Xiaomi MIX Fold 2 – nasze pierwsze wrażenia - chyba pierwsze w Polsce

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Xiaomi Mix Fold 2 - test

Na rynku składanych smartfonów jest coraz większy wybór. Chociaż jego bezdyskusyjnym liderem jest Samsung, to sytuacja może ulec zmianie za sprawą chińskich producentów. Na razie skupiają się na rynku lokalnym, ale gdy wejdą do Europy zamiast zaczynać od zera będą mieli w swojej ofercie już którąś z kolei, dopracowaną generację składaków. Jakiś czas temu przyglądaliśmy się vivo X Fold, który zrobił na nas dobre wrażenie. Teraz kolej przyszła na Xiaomi MIX Fold 2, który w przeciwieństwie do vivo można kupić w Polsce - na razie tylko "nieoficjalnie". Nie są to jednak pojedyncze sztuki.

Xiaomi MIX Fold 2 jest już drugim składanym smartfonem, który po złożeniu bardziej przypomina klasyczny smartfon niż Fold Samsunga. Xiaomi czerpie design z udanej pod tym względem serii 12.

Chociaż sam nie zdecydowałbym się na zakup składaka, który oficjalnie nie wszedł do Polski to przyszłość składanych modeli wygląda coraz ciekawiej i ostatnią przeszkodą w większej popularności pozostaje przede wszystkim wysoka cena.

Główne wady i zalety Xiaomi MIX Fold 2

Zalety Xiaomi MIX Fold 2:

  • Formą i rozmiarem nie różni się od klasycznego smartfonu
  • Dobrej klasy głośniki stereo
  • Bardzo dobry czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania
  • Bezkompromisowe ekrany, oba jasności do 1300 nitów i z odświeżaniem 120 Hz
  • Zewnętrzny ekran nie różni się od tego w klasycznym smartfonie
  • Niemal kwadratowe proporcje wewnętrznego, dużego ekranu dają dużo większą powierzchnię
  • Topowa specyfikacja, 3 miejsce w rankingu Antutu
  • Kompleksowe wyposażenie: wielopasmowa lokalizacja, WiFi 6e, NFC, emiter podczerwieni
  • Zestaw 3 dobrych, wyrównanych pod względem jakości aparatów
  • Dobre zdjęcia w dzień i w nocy
  • Dobrej jakości wideo 4K ze stabilizacją i możliwością zmiany aparatu podczas nagrywania
  • Wideo 8K
  • Dobry czas pracy na baterii
  • Szybkie, 67W ładowanie

Wady Xiaomi MIX Fold 2:

  • Konstrukcja nie jest uszczelniona jak u Samsunga
  • Mimo, że podobny wielkością i wagą do klasycznych flagowców, zalicza się do większych i cięższych smartfonów
  • Nie ma ładowania bezprzewodowego
  • Nie jest dostępny w oficjalnej dystrybucji
  • Nie ma oprogramowania dostosowanego do rynku europejskiego
  • Wysoka cena – ponad 12 tysięcy za wersję 12/1204 GB

Jak oceniamy design? – ocena 5-

To co w przypadku Xiaomi MIX Fold 2 imponuje mi najbardziej to to, że można go pomylić z klasycznym smartfonem. Jeśli położymy go obok vivo X80 pro, to wymiarami praktycznie się nie będzie różnił.

To w czym klasyczny, nieskładany smartfon oraz Samsung Galaxy Z Fold 4 wciąż mają przewagę, to odporność na kurz i wodę – MIX Fold 2 nie ma żadnej normy uszczelnienia, a Fold 4 ma IPX8.

MIX Fold 2 ma dobrej klasy głośniki stereo i skaner linii papilarnych na tyle szybki, że można w ogóle zapomnieć, że zabezpieczyliśmy telefon odciskiem palca – wciśnięcie przycisku zasilania z wbudowanym czytnikiem od razu uruchamia odblokowany ekran.

Mimo braku normy uszczelnienia na szufladzie sim znajduje się uszczelka, co oznacza, że producent nie zaniedbał takich kwestii.

Xiaomi Mix Fold 2 - test

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6

Oba wyświetlacze Xiaomi MIX Fold 2 nie ustępują najlepszym dostępnym na rynku panelom.

Zewnętrzny ekran to AMOLED o przekątnej 6,56 cala i rozdzielczości 2520 x 1080. Obsługuje odświeżanie 120 Hz, ma maksymalną jasność 1300 nitów i jest przykryty szkłem Gorilla Glass Victus. To co jednak najważniejsze - ma normalne proporcje 21:9 i dość wąskie, symetryczne ramki. To właśnie te elementy decydują o tym, że z Xiaomi MIX Fold 2 korzysta się tak samo dobrze jak z klasycznego smartfonu.

Wewnętrzny ekran ma dużą przekątną 8,02 cala, rozdzielczość 2160 x 1914 pikseli i jest wykonany w najnowszej technologii LTPO2 OLED obsługującej zmienne odświeżanie do 120 Hz. Wewnętrzny panel także ma maksymalną jasność sięgającą 1300 nitów. Jakość panelu jest z najwyższej półki i deklasuje większość tabletów na rynku, które najczęściej z technologii AMOLED i OLED nie korzystają. Zagięcie podczas normalnego użytkowania jest praktycznie niezauważalne, choć gdy popatrzymy pod światło da się je dostrzec. Pod względem maksymalnego ukrycia zagięcia palma pierwszeństwa wciąż należy do vivo X Fold.

Na koniec chciałem zwrócić uwagę na niemal kwadratowe proporcje wewnętrznego ekranu. Z jednej strony daje to dużo większą powierzchnię wyświetlacza niż taka sama przekątna o panoramicznych proporcjach. W przypadku treści dostosowanych do kwadratowych proporcji telefon będzie sprawiał wrażenia niemal 10 calowego tabletu. Dotyczy to np. stron WWW czy kwadratowych zdjęć albo niektórych aplikacji. Za to podczas oglądania filmów szerokie czarne pasy powodują, że obraz będzie tylko nieznacznie większy niż na klasycznym smartfonie i zauważalnie mniejszy od 8 calowego tabletu o proporcjach dopasowanych do wideo.

Warto też pamiętać, że przekątne u Xiaomi, czyli 6,56 cala i 8,02 cala są większe niż u Samsunga w Fold 4 – odpowiednio 6,2 cala i 7,6 cala.

Xiaomi Mix Fold 2 - test

Specyfikacja – ocena 6

Specyfikacja Xiaomi MIX Fold 2 jest bezkompromisowa – najnowszy i najmocniejszy procesor Snapdragon 8+ Gen 1, 12 GB RAM, 512 lub 1024 GB wbudowanej pamięci to obecny top. W benchmarku Antutu Fold 2 znalazł się na 3 miejscu z wynikiem 1087748. Najwyraźniej składana konstrukcja nie przeszkodziła mu w osiągnięciu wyników konkurujących z najlepszymi tradycyjnymi konstrukcjami. W połączeniu z oboma wyświetlaczami 120 Hz działanie jest ultrapłynne.

Uzupełnieniem specyfikacji jest najnowszy pakiet komunikacyjny z 5G, WiFi 6e oraz Bluetooth 5.2. Jest nawet NFC i emiter podczerwieni robiący z Folda 2 pilota. Także lokalizacja wspiera najnowsze wielopasmowe standardy GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) i NavIC (L5). Jest również obowiązkowy komplet czujników plus barometr.

Xiaomi Mix Fold 2 - test Xiaomi Mix Fold 2 - test

Xiaomi Mix Fold 2 - test

System operacyjny– brak oceny

Ten aspekt ocenić najtrudniej, bo nie jest to system dostosowany do rynku europejskiego. Mimo ustawienia języka angielskiego w wielu miejscach znajdziemy aplikacje po chińsku, dedykowane na rynek lokalny. Za to układ systemu jest znajomy, oparty o Androida 12 z nakładką MIUI 13.1.21.

W tym miejscu chciałem zwrócić jedynie uwagę, że w przypadku Xiaomi praktycznie nie ma funkcji systemowych opracowanych pod kątem składanego ekranu. Dodatkowe możliwości ograniczają się do określenia co ma wydarzyć się po zamknięciu ekranu – czy telefon ma się zablokować i wyłączyć, czy kontynuować na mniejszym ekranie, do pływających okien i dodatkowych układów klawiatury.

Nie ma możliwości pracy z częściowo złożonym ekranem i dolnej belki ze skrótami, które to funkcje ma Samsung Galaxy Z Fold 4. Belkę skrótów znajdziemy też w Androidzie dedykowanemu składanym smartfonom, czyli 12L, ale Xiaomi z niego nie korzysta. Aby jednoznacznie to ocenić musimy poczekać do oficjalnego wprowadzenia składanego smartfonu przez Xiaomi do Europy. Nie jest żadną tajemnicą, że rynek chiński pod względem oprogramowania i funkcji jest specyficzny.

Xiaomi Mix Fold 2 - test

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 5-

Xiaomi MIX Fold 2 jest wyposażony w 3 pełnoprawne aparaty z tyłu obudowy i jeden aparat do selfie, z którego można korzystać, gdy urządzenie jest złożone. Jest też możliwość wykorzystania głównych aparatów do selfie, gdy rozłożymy Folda 2 na płasko i będziemy mieli obok siebie jednocześnie mniejszy ekran i aparaty. Nie ma jednak jak w Samsungu aparatu do selfie, którego można używać w połączeniu z dużym ekranem. Dlatego wideokonferencje na dużym wyświetlaczu niestety odpadają.

Zestaw aparatów wygląda następująco:

  • 50 MP, f/1.8, PDAF, OIS – główny aparat
  • 8 MP, f/2.6, 45mm, Dual Pixel PDAF – aparat z 2x powiększeniem teleobiektywu
  • 13 MP, f/2.4, 15mm, 123˚, AF – aparat ultraszerokokątny
  • 20 MP, 27mm – aparat do selfie

Xiaomi Mix Fold 2 - test

Najkrócej zestaw aparatów można scharakteryzować jako bardzo dobry i wyrównany, ale pozbawiony specjalnych cech zarezerwowanych dla flagowców stricte fotograficznych. To zestaw jaki znajdziemy u Samsunga np. w S22, ale już nie w S22 Ultra.

Xiaomi MIX Fold 2 oferuje dobrą jakość wszystkich trzech aparatów w dzień i w nocy, bez problemu radzi sobie z stabilizacją wideo 4K i pozwala przełączać się pomiędzy aparatami podczas nagrywania. Stabilizacja 8K wypada gorzej, ale to cecha wspólna dla wszystkich smartfonów. Można jednak śmiało powiedzieć, że decydując się na Xiaomi MIX Fold 2 nie tracimy w aparatach nic względem klasycznych, niefotograficznych flagowców. Zyskujemy za to możliwość robienia selfie główną, najlepszą matrycą. Jest nawet profil kolorystyczny Leica.

Przykładowe zdjęcia z Xiaomi Mix Fold 2 można zobaczyć tutaj.

Jak długo działa bateria? – ocena 5

Xiaomi MIX Fold 2 ma baterię o pojemności 4500 mAh – trochę większą niż w Fold 4 Samsunga, ale mniejszą niż vivo X Fold oraz klasyczne smartfony o podobnej przekątnej. Jeśli chodzi o czas działania trudno jednak Xiaomi coś zarzucić.

Podczas strumieniowania wideo na większym 8 calowym ekranie z serwisu YouTube, z jasnością ekranu ustawioną na połowę, smartfon rozładował się do 50% po upływie niecałych 7 godzin. Można więc spodziewać się około 13 godzin strumieniowania wideo na dużym ekranie.

W przypadku korzystania z zewnętrznego wyświetlacza czas się znacząco wydłuża do nawet 19 godzin odtwarzania wideo. To bardzo dobre wyniki, które nie narzucają użytkownikowi zmiany przyzwyczajeń względem klasycznego smartfonu. Podobnie zresztą jak 67W ładowanie, które ładuje telefon do pełna w około 45 minut, a w pół godziny osiąga niecałe 80% baterii. Nie ma za to ładowania bezprzewodowego ani zwrotnego.

Tutaj Samsung ze swoim 25W ładowaniem w Fold 4 zostaje daleko w tyle, ale oferuje za to komplet ładowania bezprzewodowego i zwrotnego.

Xiaomi Mix Fold 2 - test

Nasza finalna ocena

Xiaomi MIX Fold 2 pokazuje jak bardzo składane smartfony zbliżyły się formą i możliwościami do klasycznych konstrukcji. Ani wydajność, ani czas pracy na baterii, ani aparaty nie straciły na tym nic w porównaniu do klasycznych smartfonów. Ostatnie różnice dotyczą dużo wyższej ceny, mniejszej odporności wewnętrznego ekranu na uszkodzenie oraz w wypadku MIX Fold 2 na braku uszczelnienia. Można jednak mieć nadzieję, że to kwestia czasu i te bariery zostaną w większości pokonane.

Jedno jest pewne, gdy chińscy producenci wejdą do Europy ze swoją trzecią lub czwartą generacją składanych smartfonów, Samsung będzie miał naprawdę mocną konkurencję, która już dziś ma rozwiązania technicznie lepsze.

Gdyby tylko Xiaomi MIX Fold 2 miał oprogramowanie przygotowane na rynek europejski oraz nie kosztował 12399 zł (tyle kosztuje wersja 12 GB RAM 1 TB na Allegro) to z przyjemnością zastąpiłbym takim składakiem klasyczny smartfon.

Uwielbiamy: formę bardzo zbliżoną do klasycznego smartfonu

Nie lubimy: bardzo wysokiej ceny

Dla kogo jest Xiaomi MIX Fold 2:

  • Dla fanów nowinek technologicznych
  • Dla szukających telefonu i tabletu w jednym
  • Dla ceniących wygląd i formę zbliżona do klasycznego smartfonu

Dla kogo nie jest Xiaomi MIX Fold 2:

  • Nie dla oszczędnych
  • Nie dla tych, którzy nie mogą zrezygnować z uszczelnionej obudowy
  • Nie dla tych, którzy chcą mieć "normalne" oprogramowanie dla Europy

Alternatywy dla Xiaomi MIX Fold 2:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: