Samsung Galaxy A15 jest aktualnie najtańszym modelem koreańskiego producenta z serii A. Jego cena wynosi 899 zł. W tym roku smartfony z serii Galaxy A mają więcej nowości niż zazwyczaj. Po raz pierwszy najniższy model otrzymał wyświetlacz Super AMOLED z odświeżeniem 90 Hz zamiast ekranu IPS. Model A15 został wyposażony w bardziej wydajny procesor Helio 99 oraz oferuje szybsze ładowanie o mocy 25W zamiast standardowych 15W. Specyfikacja A15 odpowiada obecnie temu, co rok temu oferował wyższy model A24, co świadczy o znacznym postępie w rozwoju serii A.
A15 ma obudowę w całości wykonaną z tworzywa. Design smartfonu silnie koresponduje z wyższymi modelami Samsunga. Mam tu na myśli przede wszystkim 3 obiektywy aparatów osobno wystające ponad obudowę oraz płaski design. Charakterystycznym elementem łączącym serię A jest zgrubienie na prawej krawędzi ramy w miejscu umieszczenia przycisków zasilania i regulacji głośności. Lepiej to wygląda w droższych modelach z ramą wykonaną z szczotkowanego aluminium, ale i tu dodaje charakterystyczny akcent.
Tył obudowy jest wykonany z połyskliwego tworzywa i łatwo się brudzi. Obudowa nie ma normy uszczelnienia, która jest zarezerwowana dla wyższych modeli telefonów. Na dolnej krawędzi znajdziemy gniazdo słuchawkowe oraz pojedynczy monofoniczny głośnik, który dostarcza mocny dźwięk, jednak jego jakość, szczególnie na maksymalnym poziomie głośności, pozostawia wiele do życzenia. Głośnik bardziej nada się do prowadzenia rozmów głośnomówiących i słuchania audycji niż słuchania muzyki. Czytnik linii papilarnych został umieszczony na przycisku zasilania. Działanie czytnika jest wystarczająco szybkie i powtarzalne, aby proces odblokowania był komfortowy. Możliwe jest także odblokowanie telefonu za pomocą twarzy.
A15 to pierwszy model od początku serii, który otrzymał ekran Super AMOLED i to od razu z podwyższonym odświeżaniem 90 Hz. Jest to więc kluczowa zmiana, która wnosi nową jakość. Ekran ma przekątną 6,5 cala, rozdzielczość FHD+ 2340 x 1080 pikseli oraz maksymalną jasność dochodzącą do 800 nitów. To dobre parametry wyświetlacza dla niedrogiego telefonu. Są też niezbędne ustawienia dla ochrony oczu, możliwość dostosowania kolorów i balansu bieli.
Brakuje jednak wsparcia dla standardów wideo HDR oraz funkcji dostosowania odświeżania ekranu do wyświetlanej treści. Ustawienie 90 Hz spowoduje zablokowanie na takim odświeżaniu na stałe, nawet gdy wyświetlany jest tylko pulpit. Nie ma też funkcji always on display.
Galaxy A15 jest wyposażony w niemal dwuletni procesor Mediatek Helio G99, posiada 4 GB pamięci RAM oraz 128 GB przestrzeni na dane, z możliwością rozszerzenia za pomocą karty micro SD. Trudno oczekiwać, aby najniższy model w serii oferował coś wywołującego pozytywne zaskoczenie. W benchmarku Antutu A15 uzyskał 385 tysięcy punktów. To blisko końca stawki, ale pokonał podobnie wycenione modele realme C67, który uzyskał 312 tysięcy punktów oraz TCL 40 NXTPAPER 5G, który uzyskał 350 tysięcy punktów.
Wydajność jest wystarczająca, aby zapewnić komfort użytkowania i umożliwić relaks przy grach mobilnych. Większość czasu animacje systemowe są płynne. Czasem zdarzy się spadek płynności, ale nie na długo.
Pakiet komunikacyjny A15 obejmuje LTE, WiFi ac, Bluetooth 5.3 oraz NFC. Lokalizacja jest oparta o systemy GPS, GALILEO, GLONASS, BDS i QZSS.
Zestaw czujników obejmuje akcelerometr, czujnik światła i kompas cyfrowy. Czujnik zbliżeniowy jest wirtualny, a żyroskopu nie ma w ogóle. Konsekwencją braku żyroskopu jest brak możliwości rozglądania się w wideo 360 za pomocą przechylania telefonu.
Galaxy A15 działa pod kontrolą najnowszego Androida 14 i nakładki systemowej Samsunga OneUI 6.0. To najnowsza wersja OneUI przed wprowadzeniem funkcji AI, która nosi numer 6.1. Samsung jest obecnie liderem wspierania i aktualizowania oprogramowania. A15 nie ma aż tak długiego wsparcia jak droższe modele, ale producent obiecuje 4 nowe wersje systemu i 5 lat aktualizacji zabezpieczeń. W momencie pisania recenzji zabezpieczenia na A15 są zaktualizowane do wersji z marca, czyli są aktualne.
Nakładka OneUI ma większość funkcji, które Samsung oferuje na innych swoich telefonach. Cięcia w najniższym modelu objęły funkcję AOD oraz brak DeX, co jest zrozumiałe, bo funkcja pracy desktopowej po podłączeniu monitora wymaga znacznie większej wydajności niż tradycyjny pulpit telefonu.
Samsung ma trzy obiektywy z tyłu obudowy, każdy oprawiony osobno niczym w S24 i choć każdym z tych trzech aparatów da się robić zdjęcia (nie ma tu aparatu do detekcji głębi sceny), to tylko jeden z nich oferuje zadowalającą jakość zdjęć.
Specyfikacja:
Zdjęcia z głównego aparatu są zadowalające pod względem szczegółowości. Brakuje im trochę rozpiętości tonalnej w niektórych sytuacjach. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia są w porządku, w słabszym świetle pojawią się wyraźnie większa ilość szumu. Większa niż w wyższych modelach smartfonów. Zdjęcia zachodu są dla aparatu wymagające, aby pogodzić jasne niebo i cienie. Podobnie można ocenić przedni aparat do selfie, który również oferuje sensowną jakość.
Zdecydowanie gorzej wypadają pozostałe dwa aparaty – ultraszerokokątny i do zdjęć makro. Oba mają niską rozdzielczość, niedużą szczegółowość i są bardzo wrażliwe na słabsze warunki oświetleniowe. W idealnych warunkach mają coś do zaoferowania, ale i tak będzie widać po nich ziarnistość i mniej nasycone kolory. Gdy światła jest mniej oba aparaty stają się po prostu bezużyteczne.
A15 umożliwia nagrywanie wideo w jakości 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Galaxy oferuje dobrą jakość dźwięku i na tym kończą się zalety. Wideo pozbawione jest stabilizacji. Nie ma możliwości przełączania się podczas nagrywania pomiędzy aparatami. Jakość nagrań z szerokiego kąta przypomina kamery do monitoringu, na dodatek nie z najwyższej półki.
Samsung A15 w tym roku dostał ładowanie większej mocy 25W, zamiast 15W jak było w starszych modelach z tej serii. Chociaż 25W w skali rynku mobilnego nikogo nie zaskakuje, to wśród telefonów Samsunga to prawie najszybsze ładowanie jakie jest dostępne. Taką samą moc obsługuje S24 czy S23 FE. Trudno więc było oczekiwać więcej. Trzeba jednak pamiętać, że ładowarki nie ma w zestawie.
Bateria ma pojemność 5000 mAh, w więc całkiem dużo jak na niewielki model smartfonu. Ponownie, S24 ma mniejszą pojemność 4000 mAh.
W naszym teście strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawiona na połowę po 15 godzinach A15 miał jeszcze 16% baterii. Można się więc spodziewać blisko 18 godzin strumieniowania wideo. Biorąc pod uwagę, że starszy i nisko pozycjonowany procesor nie jest tak dobrze zoptymalizowany pod kątem dekodowania mediów jak nowsze konstrukcje, to naprawdę dobry wynik, jeden z lepszych w tej klasie smartfonów.
Gdy podłączymy telefon do kompatybilnej ładowarki w pół godziny naładujemy niecałą połowę baterii, a do naładowania do pełna potrzeba około jednej godziny i 20 minut.
Samsung Galaxy A15 to niedrogi smartfon, który dobrze spełnia podstawowe zadania. Oferuje zwykle płynne działanie, sensowne zdjęcia z głównego aparatu i przede wszystkim pewne i dość długie wsparcie oprogramowania przez producenta. W tym roku podstawowy model z serii A dostał dwie ważne dla użytkownika nowości, niedostępne w A14 i wcześniejszych odsłonach – ekran Super AMOLED z odświeżaniem 90 Hz oraz ładowanie 25W. Zrównał się w ten sposób specyfikacją z wyższym modelem z ubiegłego roku – A24. Oba elementy w znaczący sposób podnoszą komfort korzystania z telefonu.
Wśród najważniejszych braków należy wymienić: brak always on display, brak żyroskopu umożliwiającego pełną obsługę filmów 360, brak stabilizacji wideo i przeciętny monofoniczny głośnik. Brak uszczelnienia obudowy to bardziej cecha tej półki cenowej.
Cieszy natomiast, że nie zabrakło NFC i możemy za pomocą A15 zapłacić zbliżeniowo. Zaletą A15 jest także design spójny z wyższymi modelami tego producenta. Jeśli nie mamy wygórowanych wymagań, A15 powinien sprawdzić się bez problemu.
Standardowa wersja Galaxy A15, oferująca tylko LTE (bez 5G), jest dostępna w sprzedaży detalicznej za 899 zł. Istnieje również wersja Galaxy A15 5G przeznaczona dla operatorów komórkowych, różniąca się jedynie procesorem wspierającym 5G, który jest nieznacznie mniej wydajny. A15 5G ma procesor Mediatek Dimensity 6100+ zamiast Mediateka Helio G99. Wsparcie dla 5G jest teraz bardzo ważne - szczególnie dla operatorów.