realme 7 5G – nasze pierwsze wrażenia

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
realme 7 5G – nasze pierwsze wrażenia

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

realme 7 5G jest w chwili debiutu jednym z najtańszych, o ile nie najtańszym smartfonem z 5G – trzeba za niego zapłacić 1299 zł. Dzięki procesorowi MediaTek Dimensity 800U możliwa jest też jednoczesna obsługa dwóch kart 5G, a w benchmarkach pod względem wydajności jest on minimalnie wydajniejszy od Snapdragona 765 5G i telefonów nim napędzanych. Do tego tajwańska firma zapewnia o zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, co wciąż było bolączką jej procesorów. Już chociażby z tego powodu realme 7 5G jest godny zainteresowania. Ale mamy tu jeszcze wielką baterię o pojemności 5000 mAh, przyzwoity zestaw kamer, ekran IPS odświeżany aż w 120 Hz i w końcu całkiem ładny wygląd. Zobaczmy więc, czy telefon wart jest zainteresowania.

Na starcie sprzedaży realme 7 5G będzie dostępny na wyłączność w Plusie.

Główne wady i zalety realme 7 5G

Zalety realme 7 5G:

  • Obsługa 2 kart 5G
  • Bardzo płynne działanie
  • Bardzo dobra jakość zdjęć w dzień
  • Tryb Pro dostępny podczas nagrań wideo
  • Bardzo dobra jakość wideo
  • Świetny czas pracy na baterii
  • Dobra jakość wykonania
  • Bardzo dobry dźwięk na słuchawkach w korektorem dostępnym na słuchawkach bluetooth
  • Doskonale działający czytnik linii papilarnych
  • Bardzo dobry stosunek jakości do ceny

Wady realme 7 5G:

  • Głośnik mono
  • Źle dobierany balans bieli podczas zdjęć nocnych
  • Brak wodoszczelności

Jak oceniamy design? – ocena 5

realme 7 5G ma bardzo podobny design do tego, który znamy już z modeli 7 i 7 Pro. Plastikowy tył jest matowy i w 3/4 zmienia mu się faktura, co daje bardzo ładny efekt. Niebieski kolor jest gradientowy i przechodzi z jasnego w niemal granatowy, w zależności od kąta padania światła. Matowe wykończenie ma jeden wielki plus – nie widać na nim odcisków palców i telefon stosunkowo łatwo utrzymać w czystości bez etui. Ale oczywiście producent dorzuca silikonowy case do zestawu. Wyspa z aparatami delikatnie wystaje ponad powierzchnię. Na dole mamy wejście mini-jack na słuchawki, USB-C i głośnik. Prawy bok to miejsce dla czytnika linii papilarnych, który zintegrowano z przyciskiem do włączania urządzenia. Jest on stale aktywny, więc nie musimy nic wciskać, wystarczy lekkie muśnięcie palcem. Mały minus za to, że ma on wyczuwalne luzy i czasami dziwnie stuka. Oczywiście telefon możemy też odblokować twarzą i ta metoda również jest błyskawiczna. Jeśli ustawimy sobie automatyczne wybudzanie ekranu i obejście ekranu blokady, to wystarczy że weźmiemy urządzenie do ręki i już będziemy mogli je używać. Na lewym boku umieszczono hybrydowy slot SIM i dwa przyciski do regulacji głośności. Wymiary telefonu to 162.2 x 75.1 x 9.1 mm, a waga 195 g. 

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5

Ekran wykonano w technologii IPS-LCD, ma przekątną 6.5 cala, 1080x2400 pikseli, 405 ppi i proporcje 20:9. Jak na IPS ma bardzo dobrą jasność maksymalną, minimalna mogłaby być nieco niższa. Kąty widzenia też są przyzwoite, ale widać lekką degradację barw a czarny kolor wpada w szarość przy mocnym świetle. Jednak wielką zaletą wyświetlacza jest możliwość 120Hz odświeżania. Możemy je przełączyć na 60 Hz, bądź aktywować wybór automatyczny. Wtedy telefon sam decyduje o częstotliwości. 120 Hz w telefonach z procesorem MediaTek zawsze oznaczało szybkość, ale nie zawsze płynność – bo jednak są to dwa różne pojęcia. Tu są obie te rzeczy, co przypuszczalnie jest zasługą procesora – jest i szybko i płynnie, zdecydowanie powyżej tego, na co wskazywałaby cena.

Kamerka do selfie została umieszczona w niewielkim otworze w lewym górnym rogu, ramki wokół ekranu są standardowej dla tego typu wyświetlaczy grubości, z nieco większym podbródkiem. 

W ustawieniach możemy wybrać temperaturę kolorów ekranu (zimna, domyślna, ciepła), efekt wizualny OSIE, jest oczywiście jasność automatyczna, tryb ciemny i „komfort oczu”, zmniejszający ilość światła niebieskiego.

Specyfikacja/system operacyjny – ocena 5

W realme 7 5G zastosowano procesor MediaTek Dimensity 800U 5G z układem graficznym Mali-G57 MC3. W testowym modelu mieliśmy 6 GB RAM. Pamięć wbudowana to 128 GB z możliwością rozszerzenia kartą. W AnTuTu Benchmark telefon uzyskał 321886 pkt. To 54 miejsce, tuż za Mi 10 Lite 5G a przed Samsungami Note 9 i S9+. Telefonu używa się bardzo przyjemnie, odczucia z działania są niemal flagowe. Aplikacje i strony wczytują się błyskawicznie, animacje są szybkie i płynne a programy długo trzymane w pamięci podręcznej.

Mamy NFC więc możemy zapłacić zbliżeniowo. Sygnał GPS jest łapany bardzo szybko, telefon stabilnie utrzymuje połączenie i komfortowo prowadzi nas do celu. Jakość rozmów jest bardzo dobra. Podobnie jest z jakością dźwięku, dzięki korektorowi Dolby Atmos jest możliwość jego dostosowania do naszych upodobań a opcja działa także na słuchawkach Bluetooth.

Telefon świetnie radzi sobie też z grami. Testowałem go na PUBG i Mortal Kombat. Rozgrywka była bardzo płynna, bez gubienia klatek i ścinania animacji. Nawet po dłuższej sesji urządzenie nie jest gorące. Mamy specjalną Przestrzeń Gier, gdzie możemy zoptymalizować wydajność, sprawdzić stabilność sieci czy zablokować połączenia i powiadomienia.

Pakiet komunikacyjny obejmuje: LTE, 5G, dwuzakresowe WiFi, Bluetooth 5.1, NFC. Lokalizacja jest realizowana za pomocą: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo. Zestaw czujników obejmuje: akcelerometr, zbliżeniowy, światła, magnetometr, żyroskop, grawitacyjny i czytnik linii papilarnych.    

Oprogramowanie to Android 10 z nakładką realme UI. Poprawki bezpieczeństwa w chwili przeprowadzania testu były z października. Nakładka jest napakowana funkcjami. Są oczywiście te podstawowe, jak tryb ciemny i gesty, ale sięgając nieco głębiej można np. znaleźć możliwość zablokowania na stałe paska wyszukiwania u dołu ekranu, zmiany czynności wywoływanej przeciągnięciem w dół na ekranie głównym (wyszukiwanie bądź pasek z powiadomieniami). Jest możliwość wyboru stylu ikon i tapet, mamy także dwukrotne uderzenie w celu wyłączenia bądź włączenia ekranu. Jest inteligentny pasek boczny z szybkim dostępem do aplikacji, gesty na wyłączonym ekranie, klonowanie aplikacji, menadżer i dzielenie ekranu.

   

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena -5

Zestaw kamer obejmuje:  

  • 48 MP, f/1.8, 26mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF;
  • 8 MP, f/2.3, 119˚ szeroki kąt, 1/4.0", 1.12µm;
  • 2 MP, f/2.4, makro;
  • 2 MP, f/2.4, sensor głębi,
  • 16 MP, f/2.1, 26mm, 1/3.06", 1.0µm – aparat do selfie.

realme tradycyjnie już oferuje bardzo rozbudowane możliwości foto, identyczne do tych z modelu 7 Pro. Oznacza to m.in., że mamy możliwość ręcznych ustawień  wartości nie tylko podczas robienia zdjęć, ale i kręcenia filmów. Poza tym są oczywiście tryby: nocny, wideo z Ultrastabilizacją oraz Ultrastabilizacją Max, zdjęcie, portret z możliwością dostosowania rozmycia tła, zdjęcia w maksymalnej, 48 MP rozdzielczości, film poklatkowy, ultra makro, zwolnione tempo, panorama. Jest też HDR i AI czyli sztuczna inteligencja. Jednak moim zdaniem zbyt mocno ingeruje ona w zdjęcia nienaturalnie je kolorując i ja miałem ją cały czas wyłączoną.

Jakość fotografii generalnie jest bardzo dobra.  Przede wszystkim znakomicie działa autofocus i w trudnych warunkach (liście na wietrze, wciąż biegający mały kot), udawało mi się zrobić ładne, ostre zdjęcia, podczas gdy inne telefony (dodajmy że droższe) w takich sytuacjach sobie nie radziły. Zdjęcia są szczegółowe, bez przepaleń, z dobrą rozpiętością tonalną i naturalnymi kolorami (bez AI).

Problem zaczyna robić się w nocy, gdzie telefon dziwnie dobiera balans bieli. Skutkuje to tym, że wszystkie źródła światła a przez to i obiekty wokół stają się zażółcone. Podobna przypadłość miała miejsce we flagowym realme X50 Pro. Prócz tego cała reszta jest OK, fotografie są ładnie wyostrzane, a zdjęcia mają bardzo dobrą ilość szczegółów.

Świetnie wychodzą elektronicznie stabilizowane filmy, które możemy nakręcić w rozdzielczości 4K i niższych. W porównaniu do realme 7 Pro zdecydowanie poprawiono jakość zbieranego głosu. Nie ma żadnych problemów z trzymaniem ostrości, a kto chce, może się pobawić ustawieniami manualnymi, dostępnymi dla obu obiektywów.         

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

 

Jak długo działa bateria? – ocena 5+

Bateria ma pojemność 5000 mAh. Jej napełnienie 30W ładowarką trwa około półtorej godziny. Za to rozładowanie nie jest już tak szybkie – telefon w moich rękach wytrzymywał dwa pełne dni przy czasie pracy na włączonym ekranie dochodzącym do nawet 10 godzin (wliczając w to okazjonalne granie i sporo YouTube). W stanie spoczynku realme 7 5G niemal nie traci energii. Nie ma ładowania indukcyjnego.

Nasza finalna ocena

realme jakiś czas temu zapowiedziało zmianę taktyki na naszym rynku i skupienie się głównie na średniej i budżetowej półce, co oczywiście nie wyklucza pojawienia się okazjonalnie jakiegoś mocniejszego urządzenia. Moim zdaniem koncepcja jest słuszna i w dodatku bardzo dobrze realizowana. Już realme 7 i 7 Pro były doskonale wycenionymi smartfonami oferującymi zaskakująco dużo. realme 7 5G dołącza do tego grona oferując tani dostęp do najnowszej technologii. Ale prócz tego dostajemy znakomite wręcz działanie oparte o bardzo wydajny procesor i przyjemne, dobrze zoptymalizowane oprogramowanie. Na plus należy też zaliczyć czas pracy na baterii, możliwości audio na słuchawkach oraz wideo i zdjęcia, nawet biorąc pod uwagę wpadkę ze „zbyt żółtym” trybem nocnym. Brak wodoszczelności i ładowania indukcyjnego to w tej klasie standard, więc ciężko na to narzekać. Jeśli firma zdobędzie zaufanie klientów, a takimi modelami z pewnością to zrobi, łatwiej jej będzie nakłonić ich do wydania większej sumy na droższe urządzenia. O ile oczywiście będzie chciała je sprzedawać, bo jest też tu dla realme mała pułapka. Skoro te telefony mają praktycznie wszystko i działają świetnie, to po co kupować coś droższego, nawet od tego samego producenta?

Uwielbiamy: płynne działanie i 5G

Nie lubimy: zdjęć nocnych

Dla kogo jest realme 7 5G:

  • Osób ceniących dobry stosunek jakości do ceny
  • Osób szukających taniego telefonu z 5G
  • Potrzebujących bardzo dobrze działającego telefonu
  • Potrzebujących długiego czasu pracy na jednym ładowaniu

Dla kogo nie jest realme 7 5G:

  • Miłośników dźwięku stereo na głośnikach zewnętrznych
  • Wymagających wodoszczelności
  • Osób wymagających ładowania indukcyjnego

Alternatywy dla realme 7 5G:

Inne informacje na temat realme 7 5G:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: