Słuchawki LG TONE Free UVnano - test

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
LG TONE Free UVnano – recenzja

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Na rynku słuchawek jest naprawdę tłoczno, szczególnie wśród modnych ostatnio wersji true wireless. Wielu producentów oferuje po kilka modeli TWS. Całkiem niedawno testowaliśmy Redmi Buds 3 Pro, a niewiele wcześniej Samsung Galaxy Buds 2. Przyszła pora na nową ofertę od LG, który to producent ma na swoim koncie wiele udanych modeli słuchawek jeszcze z czasów, gdy gniazdo słuchawkowe w smartfonach nie było rzadkością. Wówczas popularnością cieszyły się słuchawki z dodatkowym "naszyjnikiem". Najnowszy model LG TONE Free UVnano wprowadza nowość na rynku – odkażanie za pomocą promieniowania UV. Cenowo słuchawki plasują się dość wysoko – 799 zł to granica powyżej której znajdują się topowe modele najbardziej uznanych marek. Przekonajmy się zatem czy LG TONE Free UVnano są warte ceny, którą zaproponował producent.

Główne wady i zalety LG TONE Free UVnano

Zalety LG TONE Free UVnano:

  • Wbudowane w etui bakteriobójcze światło UV
  • Uszczelnienie IPX4 na deszcz i pot
  • Super wygodne - nie wypadają z uszu
  • Potwierdzenie dotknięcia panelu dotykowego cichym kliknięciem
  • Wysoka jakość rozmów głosowych
  • Dobrze działający i unikalny tryb szeptu
  • Tryby stworzone przez Meridian to coś więcej niż podbijanie pasma w equalizerze
  • Przejrzysta i wygodna aplikacja
  • Pamięć parowania do 5 urządzeń
  • Długi czas działania na baterii
  • Ładowanie bezprzewodowe

Wady LG TONE Free UVnano:

  • U mnie nie działało odczytywanie powiadomień
  • Słabsza niż u konkurencji redukcja szumu 
  • Gorsza  niż u konkurencji słyszalność otoczenia
  • Brak Multipoint paring
  • Wysoka cena

Jak oceniamy design? – ocena 6

Słuchawki są umieszczone w etui, które podobnie jak w przypadku innych słuchawek typu true wireless, odgrywa istotną rolę. Służy do ładowania słuchawek kablem USB C lub bezprzewodowo i doładowywania wbudowaną w etui baterią, gdy słuchawki nosimy w kieszeni. Etui ma dwie diody informujące o ładowaniu i parowaniu Bluetooth. Po kolorze diody można ocenić czy słuchawki mają ponad 80% baterii, pomiędzy 20 a 80% i poniżej 20% naładowania. Z tyłu znajduje się gniazdo USB C, ale możemy też położyć etui na ładowarce Qi albo smartfonie wyposażonym w bezprzewodowe ładowanie zwrotne.

Nowością, z którą nie miałem okazji się wcześniej spotkać jest wbudowane w etui światło UV o właściwościach bakteriobójczych, które uruchamia się za każdym razem gdy podłączymy słuchawki do ładowania przewodowo bądź bezprzewodowo. LG zapewnia, że zabija ono 99,9% bakterii w ciągu 5 minut działania. Jest to obietnica, której nie można niestety w prosty sposób zweryfikować. Sam pomysł jest jednak ciekawy. Światło UV ma znane właściwości bakteriobójcze, a słuchawki dokanałowe, wkładane głęboko w kanał słuchowy są szczególnie podatne na przenoszenie bakterii. Z tego względu nie powinno się udostępniać takich słuchawek innym osobom i traktować raczej jak szczoteczkę do zębów, czyli coś całkiem osobistego. Ciekawy jest również efekt podświetlenia wewnątrz etui podczas ich wyjmowania.

Słuchawki są uszczelnione i mają certyfikat IPX4, co oznacza, że deszcz i pot nie powinny im zaszkodzić. Każda ze słuchawek ma wbudowane 3 mikrofony – jeden u dołu, jeden od góry i jeden od wewnętrznej strony słuchawki. Mają również czujnik zbliżeniowy, którym wykrywa, czy są włożone do ucha. Można używać pojedynczej słuchawki do rozmów głosowych. Muzyka zostaje zatrzymana, gdy wyjmiemy słuchawkę z ucha i wznowiona automatycznie, gdy ponownie ją włożymy.

Słuchawki mają też panel dotykowy, przy czym niektóre funkcje np. takie jak zmiana głośności, rozróżniają czy dotykamy słuchawki lewej czy prawej. Wszystkie polecenia składają się z serii dotknięć lub przytrzymania. Dużym plusem jest dla mnie potwierdzenie dotknięcia cichym kliknięciem. Nie mam wówczas wątpliwości, czy trafiłem palcem we właściwe miejsce.

Zawsze podkreślam, że każdy kanał słuchowy jest inny i coś co pasuje jednej osobie, drugiej może sprawiać problemy. Mając to na uwadze, słuchawki LG TONE Free UVnano są dla mnie najwygodniejszymi i najpewniej siedzącymi w uszach ze wszystkich słuchawek jakie ostatnio testowałem. Łatwo je włożyć do ucha, nie wysuwają się powoli nawet po upływie długiego czasu, ani podczas gwałtownych ruchów głową. Są po prostu super wygodne, a to zawsze kluczowa w słuchawkach kwestia.

Jedna słuchawka waży 5 gramów, etui waży 39 gramów, komplet słuchawek w etui to 49 gramów.

Funkcje inteligentne, aplikacja, parowanie – ocena 4+

Gdy po raz pierwszy otworzyłem etui słuchawek na ekranie smartfonu pojawił się automatyczny komunikat proponujący parowanie i instalację aplikacji TONE Free. To ona odpowiada za możliwość personalizacji ustawień oraz aktualizację wbudowanego oprogramowania.

Aplikacja pozwala sprawdzić procent naładowania słuchawek, przełączyć się pomiędzy trybem usuwania szumów, dźwiękiem otoczenia, oraz standardowym działaniem. Znajdziemy w niej również 5 ustawień korektora dźwięku opracowanego przez LG we współpracy z marką Meridian oraz możliwość stworzenia dwóch własnych profili na bazie 8 pasmowego equalizera. W aplikacji można zablokować panele dotykowe w słuchawkach, jak i wyłączyć automatyczne odtwarzanie/wstrzymanie podczas wkładania i wyjmowania słuchawek z ucha.

W zakładce TONE Free LAB można aktywować tryb gier o mniejszym opóźnieniu oraz ciekawy tryb szeptu. Polega on na tym, że po wyjęciu prawej słuchawki z ucha czułość jej mikrofonu zostanie podniesiona i można wówczas bardzo cichym głosem komunikować się ze swoim rozmówcą trzymając słuchawkę przy ustach. Gdy sprawdziłem tą funkcję podczas rozmowy telefonicznej mój rozmówca nie miał problemu ze zrozumieniem mojego najcichszego szeptu. Z tą opcją nie spotkałem się w żadnych innych słuchawkach.

  

W ustawieniach można skonfigurować pojedyncze, podwójne i potrójne dotknięcie osobno dla każdej ze słuchawek. Domyślnie pojedyncze dotknięcie wznawia i zatrzymuje odtwarzanie, podwójne dotknięcie prawej słuchawki zwiększa głośność, a lewej ją zmniejsza. Potrójne dotknięcie przełącza na następny utwór. Dodatkowe nieprzypisane opcje to wstecz oraz polecenie głosowe. Gest którego nie można konfigurować to przytrzymanie i przełącza tryb redukcji szumów na tryb dźwięków otoczenia.

Podoba mi się, że aplikacja jest przejrzysta, a wszystkie funkcje są dostępne na przewijanej liście. LG uniknęło list zagnieżdżonych głębiej niż jeden poziom. Dodatkowo funkcje mogą być automatycznie sortowane względem częstości użycia.

Jedna z funkcji, która u mnie nie zadziałała to odczytywanie powiadomień na głos. Dostawałem tylko dźwięk powiadomienia bez dalszego komunikatu. Możliwe, że jest to wynik połączenia akurat z określonym smartfonem (Samsung Galaxy S21 Ultra) lub zostanie to rozwiązane aktualizacją.

Słuchawki LG TONE Free UVnano pamiętają do pięciu sparowanych urządzeń, ale nie obsługują Multipoint Paring, czyli automatycznego przełączania się między dwoma urządzeniami, zależnie z którego z nich słuchamy dźwięku albo odbieramy połączenie. To istotny minus przy tak wysokiej względem konkurencji cenie.

Co sądzimy o podstawowych funkcjach i dźwięku? – ocena 5-

Brzmienie LG TONE Free UVnano oceniam na bardzo dobre i jednocześnie zbliżone do tego co oferowały słuchawki Samsung Galaxy Buds 2. Brzmienie jest bogate i dynamiczne, z odpowiednią ilością basu, ale też nie gubiące zbyt wielu detali. Żadne z tych słuchawek nie są tak przestrzenne i detaliczne jak duże, nauszne, otwarte słuchawki Hi-Fi, ale to nie powinno nikogo zaskakiwać. W kategorii bezprzewodowych słuchawek dokanałowych wypadają naprawdę dobrze i nie ma tutaj ani poczucia płaskiego dźwięku,  dudnienia i nienadążania za szybszą rytmiką. Można LG TONE Free UVnano używać zarówno podczas przemieszczania się po mieście i uprawiania sportu, jak i w domowym zaciszu i zadowolą większość słuchaczy.

Nad wspomnianymi słuchawkami Samsung Galaxy Buds 2 jak i Redmi Buds 3 Pro LG ma przewagę w postaci ustawień korektora dźwięku opracowanego we współpracy z Meridian. Predefiniowane ustawienia noszą nazwy: Immersive, Natural, BassBoost, TrebleBoost i 3D SoundStage. Chociaż sam jestem fanem raczej neutralnego dźwięku, to nie mogłem nie zauważyć, że wspomniane profile nie tylko podbijają określone pasma, ale próbują z sukcesem pogodzić charaktery różnego brzmienia. Przełączenie pomiędzy profilami daje więcej niuansów i (symulowanej) przestrzeni niż samodzielne regulowanie equalizera. Chociaż normalnie mi się to nie zdarza, zacząłem faktycznie korzystać z tych ustawień zależnie od rodzaju muzyki jakiej słuchałem.

Z drugiej strony w moim odczuciu redukcja szumów jak i dźwięk otoczenia dają znacznie subtelniejsze i mniej odczuwalne efekty niż w słuchawkach Samsunga. Mimo tego, że redukcja szumów ma stopień niski i wysoki, a dźwięk otoczenia oferuje tryb słuchania i tryb rozmowy, to nie czułem się zbyt komfortowo rozmawiając w słuchawkach i zdecydowanie wolałbym je wyjąć. W słuchawkach Samsunga zdarzało mi się wchodzić do sklepu i prowadzić rozmowę bez ich wyjmowania. Redukcja szumów choć przynosi zauważalne efekty, to nie jest równie skuteczna jak u Samsunga, ani tym bardziej w słuchawkach Sony i Bose. Można ze słuchawek LG TONE Free UVnano korzystać w dość głośnym otoczeniu bez większych problemów, ale jeśli szukamy słuchawek pod tym względem wybitnych, możliwie skutecznie odcinających od otoczenia na długie podróże samolotem, albo chcemy żeby słuchawki spełniały rolę niemalże aparatu słuchowego wzmacniając dźwięk otoczenia, to inne modele sprawdzą się tutaj wyraźnie lepiej od słuchawek LG.

Jakość rozmów była bez zarzutu i rozmówcy nie zgłaszali żadnych problemów. Fajnym dodatkiem jest tryb szeptu, który faktycznie się przydaje w niektórych sytuacjach.

Czas działania na baterii – 5

LG informuje, że same słuchawki – bez wkładania do etui – odtwarzają muzykę przez 10 godzin w trybie bez redukcji szumów czy dźwięku otoczenia. Po aktywacji tych funkcji czas działania skraca się do 6 godzin. Etui oferuje dodatkowe 14 godzin działania w trybie bez redukcji szumów, czyli niecałe półtorej pojemności akumulatora wbudowanego w słuchawki. Razem z etui słuchawki mogą grać maksymalnie 24 godziny.

Słuchawki ładują się od zera do pełna w jedną godzinę, a 5 minutowe ładowanie wystarcza na godzinę słuchania. Etui ładuje się do pełna w 2 godziny.

Czas działania jest powyżej przeciętnej - słuchawki działają o godzinę dłużej z redukcją szumu i o 2,5 godziny dłużej bez redukcji szumu w porównaniu do słuchawek Samsunga. Czas działania będzie się różnił w zależności od używanej głośności i temperatury otoczenia, ale według mojego doświadczenia czasy podawane przez producenta są adekwatne.

Nasza finalna ocena

Słuchawki LG TONE Free UVnano na pewno nie są nijakie. Wiele zależy od tego czego od nich oczekujemy. Dla mnie to najwygodniejsze słuchawki, które testowałem i już sam ten fakt budzi moje duże zainteresowanie. Do zalet należy doliczyć uszczelnienie, wygodną obsługę, przejrzystą aplikację, wnoszące ciekawe brzmienie profile dźwiękowe Meridian, a także bakteriobójcze promienie UV w etui. Dodatkowo długo działają na baterii – dłużej od konkurencji – a także oferują unikalny tryb szeptu.

Z drugiej strony zarówno redukcja szumów jak i dźwięk otoczenia dają mniej spektakularne efekty niż w produktach konkurencji. U mnie nie zadziałało odczytywanie powiadomień i zabrakło Multipoint Paring pozwalającego się przełączać w locie pomiędzy dwoma urządzeniami.

Jeśli więc Multipoint, spektakularna aktywna redukcja szumu oraz odczytywane powiadomienia są dla nas kluczowe słuchawkach, to LG TONE Free UVnano nie będą najlepszym wyborem. Jeśli jednak szukamy bardzo wygodnych, dobrze brzmiących słuchawek z ciekawymi profilami dźwiękowymi i dobrym czasem działania na baterii to LG TONE Free UVnano okażą się świetne. W moich codziennych zastosowaniach słuchawki spisują się bardzo dobrze, choć być może przy niektórych kompromisach cena 799 zł jest trochę zbyt wysoka względem konkurencji – są od Samsung Galaxy Buds 2 o 150 zł droższe, a właśnie u Samsunga redukcja szumów i słyszalność otoczenia działają lepiej, nie mówiąc o integracji z ekosystemem Samsunga.

Uwielbiamy: super wygodę noszenia

Nie lubimy: słabszego działania redukcji szumów

Dla kogo są LG TONE Free UVnano:

  • Dla osób ceniących wygodę
  • Dla tych którzy lubią zmienić profil brzmienia
  • Dla szukających długiej pracy na baterii
  • Dla tych co poczują dodatkowy komfort wynikający z bakteriobójczego działania UV

Dla kogo nie są LG TONE Free UVnano:

  • Nie dla osób szukających najlepszej redukcji szumów
  • Nie dla tych którzy potrzebują Multipoint paring

Alternatywy dla LG TONE Free UVnano:

Pozostałe informacje na temat słuchawek LG TONE Free UVnano:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: