oraz pojemność baterii wynoszącą aż 6500 mAh, która jest jeszcze potęgowana przez nowocześniejszy, bardziej energooszczędny procesor. To kwestie istotne dla wielu użytkowników – szczególnie bateria jest zaletą praktycznie dla każdego. POCO F7 ma też wyższą normę uszczelnienia obudowy.

Dlatego jeśli Honor chce być konkurencyjny, powinien powalczyć ceną, wprowadzając obniżkę, wówczas będzie atrakcyjną alternatywą dla Xiaomi.

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: