Samsung Galaxy Z Fold 3 5G - test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Samsung Galaxy Z Fold 3 5G – nasza recenzja

Klasa urządzenia S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Samsung Galaxy Z Fold 3 jest trudny w ocenie. Z jednej strony nie ma dosłownie żadnej konkurencji. Jako jedyny łączy zalety smartfonu i tabletu w jednym urządzeniu, a trzecia generacja składanych smartfonów Samsunga jest w istotny sposób ulepszona i w części zastosowań sprawdza się świetnie. Z drugiej strony forma składanego smartfonu niesie ze sobą pewne kompromisy i niedogodności, których nie mają nawet tanie urządzenia. Do tego dochodzi także zaporowa cena 8299 zł. Decydując się na Folda 3 5G z pewnością trzeba starannie ocenić, czy jesteśmy w stanie zaakceptować jego wady.

Główne wady i zalety Samsung Galaxy Z Fold 3 5G

Zalety Samsung Galaxy Z Fold 3 5G:

  • Połączenie smartfonu i tabletu w jednym urządzeniu
  • Najwyższej jakości materiały
  • Wygodny i błyskawiczny czytnik linii papilarnych
  • Norma uszczelnienia zabezpieczająca przed zalaniem IPX8
  • Świetne głośniki stereo
  • Oba ekrany to najwyższej jakości Dynamic AMOLED 2X z odświeżaniem 120 Hz
  • Dodana obsługa rysika S Pen
  • Topowa specyfikacja i wydajność
  • Bezkonkurencyjny multitasking na dużym ekranie
  • Duży ekran to nowa jakość pracy i rozrywki
  • Po złożeniu wygodny w kieszeni i podczas robienia zdjęć
  • Aparaty dobrej jakości
  • Można zrobić selfie na 5 sposobów
  • Ciekawostka w postaci kamery ukrytej pod wyświetlaczem

Wady Samsung Galaxy Z Fold 3 5G:

  • Wodoszczelność nie oznacza pyłoszczelności – wciąż wrażliwy na drobiny w zawiasie
  • Wąski zewnętrzny ekran mniej wygodny niż w klasycznym smartfonie
  • Nie pasuje do większości uchwytów, albo trzyma się w nich niepewnie
  • Podczas otwierania ma tendencję do wyślizgiwania się z ręki
  • Brak wsparcia dla karty pamięci
  • Aparaty nie dorównują innym flagowcom, takim jak S21 Ultra czy Mi 11 Ultra
  • Bateria zapewnia najwyżej rozsądne minimum
  • Ładowanie trwa zdecydowanie za długo jak na dzisiejsze standardy
  • Wciąż za drogi aby trafić do szerszego grona odbiorców
  • W pudełku jest tylko sam kabel, bez ładowarki i innych akcesoriów

Jak oceniamy design? – ocena 4+

Design jest kluczowy, bo to dzięki niemu Fold 3 jest wyjątkowy. Założony Fold 3 przypomina klasyczny smartfon o wymiarach 158,2 x 67,1 mm i grubości od 14 w miejscu przeciwległym do zawiasu do 16 mm w miejscu łączenia ekranów. Waga urządzenia to 271 gramów, czyli mniej niż obie poprzednie generacje Folda, ale wciąż znacznie więcej niż klasyczny telefon. Po rozłożeniu Fold 3 ma rozmiary 158,2 x 128,1 x 6,4 mm.

Istotnymi zaletami składanego smartfonu Samsunga są bardzo dobre głośniki stereo, super szybki skaner linii papilarnych w przycisku zasilania oraz bardzo ładne matowe, czarne wykończenie szklanej obudowy i metalowych krawędzi. Bezproblemowe jest także odblokowywanie telefonu za pomocą twarzy. Jakość materiałów jest z najwyższej półki, co nie powinno zaskakiwać, bo mamy tu do czynienia zdecydowanie z najwyższą półką cenową.

Najważniejsze pytanie dotyczy ergonomii składanego smartfonu. Na ile różni się ona od zwykłego telefonu? Złożony Fold 3 w kieszeni zachowuje się jak zwykły telefon, ale jest odczuwalnie cięższy. Daje się wygodnie obsługiwać jedną ręką, dlatego fotografowałem niemal wyłącznie trzymając złożony smartfon w ręku. Przedni ekran jest węższy niż w jakimkolwiek innym współczesnym smartfonie, w związku z czym pisanie na klawiaturze ekranowej jest odczuwalnie mniej wygodne. Wiele elementów interfejsu jest tutaj także mniejsze i trudniejsze do odczytania i dotknięcia. Mimo, że złożony telefon dobrze leży w ręku, to nie włożymy go do uchwytu rowerowego, a w standardowym uchwycie samochodowym układa się niezbyt dobrze.

Po rozłożeniu Fold 3 mamy do czynienia z trybem tabletowym, który z założenia obsługujemy dwoma rękoma. Fold zmienia się w sekundę ze zbyt wąskiego i trochę ciężkiego telefonu w lekki i cienki tablet. 

Mam jednak istotne zastrzeżenie do procesu otwierania. Krawędzie telefonu są zaokrąglone, matowe i całkowicie gładkie. Zdarzało się, że kciuki niespodziewanie ześlizgiwały mi się z krawędzi, co mogło zakończyć się lotem na Folda na ziemię.

Przy okazji Fold 3 Samsung zaskoczył chyba wszystkich mówiąc, że telefon jest uszczelniony i wodoszczelny zgodnie z normą IPX8. Sam myślałem, że składana konstrukcja wykluczy odporność na wodę jeszcze przez wiele lat. Warto jednak zwrócić uwagę, że inne smartfony podają dwie cyfry przy normach IPX np. IPX68, a tu mamy tylko jedną cyfrę. To dlatego, że Fold 3 nie jest odporny na kurz, a jedynie na płyny. Zabezpieczona jest przede wszystkim elektronika, taśmy łączące obie połowy telefonu i inne wnętrzności. Nie ma znaczenia jeśli woda dostanie się do samego zawiasu, ale cząsteczki stałe mogą już wprowadzić zamieszanie. Zdarzyło mi się też raz, że po wyjęciu telefonu z kieszeni i otworzeniu coś delikatnie w nim zachrzęściło. Zawias oczyścił się samoczynnie i nie zaobserwowałem żadnych uszkodzeń. Folda nie uszkodzimy zalaniem, ale to nie znaczy, że zabranie go na plażę jest dobrym pomysłem. Za to podczas codziennego miejskiego używania, czy nawet pieszych i rowerowych wycieczek nie czułem obaw o konstrukcję Folda. Nie da się jednak ukryć, że klasyczna bryła smartfonu jest mimo wszystko wciąż bardziej odporna na ekstremalne sytuacje.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6

Jeśli chodzi o ekrany to Samsung włożył do Fold 3 to co ma najlepszego, a ponieważ wyświetlacze Samsunga zawsze znajdowały się w ekstraklasie, to i Fold ma najlepsze jakości ekrany na rynku smartfonów.

Względem poprzedniej generacji więcej zmieniło się w zewnętrznym wyświetlaczu. Z Super AMOLED o odświeżaniu 60 Hz Samsung przeskoczył na Dynamic AMOLED 2X o odświeżaniu 120 Hz. Rozdzielczość zewnętrznego ekranu to 2268 x 832 piksele, przekątna wynosi 6,2 cala, a proporcje to ultrapanoramiczne 25:9. Ekran przykryty jest szkłem Gorilla Victus i ma fabrycznie naklejoną folie ochronną wysokiej jakości. Pod względem parametrów zewnętrzny ekran dorównuje najlepszym smartfonom i jakość obrazu jest bez zarzutu. Jednak fakt, że jest wąski i bardzo wysoki powoduje, że nie korzysta się z niego równie wygodnie jak z klasycznego smartfonu np. podczas pisania.

Wewnętrzny, składany ekran to także Dynamic AMOLED 2X, tym razem o rozdzielczości 2208 x 1768 pikseli. Jego przekątna to 7,6 cala, ale proporcje bliskie kwadratu powodują, że jest to ekran o większej powierzchni niż klasyczny tablet o standardowych proporcjach 16:9 i takiej samej przekątnej. Dlatego ekran sprawia wrażenie znacznie większego niż przekątna 7,6 wydaje się sugerować. Wewnętrzny panel wspiera także 120 Hz odświeżania i wysoką jasność 1200 nitów. Główną nowością względem poprzedniego Folda jest zastosowanie nowej, bardziej odpornej powłoki ochronnej i dodanie wsparcia dla rysika S Pen. Trzeba jednak pamiętać, że z Fold 3 działa tylko S Pen jemu dedykowany.

Składany ekran wciąż ma takie same zagięcie jak dwie poprzednie generacje – w tej kwestii nic się nie zmieniło w tej technologii. Zagięcie jest dobrze widoczne, gdy patrzymy na ekran pod kątem, albo z boku. Podczas normalnego korzystania z telefonu jest praktycznie niezauważalne i w niczym nie przeszkadza. Jest za to wyczuwalne pod palcem np. podczas przewijania zawartości ekranu.

Drugą nowością w Fold 3 względem poprzedników jest przednia kamera schowana pod składanym wyświetlaczem. Jej ukrycie nie jest idealne i w większości przypadków można wypatrzyć miejsce, w którym się znajduje. Podobnie jak zagięcie nie przeszkadza to zupełnie w codziennym użytkowaniu, a ekran bez oczywistego wycięcia na obiektyw prezentuje się lepiej.

Jakość składanego ekranu w sensie wyświetlanego obrazu jest wyśmienita i każdy rodzaj treści prezentuje się bardzo dobrze. W połączeniu z głośnikami stereo oglądanie filmów na Fold 3 to przyjemność. Zdjęcia na portalach społecznościowych i praktycznie każda aplikacja poza Instagramem domyślnie wypełniała cały ekran Folda 3.

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 6

Fold 3 zgodnie z oczekiwaniami otrzymał topową specyfikację. Podobnie jak poprzednio nie ma wersji z procesorem Exynos, a każdy Fold 3 ma Snapdragona 888 . Procesor wspomaga 12 GB RAM oraz 256 lub 512 GB pamięci na system i pliki użytkownika. Podobnie jak w poprzednich Foldach karta pamięci nie jest wspierana, jest za to dual SIM.

Wyniki benchmarków:

  • Antutu 9 – 727906
  • Geekbench 5 – 1133/3459
  • Androbench sekwencyjny odczyt/zapis – 1956/800 MB/s

Wyniki zgodnie z oczekiwaniami są bardzo dobre. Podczas długiego obciążenia widać pewne oznaki throttlingu, a obudowa się nagrzewa dość mocno, ale nie jest to nic nietypowego dla Snapdragona 888. Biorąc pod uwagę niewielką grubość składanej obudowy i tak jest lepiej niż się spodziewałem. Podczas użytkowania nie napotkałem żadnych problemów z płynnością działania, nawet podczas uruchomienia wielu wymagających aplikacji.

Pakiet komunikacyjny obejmuje 5G, LTE kat. 20 2000/200 Mbps, WiFi ax szóstej generacji, Bluetooth 5.2, oraz NFC. Lokalizacja jest realizowana za pomocą standardów: GPS, GLONASS, GALILEO i BDS.

Zestaw czujników obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik siły oświetlenia, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy i barometr - niczego nie brakuje.

Fold 3 działa pod kontrolą systemu Android w wersji 11 z zabezpieczeniami zaktualizowanymi na dzień 1 lipca 2021 oraz z nakładką systemową One UI 3.1.1. Nakładka Samsunga jest dobrze znana i oferuje dużo możliwości użytkownikowi. Gdy mamy więcej urządzeń Samsunga, np. tablet, możemy odbierać połączenia i SMSy na tych urządzeniach. Tryb DeX pozwala podłączyć zewnętrzny monitor i pracować na nim w sposób zbliżony do tego, jak na Windowsie.

Ekran zewnętrzny i wewnętrzny mogą mieć różne układy ikon albo mogą być swoją kopią. Szczególnie przydatna jest możliwość przypięcia paska ze skrótami do aplikacji na dużym ekranie, dzięki czemu możemy wykorzystać dodatkową przestrzeń i przełączać się pomiędzy nimi bez wracania do głównego ekranu i wyświetlania listy uruchomionych aplikacji. Także korzystając z przypiętej listy można bardzo wygodnie podzielić ekran pomiędzy dwie lub trzy aplikacje. Multitasking na Foldzie 3 jest wygodniejszy i bardziej produktywny niż na jakimkolwiek innym smartfonie.

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 5-

O ile pod względem specyfikacji i wyświetlaczy Fold 3 jest bezkompromisowym, topowym flagowcem, o tyle nie ma ambicji być smartfonem z najlepszym aparatem na rynku. Oferuje pewne unikalne możliwości, ale do Samsunga Galaxy S21 Ultra jest mu daleko. Jest mniejsza matryca, brakuje wideo 8K i x10 powiększenia.

Zestaw aparatów Fold 3 jest następujący:

  • 12 MP, f/1.8, 26mm, Dual Pixel PDAF, OIS – główny aparat
  • 12 MP, f/2.4, 52mm, PDAF, OIS – teleobiektyw z x2 powiększeniem
  • 12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm – aparat ultraszerokokątny
  • 4 MP, f/1.8 – aparat do selfie schowany pod składanym wyświetlaczem
  • 10 MP, f/2.2, 26mm – aparat do selfie umieszczony w mniejszym, zewnętrznym ekranie

Jak widać w Fold 3 są dwa aparaty dedykowane do selfie, abyśmy mogli prowadzić wideorozmowy bez względu na to czy korzystamy z zewnętrznego czy składanego wyświetlacza. Jednak selfie możemy tak naprawdę zrobić wszystkimi pięcioma aparatami.

Na uwagę zasługuje, że stabilizację optyczną ma nie tylko główny aparat, ale także teleobiektyw o dwukrotnym powiększeniu. Jeśli nagrywamy wideo w 30 klatkach na sekundę to możemy płynnie przełączać się pomiędzy aparatami w trakcie nagrywania wideo, także w 4K UHD. Ta możliwość nie jest dostępna tylko podczas nagrywania w 60 klatkach na sekundę. Jest także tryb dużej stabilności, przełączający stabilizację cyfrową na skuteczniejszy tryb mocniejszego kadrowania, ale wówczas rozdzielczość ograniczona jest do 1080p.

Samsung od dawna ma dopracowane algorytmy obróbki zdjęć. W efekcie zapisane obrazy mają atrakcyjne, żywe kolory, a kolorystyka jest spójna pomiędzy aparatami i sytuacjami w których fotografujemy. Dzięki stabilizacji optycznej w dwóch z trzech aparatów poruszone zdjęcia są rzadkością. Dzięki możliwości robienia selfie głównym aparatem jakość selfie jest na doskonałym poziomie.

Najsłabszym elementem zestawu aparatów jest aparat szerokokątny, choć wciąż jest przyzwoity. Największym wyzwaniem dla Fold 3 są słabe warunki oświetleniowe. Inne flagowce z ambicjami foto i większymi matrycami lepiej radzą sobie ze zdjęciami nocnymi i o zmierzchu. Podczas fotografowania najbardziej brakowało mi powiększenia optycznego większego niż dwukrotne. Nawet x3 zrobiłoby sporą różnicę, nie mówiąc o x10, które to opcje oferuje S21 Ultra.

Stabilizacja podczas nagrywania 4K jest bardzo dobra, nawet podczas chodzenia.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 3+

Fold 3 ma baterię o pojemności 4400 mAh. To o 100 mAh mniej niż zeszłoroczny model. Smartfon można ładować z mocą maksymalnie 25W lub 11W bezprzewodowo. Fold oferuje też 4,5W bezprzewodowe ładowanie zwrotne.

Podczas odtwarzania wideo na YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę na dużym rozkładanym ekranie Fold 3 wytrzymał 13,5 godziny. Na tych samych ustawieniach na zewnętrznym ekranie udało się osiągnąć ponad 16 godzin ciągłego odtwarzania.

Podczas normalnego użytkowania w warunkach dobrego zasięgu Fold 3 rozładowywał się do około 20% do wieczora. Gdy jednak znajdowałem się na granicy zasięgu i robiłem głównie zdjęcia to smartfon rozładowywał się do zera mniej więcej w połowie dnia. Wówczas mocno rozczarowującą była prędkość ładowania. Nie było mowy o szybkim podładowaniu i ruszeniu w dalszą drogę. Ładowanie od zera do pełna to niecałe dwie godziny. Doładowanie przez pół godziny daje nie więcej niż trzydzieści parę procent baterii. Biorąc pod uwagę, że telefon ma dwie baterie, które mógłby ładować jednocześnie dużą mocą oraz fakt, że za tysiąc złoty można kupić telefon który od zera do pełna ładuje się w 40 minut, to wyniki Fold 3 nie robią dobrego wrażenia.

Nasza finalna ocena

Z jednej strony Samsung Galaxy Z Fold 3 5G to jedyne rozwiązanie dostępne na naszym rynku, które pozwala pogodzić smartfon i tablet w jednym urządzeniu. Pozwala to na bezkonkurencyjną jakość pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie. Filmy i obrazy świetnie się prezentują na rozkładanym ekranie, a wrażenia potęgują głośniki stereo. Sam fakt, że Samsungowi udało się uczynić Fold 3 odpornym na wodę jest dla mnie imponujący. Dodanie obsługi rysika S Pen aż się prosiło biorąc pod uwagę powierzchnię rozkładanego ekranu. Wraz z topową specyfikacją to świetne urządzenie do pracy i rozrywki.

Z drugiej strony czas pracy na baterii ledwie wystarcza na jeden dzień umiarkowanego użytkowania, a ładowanie jest rozczarowująco powolne, niczym w smartfonach sprzed ładnych paru lat. Chociaż złożony telefon jest poręczny i nie przeszkadza w kieszeni, nie dopasujemy go do standardowego uchwytu np. rowerowego, a wąski i wysoki zewnętrzny wyświetlacz jest mniej wygodny. Fold 3 wciąż nie jest zabezpieczony przed pyłem, który może dostać się do mechanizmów zawiasu. Aparaty są dobre, ale można to samo powiedzieć nawet o trzy razy tańszych smartfonach Samsunga, a w żadnym wypadku nie mogą konkurować z takimi telefonami jak S21 Ultra czy Mi 11 Ultra.

Dlatego Fold 3 nie jest smartfonem dla każdego i to nie tylko ze względu na wysoką cenę, ale również ze względu na swoją funkcjonalność. Są osoby, dla których Fold 3 będzie strzałem w dziesiątkę, ale to z pewnością nie jest większość użytkowników smartfonów.

Uwielbiamy: rozkładany ekran

Nie lubimy: powolnego ładowania i krótkiego czasu pracy na baterii

Dla kogo jest Samsung Galaxy Z Fold 3 5G:

  • Dla osób regularnie korzystających z multitaskingu
  • Dla chcących pogodzić smartfon i tablet w jednym urządzeniu noszonym zawsze przy sobie
  • Dla fanów nowinek technologicznych

Dla kogo nie jest Samsung Galaxy Z Fold 3 5G:

  • Nie dla osób potrzebujących długiej pracy na baterii i szybkiego ładowania
  • Nie dla tych, którzy chcą mieć najlepsze aparaty dostępne u Samsunga
  • Nie dla tych którzy często korzystają ze smartfonu w zapylonym  środowisku
  • Nie dla oszczędnych

Alternatywy dla Samsung Galaxy Z Fold 3 5G:

Pozostałe informacje na temat smartfonu Samsung Galaxy Z Fold 3 5G:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: