Huawei P30 lite – 4GB RAM i Kirin 710 dają radę

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0

U podstaw wydajności każdego komputera i smartfonu stoi przede wszystkim jego procesor, a także jak duża i jak szybka pamięć go wspomaga. Huawei P30 lite został wyposażony w autorski układ Kirin 710 (seria procesorów dla średniej półki), który oferuje 8 rdzeni do klasycznych obliczeń, jak i niezależne wsparcie sprzętowe dla sztucznej inteligencji. Kirin jest wspierany przez 4 GB RAM. Dzięki temu Huawei P30 lite jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet bardziej wymagających użytkowników, czyli na przykład graczy.

Nowoczesna jednostka centralna

Sercem Huawei P30 lite jest Kirin 710, 8 rdzeniowy i 64 bitowy procesor, którego rdzenie taktowane są zegarami 4x2.2 GHz + 4x1.7 GHz. Zintegrowany układ graficzny to Mali-G51 MP4. Procesor wspomaga 4 GB RAM, a na system i pliki użytkownika dostępne jest aż 128 GB, które można rozszerzyć kartą pamięci o pojemności do 1 terabajta.

Wszystkie te informacje oznaczają jedno - Huawei P30 lite poradzi sobie zarówno z wymagającymi aplikacjami, jak i grami. Potwierdzają to testy benchmarków, które prezentują się następująco:

Nazwa testu Osiągnięty wynik
Antutu 138177
Geekbench 4 dla jednego rdzenia 1574
Geekbench 4 dla sumy rdzeni 5351
Androbench sekwencyjny odczyt 293
Androbench sekwencyjny zapis 163

Uruchomienie nowoczesnej gry z atrakcyjną grafiką i wieloma efektami jest na Huawei P30 lite bezproblemowe. Do testu posłużył nam Asphalt 9, najbardziej efektowna gra wyścigowa, która na smartfonie Huawei działa płynnie i daje prawdziwą  radości z rozgrywki.

Należy podkreślić, że 8 rdzeni i dużo pamięci umożliwia bezproblemowe przełączanie się pomiędzy aplikacjami, które działają uruchomiane w tle. Można na zamianę czytać maile, przeglądać kalendarz, jednocześnie słuchając muzyki i zaglądając do notatek. Każde przełączenie programu zajmuje na  Huawei P30 lite jedynie ułamki sekundy.

Najnowszy Android 9 z nakładką EMUI 9.0.1 

Huawei P30 lite działa pod kontrolą najnowszej wersji Android 9.0, która zawiera wiele zmian i optymalizacji. Możliwości systemu dodatkowo rozszerza nakładka producenta EMUI 9.0.1. Dzięki oprogramowaniu możliwe jest uruchomienie dwóch aplikacji jednocześnie, z podziałem ekranu w dowolnych proporcjach. Menadżer telefonu czuwa nad bezpieczeństwem i optymalizacją telefonu. Nakładka EMUI uczy się zwyczajów użytkownika, optymalizując działanie pod kątem najczęściej uruchamianych programów.

System na Huawei P30 lite działa bezproblemowo – nie gubi klatek animacji, nie zacina się ani nie zawiesza. Po prostu działa tak jak powinien na nowoczesnym urządzeniu. Nie potrzeba ręcznie zamykać aplikacji działających w tle, odinstalowywać programów, czy szukać wątpliwej jakości „przyspieszaczy” działania, które często przy okazji potrafią coś zepsuć. Huawei P30 lite działa bezproblemowo i tak ma pozostać przez cały okres użytkowania telefonu – bez konieczności interwencji ze strony użytkownika. O to zadba nakładka EMUI ze wsparciem sztucznej inteligencji.

Procesor ze wsparciem dla sztucznej inteligencji AI

Rozpoznawanie obrazów to zadanie, które, aby miało praktyczne zastosowanie w codziennym życiu musi działać w sposób niemal niezauważalny, bez oczekiwania i bez łączenia się z internetem. Dlatego opracowana przez Huawei technologia sztucznej inteligencji zaimplementowanej w mobilnym procesorze robi tak dużą różnicę. Smartfon potrafi samodzielnie rozróżnić 22 różne sceny z głównego aparatu i 8 rodzajów scen z przedniej kamery.

Sztuczna inteligencja przyporządkowuje obrazy do ustalonych kategorii, ale rozpoznaje ich niemal nieskończenie wiele. Aby uaktywnić tryb fotografowania jedzenia, aparat musi rozpoznać praktycznie każdy rodzaj potrawy, fotografowany w różnych warunkach oświetleniowych, pod różnym kątem. To samo dotyczy kwiatów, zwierząt domowych, roślin i tak dalej. Na każdy z tych scenariuszy składa się naprawdę ogromna liczba możliwości. Aparat rozpoznaje sceny w mgnieniu oka, jak tylko wycelujemy w ich stronę aparat. To zasługa zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, działających na dedykowanym im sprzęcie - bez obciążenia jednostki centralnej, co mogłoby spowodowań obniżenie płynności i bez konieczności łączenia się z siecią.

Huawei udostępnia deweloperom możliwość korzystania z dobrodziejstw AI, dlatego aplikacji wykorzystujących AI będzie przybywać. Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana do zarządzania systemem i działaniem telefonu.

GPU Turbo optymalizuje rozgrywkę

Gry są nieodmiennie dużym obciążeniem dla podzespołów urządzenia, zwłaszcza mobilnego i działającego na baterii. Obciążony jest zarówno główny procesor zajęty obliczeniami, jak i układ graficzny generujący obraz na ekranie. Często oznacza to szybkie rozładowanie baterii, czasem nagrzane komponenty muszą zwolnić, aby zmniejszyć temperaturę. Dlatego optymalne wykorzystanie zasobów jest takie ważne w przypadku bardziej wymagających gier.

Z tego względu Huawei wprowadził do swoich urządzeń GPU Turbo – specjalną optymalizację „spinającą” oprogramowanie i sprzęt na którym działa. Dzięki GPU Turbo układ graficzny uzyskuje do 60% większą wydajność przy jednoczesnym 30% mniejszym zużyciu energii, a to wpływa na zmniejszone generowanie ciepła. Dlatego udaje się pogodzić płynną i bezproblemową rozgrywkę z możliwie długim działaniem na baterii. GPU Turbo wspiera w przypadku P30 lite sześć tytułów: PUBG Mobile, Mobile Legends, Arena of Valor, Rules of Survival, Vainglory i NBA2K18.

Jeśli lubisz gry mobilne, to Huawei P30 lite jest świetnym wyborem.

128 GB pamięci na wszystko czego potrzebujesz

Dzięki aż 128 GB wbudowanej pamięci, nie trzeba kasować plików, aby pobrać nowe gry, zrobić miejsce na kolejne zdjęcia i nagrane filmy. Pojemna pamięć jest idealnym uzupełnieniem dla wydajnego procesora. Umożliwi cieszenie się uruchamianiem nowych, mobilnych tytułów bez obawy, że skończy się miejsce. W razie potrzeby pamięć można dodatkowo rozszerzyć kartą micro SD.

Huawei P30 Lite, choć jest dobrze wyceniony, to oferują rozwiązania znane do tej pory tylko z flagowców. Zastosowany procesor oferuje wystarczającą wydajność do każdego zastosowania, a wbudowana w niego funkcja obsługi AI otwiera nowe możliwości w mobilnej fotografii i nie tylko. W połączeniu z 4 GB RAM i 128 GB na system i pliki można w pełni wykorzystać moc drzemiąca w procesorze. Technologia GPU Turbo zapewni najlepsze wrażenia w płynące z rozgrywki 6 popularnych tytułów gier mobilnych.

Inne informacje na temat smartfonu Huawei P30 Lite:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: