Samsung ma 88% rynku składanych smartfonów

Newsy
Opinie: 0
Sprzedaż składanych smartfonów wzrosła 309% rok do roku

Badawczo-doradcza firma Omdia przeanalizowała rynek składanych smartfonów. Od 2019 roku kiedy zadebiutował pierwszy składany smartfon na rynek trafiło już 11,5 miliona sztuk tego rodzaju urządzeń. Adopcja nowej technologii była początkowo hamowana przez wysokie ceny, ale druga połowa 2021 roku przyniosła gwałtowny wzrost sprzedaży. W całym 2021 roku odnotowano 309% wzrost sprzedaży rok do roku, na który składa się w sumie 9 milionów sprzedanych telefonów. Z tego aż 8 milinów został sprzedanych w drugiej połowie 2021 roku, co stanowi 89% wszystkich dostaw z 2021 roku.

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że Samsung jest niekwestionowanym liderem w kategorii składanych smartfonów. Jest też najważniejszym producentem składanych wyświetlaczy. Koreański producent odpowiada za dostarczenie 10 milionów składanych smartfonów, co stanowi 88% rynku. Jako jedyny z producentów oferuje trzecią generację składanych telefonów.

Omdia zwraca uwagę, że portfolio klasycznych smartfonów Samsunga jest coraz mocniej podgryzane przez chińskich producentów, a postawienie dużego nacisku na składane smartfony pozwoliło koreańskiemu producentowi zabezpieczyć pozycję lidera w tym segmencie i wyróżnić się na rynku. Najpopularniejszym modelem na rynku składanych urządzeń jest Samsung Galaxy Z Flip 3, który sprzedał się w liczbie 4,6 milionów sztuk i odpowiada za aż 52% składanych telefonów w ogóle. Widać wyraźnie, że obniżenie ceny przyniosło wymierny skutek, bo Z Flip 3 sprzedał się w liczbie 3,5 miliona sztuk więcej niż Z Flip w wersjach 4G i 5G łącznie. Drugie miejsce w sprzedaży także należy do Samsunga za sprawą 2,5 miliona sztuk Galaxy Z Fold 3.

Na drugim miejscu po Samsungu jest Huawei, który odpowiada za 10% rynku i 0,9 miliona sprzedanych egzemplarzy. Akurat Huawei P50 Pocket jest w redakcji na testach i przygotowuję jego recenzję. Nie zapomnijmy, że w przypadku Huawei nałożone sankcje musiały się również przełożyć na mniejszą sprzedaż.

Kolejne marki również próbują swoich sił proponując składane urządzenia. Widzieliśmy już składanego Xiaomi Mix Fold i Oppo Find N, chociaż oba te modele nie są oficjalnie dostępne w Polsce.

Patrząc na Huawei P50 Pocket oraz myśląc sukcesie Samsung Galaxy Z Flip 3 odnoszę wrażenie, że składany ekran w mniejszym stopniu ma przynieść użytkownikowi wymierne korzyści w codziennym użytkowaniu. W większym stopniu jest traktowany jako ozdoba, niczym biżuteria i wyróżnik. Ktoś kto ma składany telefon określa się jako osoba korzystająca z najnowszej, wyraźnie innej technologii i jednocześnie ktoś kto zwraca uwagę na estetykę i styl. W świecie bardzo podobnych do siebie prostokątnych brył tradycyjnych smartfonów składany telefon jest jak powiew świeżości i odmienności. Czy ostatecznie przetrwa próbę czasu i wyprze z rynku tradycyjne urządzenia dopiero się okaże, na razie klasyczna forma wciąż wygrywa czysto praktycznymi względami i wytrzymałością na trudne warunki.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: