Orange uruchomił swoją sieć 5G

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Orange uruchomił swoją sieć 5G

Orange oficjalnie uruchomił swoją sieć 5G w zakresie 2100. Mapa zasięgu nowej sieci piątej generacji Orange jest tutaj

Został uruchomiony także specjalny „landing page” o usłudze – jest dostępny tutaj

W zasięgu #hello5G jest prawie 6 mln osób. Sieć działa w następujących miastach: Warszawa, Łódź, Płock, Poznań, Wrocław, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Kielce, Opole, Częstochowa, Rzeszów, Bielsko Biała.

5G Orange działa na 1600 stacjach bazowych. Do uruchomienia nowej usługi służy pasmo 2100 MHz, obecnie wykorzystywane głównie dla potrzeb 4G LTE. Orange w komunikowaniu nowej sieci wykorzysta markę #hello5G.

5G Orange oficjalnie działa na smartfonach Xiaomi Mi 10 lite, Xiaomi Mi 10, Xiaomi Mi 10 Pro, Huawei P40, Huawei P40 Pro, LG Velvet, Motorola Edge, Sony Xperia 1 II (dostępny wkrótce), Samsung Galaxy S20+ 5G, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G (dostępny wkrótce).

Aby działać w sieci 5G Orange smartfon musi:

 • obsługiwać technologię 5G w paśmie 2100MHz (band B1)
 • wspierać współdzielenie pasma 2100 Dynamic Spectrum Sharing (DSS)
 • mieć wgrane oprogramowanie, umożliwiające korzystanie z sieci Orange

#hello5G jest dostępne automatycznie i bez dodatkowych opłat dla klientów indywidualnych, którzy posiadają nowy Plan Mobilny 75 lub Abonament komórkowy w Orange Love Extra lub Premium zakupiony 12 marca 2020 r. lub później, oraz klientów biznesowych korzystających z Planów Firmowych L lub XL,  kupionego 24 lutego 2020 r. lub później. Użytkownicy planu Firma mogą korzystać z usługi  „5G dla Firm” za 9,90 zł bez VAT miesięcznie. Trwają też prace nad uruchomieniem #hello5G dla klientów Orange Flex – więcej informacji na ten temat wkrótce.

Klienci indywidualni, którzy korzystają z Planu Mobilnego 75, Orange Love Extra i Premium kupionego przed 12 marca 2020 r., mogą włączyć „Możliwość korzystania z 5G” samodzielnie, po zalogowaniu do konta Mój Orange na stronie operatora (w zakładce Pakiety i usługi – Kategoria: Internet/usługi dodatkowe)  lub poprzez infolinię. Wraz z uruchomieniem #hello5G, otrzymają oni dodatkowy pakiet 40 GB danych do wykorzystania każdego miesiąca. W przypadku klientów Orange Love Extra i Premium zwiększenie pakietu danych wiąże się z koniecznością podpisania aneksu do obecnej umowy – nie zmienia to dotychczasowej miesięcznej kwoty zobowiązania.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest 5G?

 • 5G to piąta generacja sieci komórkowej. Dzięki niej w tym samym czasie więcej użytkowników i urządzeń będzie mogło korzystać z internetu bez utraty jakości w transmisji danych. W przyszłości usługi i rozwiązania oparte na 5G ułatwią nam życie i przyspieszą rozwój gospodarki.

Po co wdrażać 5G, skoro 4G działa dobrze?

 • 5G to kolejny etap rozwoju sieci mobilnej. Nasi klienci coraz intensywniej korzystają z sieci komórkowych i przesyłają coraz więcej danych. Jak pokazuje raport Instytutu Łączności sieci komórkowe na wsiach i w największych aglomeracjach miejskich już za kilka lat nie będą mogły zapewnić niezbędnego transferu danych.
 • 5G jest niezbędne, aby mobilny internet nadal działał, nie zacinał się np. w trakcie oglądania ulubionego serialu na Netflixie lub streamingu itp.

Co nam da 5G?

 • Technologia 5G pozwoli nam dalej żyć i rozwijać świat, do którego przywykliśmy. Umożliwi m.in.:
  • błyskawiczne pobieranie multimediów, czy danych z chmury i dzielenie się nimi od razu – bez opóźnień, bez przerywania, w ułamku sekund
  • oglądanie filmów lub transmisji na żywo w jakości 4K
  • granie w gry, które znajdują się w chmurze, bez konieczności ich pobierania.
 • Rozwój 5G jest również gwarantem postępu - technologia ta umożliwi rozwój nowoczesnych usług i rozwiązań, które poprawią nasz komfort życia, zadbają o zdrowie czy bezpieczeństwo:
  • możliwość ratowania życia (zdalne operacje chirurgiczne), roboty obsługujące seniorów
  • ograniczenie korków (lepsza synchronizacja świateł reagująca na aktualny stan na ulicach)
  • większe bezpieczeństwo na ulicach (samochody reagujące na zagrożenie)
  • inteligentne domy, a w nich połączone urządzenia IoT
 • A do tego 5G jest dużo bardziej ekologiczną technologią niż dotychczasowe - pozwoli docelowo nawet na 100-krotną optymalizację zużycia energii na każdy przesłany gigabajt danych.

Czym różni się 5G od 4G?

 • Sieć 5G nie różni się w swoich założeniach od wcześniejszych generacji sieci mobilnych, ponieważ działa w oparciu o takie same prawa fizyki, co sieć 2G, 3G i 4G. Wykorzystuje ona bowiem taki sam zakres częstotliwości co obecnie stosowane przez sieci komórkowe, których działanie opiera się o fale radiowe. W sieci 5G zmieni się zastosowanie niektórych częstotliwości – część z nich, stosowanych od dziesiątek lat, na przykład w łączących stacje bazowe radioliniach znajdzie zastosowanie także do łączności między siecią a smartfonami. 5G to także nowe, bardziej efektywne rozwiązania związane z budową anten, nadajników i stacji bazowych, które pozwolą zwiększyć efektywność sieci.

Co jest potrzebne, aby korzystać z 5G w Orange od 1.07 2020 r.?

 • Z technologii 5G w paśmie częstotliwości 2100 MHz , udostępnionej w Orange z dniem, 1.07 br. skorzystasz, jeśli będziesz posiadać:
  • ofertę z dostępem do 5G – dla klientów indywidualnych nowy Plan Mobilny 75 lub Abonament komórkowy w Orange Love Extra lub Premium zakupiony od dnia 12.03 br. i dla klientów biznesowych Plan Firmowy L lub XL zakupiony od dnia 24.02.b.r.
  • telefon obsługujący technologię 5G w paśmie 2100 MHz zakupiony w sieci sprzedaży Orange, np. Xiaomi Mi 10 lite, Xiaomi Mi 10, Xiaomi Mi 10 Pro, Huawei P40, Huawei P40 Pro, LG Velvet, Motorola Edge, Sony Xperia 1 II (dostępny wkrótce), Samsung Galaxy S20+ 5G, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G (dostępne wkrótce) – zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania.
  • odpowiednią kartę SIM - 4G LTE (USIM) lub eSIM oraz będziesz znajdować się w zasięgu sieci 5G – mapę zasięgu znajdziesz na orange.pl/5G oraz orange.pl/view/mapazasiegu.

Czy nowi i przedłużający umowę Klienci Planu Mobilnego 75 lub Orange Love Extra / Premium otrzymają od razu dostęp do 5G i większy pakiet danych w abonamencie?

 • Tak. Każdy klient, który z dniem 12.03.2020r. lub po tej dacie podpisze nową lub przedłuży obecną umowę w nowym Planie Mobilnym 75 lub Orange Love Extra / Premium od razu automatycznie otrzyma możliwość korzystania z 5G (po komercyjnym uruchomieniu sieci) oraz nowy, powiększony pakiet GB w abonamencie.

Jak klienci Orange, którzy już teraz korzystają z Planu Mobilnego 75, Orange Love Premium i Extra lub Nowy Plan Firmowy L i XL mogą uruchomić usługę 5G?.

 • Klienci indywidualni, którzy korzystają z Planu Mobilnego 75, Orange Love Extra i Premium mogą włączyć „Możliwość korzystania z 5G” samodzielnie w Mój Orange na stronie orange.pl (funkcjonalność ta jest dostępna w zakładce Pakiety i usługi – Kategoria: Internet/usługi dodatkowe) lub poprzez infolinię wraz z którą otrzymają dodatkowy pakiet 40 GB danych do wykorzystania każdego miesiąca. Klienci Planów Firmowy L i XL nie muszą nic robić ponieważ usługa automatycznie dostępna jest na tych planach taryfowych.

Czy dla obecnego Klienta Planu Mobilnego 75 lub Orange Love Extra / Premium będą dostępne większe pakiety danych? Od kiedy?

 • W przypadku obecnych klientów Planu Mobilnego 75 dyspozycja włączenia możliwości korzystania z 5G (przez logowanie się na konto Mój Orange na stronie orange.pl lub przez infolinię) zwiększy też automatycznie i bez żadnych dodatkowych kosztów dostępny pakiet GB z 30 do 70 GB. To ilość, która zapewni dostęp do sieci nawet najbardziej aktywnym użytkownikom smartfonów odpowiedni transfer.
 • W przypadku klientów Orange Love Extra i Premium zwiększenie pakietu danych wiąże się z koniecznością podpisania aneksu do obecnej umowy.

Czy z 5G w Orange będą mogli skorzystać także klienci Orange Flex?

 • Aktualnie trwają prace nad udostępnieniem technologii 5G klientom Orange Flex, najprawdopodobniej stanie się tak jeszcze w tym roku.

Czy z 5G w Orange będą mogli skorzystać także klienci Orange na kartę, czy nju mobile?

 • Nie ma obecnie planów udostępnienia technologii 5G klientom oferty Orange na kartę, czy nju mobile. Nie oznacza to jednak, ze w przyszłości z 5G nie będą mogli korzystać klienci tej usługi.

Na jakich smartfonach można korzystać z 5G w Orange?

 • W ofercie posiadamy już sporo modeli popularnych marek działających w technologii 5G. Są to najnowsze, najbardziej zaawansowane technologicznie smartfony, które wykorzystują m.in. funkcjonalność agregacji pasm. Ofertę telefonów 5G będziemy rozszerzać wraz z kolejnymi premierami. Aktualna lista telefonów polecanych do 5G obsługujących pasmo częstotliwości 2100 MHz jest dostępna na orange.pl

Czy Klient, który kupi smartfon 5G na wolnym rynku będzie mógł skorzystać z sieci 5G w Orange?

 • Tylko telefony kupione w sieci sprzedaży Orange i z najnowszą wersją oprogramowania obsługującego 5G w pasmie 2100 MHz będą prawidłowo współdziałać z siecią 5G w Orange. Nie można jednak zagwarantować tego w przypadku urządzeń z „rynku”, nawet jeżeli obsługują technologię 5G. Aby korzystać z sieci 5G w Orange trzeba także być w zasięgu stacji 5G w miastach, gdzie ta sieć będzie dostępna i posiadać ofertę w Orange dedykowaną do 5G.

Czy korzystanie z 5G może powodować szybsze zużycie akumulatora w smartfonie?

 • Tak. Przy korzystaniu z 5G bateria smartfona będzie się szybciej rozładowywała i zużywała, jeśli klient będzie korzystał z szybkiej transmisji dużych paczek danych. Wszystko zależy od sposobu korzystania z internetu w sieci 5G – inne zużycie GB i baterii będzie przy ściąganiu i oglądaniu filmów, inne podczas słuchania muzyki, czy wysyłania zdjęć, a jeszcze inne przy przeglądaniu poczty czy stron www.

Jaki jest zasięg 5G w Orange?

 • Od dnia 1.07 2020 r. w Orange można korzystać z technologii 5G w paśmie 2100 MHz na 1600 stacji bazowych. Jest ona dostępna w wybranych lokalizacjach między innymi w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie, Krakowie oraz Katowicach. W zasięgu #hello5G znajdzie się blisko 6 mln osób. Obecnie żaden z konkurentów nie oferuje większego zasięgu 5G w Polsce. Zasięg 5G można sprawdzić na naszej stronie orange.pl/5G oraz na mapie zasięgu na: orange.pl/view/mapazasiegu

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: