Słuchawki Samsung Galaxy Buds 2 - test

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Słuchawki Samsung Galaxy Buds 2 - nasza recenzja

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Samsung ma w swojej ofercie cztery pary słuchawek z serii Galaxy Buds. Wszystkie modele są typu true wireless. Dostępne modele to Buds Live, które nie zatykają kanału słuchowego i pozwalają słyszeć otoczenie bez wspomagania mikrofonów, klasyczne dokanałowe Buds+  oraz najwyższy model słuchawek Buds Pro, który oprócz dwóch stopni ANC i wodoszczelności IPX7 oferuje dźwięk przestrzenny i śledzenie położenia głowy słuchacza za pomocą żyroskopu i akcelerometru. Najnowszym elementem serii są Galaxy Buds 2. Są to najmniejsze i najlżejsze słuchawki Samsunga, które jednocześnie mają sporo funkcji przydatnych w codziennym użytkowaniu. Pod wieloma względami bliżej im do Buds Pro. Wiele wskazuje na to, że to właśnie Galaxy Buds 2 będą najlepszą propozycją dla najszerszego grona odbiorców, o ile tylko zaakceptujemy ich cenę 649 zł.

Główne wady i zalety Samsung Galaxy Buds 2

Zalety Samsung Galaxy Buds 2:

  • Nieduże i lekkie etui
  • Każda ze słuchawek waży tylko 5 gramów
  • Słuchawki są wygodne i nie wypadają z uszu
  • Intuicyjna i bezproblemowa obsługa
  • Wystarczająco skuteczny ANC
  • Dobra jakość rozmów głosowych
  • Tryb dźwięku otoczenia bywa przydatny
  • Dobry jak na ten typ słuchawek czas działania na baterii
  • Ładowanie przewodowe i bezprzewodowe

Wady Samsung Galaxy Buds 2:

  • tylko norma IPX2
  • Zauważalna desynchronizacja dźwięku z obrazem na PC (nie zaobserwowałem na smartfonie Samsunga)

Jak oceniamy design? – ocena 5

Samsung Galaxy Buds 2 umieszczone są w niewielkim etui, które bez względu na wybrany kolor słuchawek z zewnątrz jest zawsze białe. Owo etui na zewnątrz ma jedynie gazdo USB C oraz diodę sygnalizującą ładowanie. Po otwarciu w środku znajdziemy dwie słuchawki, które utrzymywane są na swoich miejscach magnetycznie i dodatkową diodę informującą np. o trybie parowania. Na etui nie ma żadnych przycisków, a same słuchawki obsługiwane są dotykowo. W pudełku ze słuchawkami w zestawie znajduje się jeszcze kabel USB C do USB A oraz większy i mniejszy rodzaj gumowych końcówek, które wkładamy do uszu.

Podobnie jak w rozwiązaniach konkurencji, etui jest niezbędne do ładowania słuchawek i ma wbudowany własny akumulator. Słuchawki można naładować trzykrotnie korzystając z samego etui, bez sięgania do ładowarki. Waga etui ze słuchawkami to 52 gramy, a pojedynczej słuchawki jedynie 5 gramów. Innymi słowy słuchawki razem z etui ważą tyle co zegarek na rękę taki jak Watch 4 Classic, ale sama koperta, bez paska. Skoro można nosić całą dobę zegarek na ręku, tym bardziej trudno odczuć, że nosimy słuchawki w kieszeni.

Są to słuchawki typu true wireless, czyli takie w których każda ze słuchawek funkcjonuje osobno i nie łączy je żaden kabel ani pałąk. Można też używać pojedynczej słuchawki, a drugą zostawić w etui np. do rozmów głosowych.

Samsung chwali się, że Galaxy Buds 2 to najmniejsze i najlżejsze słuchawki jakie dotąd stworzył. Faktycznie, waga samych słuchawek jak ich rozmiar zalicza się do jednych z najmniejszych i najlżejszych. Jeśli ktoś jest wrażliwy na wagę słuchawek dousznych, albo chce aby były możliwie niewidoczne podczas noszenia, to Samsung Galaxy Buds 2 będą godną uwagi propozycją.

Każda ze słuchawek ma dwudrożną konstrukcję, w której za tony wysokie i tony niskie odpowiada inna membrana. Dodatkowo każda słuchawka ma 3 mikrofony – dwa zewnętrzne i jeden wewnątrz obudowy. Każda ze słuchawek ma też czujnik zbliżeniowy, który sprawdza czy słuchawki są włożone do ucha.

Wygoda noszenia słuchawek to kwestia bardzo indywidualna – konstrukcja kanału słuchowego u każdego jest trochę inna. W moim wypadku nie odczuwałem żadnego dyskomfortu ani zmęczenia, czasami jedynie musiałem poprawić ułożenie w uchu, ale niezbyt często. Ani razu nie zdarzyło mi się, aby słuchawka samoczynnie wypadła z ucha podczas używania. W moim odczuciu komfort użytkowania jest bardzo dobry. Słuchawki sprawdzają się także podczas sportu, a gdy zakładamy na szyję np. szalik – nie zahaczają się i nie wypadają.

Moją jedyną uwagą do Samsung Galaxy Buds 2 , czyli słuchawek codziennych i używanych podczas uprawiania sportu jest stosunkowa niewysoka norma uszczelnienie IPX2.

Funkcje inteligentne, aplikacja, parowanie – ocena 5

Samsung Galaxy Buds 2 jak łatwo się domyślić są zaprojektowane specjalnie z myślą o ekosystemie Samsunga. Gdy po raz pierwszy otworzymy etui, na telefonie od razu pojawi się propozycja sparowania telefonu ze słuchawkami bez udziału użytkownika. Gdy już je sparujemy w przyszłości po otworzeniu opakowania pojawi się informacja o stopniu naładowania każdej ze słuchawek. Bez ręcznego parowania można także podejrzeć w aplikacji Buds na zegarku Galaxy Watch 4 stopień naładowania i tryb pracy słuchawek. Zaskoczyło mnie, że także na stacjonarnym komputerze z Windows wyskoczyła mi propozycja szybkiego parowania, tak jak na telefonie.

Domyślnie do obsługi słuchawek służy aplikacja Galaxy Wearable, podobnie jak w przypadku zegarka. Mimo to nawet gdy wejdziemy w menu Bluetooth i tam w ustawienia połączenia ze słuchawkami Samsung Galaxy Buds 2 to możemy podejrzeć naładowanie słuchawek i etui, wyłączyć funkcje dotykowe, jak i przełączyć usuwanie szumów na słyszalny dźwięk otoczenia.

Jeśli chcemy mieć dostęp do wszystkich funkcji, ustawień, aktualizacji oprogramowania to aplikacja Galaxy Wearable będzie niezbędna. To tu jest funkcja „znajdź moje słuchawki”. Po wyjęciu słuchawek z opakowania można wybrać czy Samsung Galaxy Buds 2 mają stosować aktywną redukcję szumu otoczenia, czy wręcz przeciwnie – mają w wzmacniać dźwięk otoczenia, tak abyśmy mogli słyszeć co się dzieje wokół nas.

Można włączyć funkcje dotyku. Domyślnie jedno dotknięcie wstrzymuje lub wznawia utwór, dwukrotne dotknięcie przełącza na następny utwór, a potrójne na poprzedni. Dotknięcie i przytrzymanie słuchawki przełącza redukcję szumu na dźwięk otoczenia, ale można w ten sposób włączyć asystenta Bixby, a także zwiększyć albo zmniejszyć głośność. Przypisana funkcja może być inna dla lewej i prawej słuchawki.

W ustawieniach można zmienić ustawienia korektora pomiędzy: normalnie, podbicie basów, łagodnie, dynamicznie, czysto, czy podbij ton wysoki. Jest opcja odczytywania powiadomień w słuchawkach. Można też zdecydować czy wzmocnienie dźwięku otoczenia ma być aktywne podczas połączeń głosowych.

W Labs znajdują się ustawienia eksperymentalny, a w nich niedawna aktualizacja dodała regulację głośności poprzez dwukrotne dotknięcie krawędzi słuchawki – to bardzo przydatne, bo nie stoi w konflikcie ze wszystkimi innymi gestami i funkcjami wymienionymi wcześniej.

Co istotne, funkcje dotykowe działają powtarzalnie i bezproblemowo. Nie zdarzyło mi się niechcący wykonać jeden z gestów poza ewentualnym sporadycznym zatrzymaniem odtwarzania podczas poprawiania słuchawki w uchu. Nie miałem poczucia braku powtarzalności reakcji. Poszczególne gesty są też łatwe do zapamiętania i nie mylą się w trakcie użytkowania.

Gdy wyjmiemy jedną słuchawkę z ucha muzyka nie jest wstrzymywana, ale gdy wyjmiemy obie już tak. Aby wznowić odtwarzanie trzeba dotknąć słuchawkę – nie stanie się to automatycznie. Osobiście mi takie rozwiązanie odpowiada. Automatyczne pauzowanie i wznawianie przy pojedynczej słuchawce w innych modelach powodowało u mnie częste niechciane interakcje – w przypadku Samsung Galaxy Buds 2 się one nie zdarzały.

Co się jednak stanie, gdy sparujemy słuchawki z innym telefonem, który ani nie jest Samsungiem Galaxy, ani nie ma zainstalowanej aplikacji Galaxy Wearable? Nie będziemy mieli dostępu do ustawień i aktualizacji oprogramowania, jednak wszystkie funkcje obsługiwane wprost na słuchawkach działają tak samo. Czyli jeśli ustawiliśmy wcześniej na innym smartfonie w aplikacji, że dotknięcie i przytrzymanie włącza i wyłącza ANC, to zadziała to tak samo z każdym innym urządzeniem. Trzeba tylko pamiętać, że szybkie parowanie z smartfonami innych producentów nie zadziała. Trzeba ręcznie wejść w menu Bluetooth i włączyć wyszukiwanie urządzeń, a w przypadku słuchawek otworzyć etui i przytrzymać palec przez 3 sekundy na obu słuchawkach jednocześnie, aby wejść w tryb parowania. Cieszy mnie jednak, że wszystkie funkcje dotykowe na słuchawkach działają bez zmian.

 

Co sądzimy o podstawowych funkcjach i dźwięku? – ocena 5-

Jakość brzmienia słuchawek oceniłbym na dobrą z plusem w otoczeniu, w którym skupiamy się tylko na muzyce oraz na bardzo dobrą w codziennym użytkowaniu, gdy słuchamy muzyki na ulicy i w komunikacji miejskiej. Samsung Galaxy Buds 2 można słuchać z przyjemnością.

Jakość aktywnego usuwania szumu jest dobra. Gdy poruszamy się przy ruchliwej ulicy ANC pozwala znacznie łatwiej skupić się na tym czego słuchamy. Nie jest to jednak topowy ANC jaki można mieć w słuchawkach, zwłaszcza w modelach nausznych. Na co dzień wystarcza i dobrze spełnia swoją rolę.

Ciekawy jest tryb dźwięków otoczenia, który pozwala np. prowadzić rozmowę nie wyjmując słuchawek z uszu. Wówczas mikrofony zbierają dźwięk otoczenia i przekazują go do słuchawek. Pozwala to zachować uważność wobec naszego otoczenia i usłyszeć nadjeżdżający samochód. Ten tryb ma trzy stopnie czułości i sprawdza się całkiem dobrze, o ile nie wieje mocny wiatr. Podczas jazdy na rowerze można z niego korzystać tylko przy spokojnej jeździe. Po przekroczeniu 20 km/h podmuch jest wzmacniany przez mikrofony i zagłusza inne dźwięki.

Samsung Galaxy Buds 2 sprawdzają się też bardzo dobrze podczas rozmów głosowych. Wszyscy rozmówcy mówili, że słyszą wyraźnie. Co ciekawe mogłem prowadzić rozmowę także w czasie jazdy na rowerze w momencie gdy tryb dźwięku otoczenia byłby już zagłuszony przez wiatr – rozmówca wciąż słyszał mnie bez problemów. Oczywiście wszystko ma swoje granice i porywisty wiatr będzie zawsze dużym utrudnieniem. W trakcie rozmów można bez problemów korzystać tylko z jednej słuchawki.

Podczas użytkowania słuchawek nie przytrafiły mi się żadne problemy z łącznością. Samsung Galaxy Buds 2 od razu po wyjęciu z pudełka zawsze działały i zawsze obie. Nie zdarzyło się, abym słyszał dźwięk tylko w jednej, albo aby nastąpiło jakieś opóźnienie pomiędzy słuchawkami. Miały też dobry zasięg na odległość - przez całe mieszkanie i dwie ściany nie utraciłem połączenia z telefonem. To istotne, bo wiele pierwszych modeli typu True Wireless miewało problemy z łącznością w określonych sytuacjach, zwłaszcza w mieście i na ulicy.

Jeśli chodzi o opóźnienie dźwięku względem obrazu, to w połączeniu ze smartfonem Samsung Galaxy Fold 3 nie zaobserwowałem żadnej desynchronizacji. Gdy jednak podłączyłem słuchawki do PC, to dźwięk pojawiał się z opóźnieniem względem obrazu o 3 dziesiąte części sekundy i było to zauważalne także w przypadku np. ruchu ust i mowy aktorów.

 

Czas działania na baterii – 4

Słuchawki można ładować kablem USB C i bezprzewodowo.

Samsung zapewnia, że słuchawki mogą działać 5 godzin w trybie aktywnej redukcji szumów oraz 7,5 godziny bez redukcji szumów. Etui może naładować słuchawki trzykrotnie do pełna. Jeśli więc uwzględnimy ładowanie z etui to możemy używać słuchawek przez 20 godzin z ANC oraz 29 godzin bez ANC. W przypadku rozmów głosowych z wyłącznym ANC mamy odpowiednio 3,5 godziny działania samych słuchawek i do 13 godzin rozmów wliczając ładowanie z etui.

Samsung zapewnia też, że 3 minuty ładowania wystarczają na 40 minut odtwarzania, 5 minut ładowania na 60 minut odtwarzania, a 10 minut ładowania na 150 minut odtwarzania. Wszystkie te czasy są podane dla trybu bez ANC.

Z moich doświadczeń wynika, że obietnica producenta pokrywają się ze stanem faktycznym. Przy normalnym, codziennym użytkowaniu trudno je rozładować za jednym podejściem. Do tego celu potrzebna byłaby dłuższa podróż. To istotne, że słuchawki Samsung Galaxy Buds 2  zapewniają komfortowy i wystarczający czas działania na baterii mimo bardzo małych rozmiarów i wagi. Jeśli ktoś potrzebuje dłuższego czasu działania na baterii to każdy inny rodzaj słuchawek niż True Wireless będzie działał kilkakrotnie dłużej.

Nasza finalna ocena

Słuchawki Samsung Galaxy Buds 2 są w sam raz do codziennego użytkowania – nie są kapryśne, nie mają problemów z łącznością, wszystkie funkcje działają powtarzalnie i przewidywalnie. Jednocześnie słuchawki są wyjątkowo małe, lekkie i wygodne. Dobrze spisują się podczas słuchania muzyki i podczas rozmów głosowych, a ANC przydaje się podczas poruszania się blisko ruchliwej ulicy. W codziennym scenariuszu ciężko im cokolwiek zarzucić. Kosztują 650 zł co jest obecnie spodziewaną ceną za tego typu słuchawki w dniu premiery. Mogę Samsung Galaxy Buds 2 polecić każdemu użytkownikowi smartfonu, szukającego słuchawki typu True Wireless. Jeśli dodatkowo jesteśmy w ekosystemie Samsunga i mamy smartfon lub tablet Galaxy albo zegarek Galaxy Watch skorzystamy dodatkowo z szybkiego i wygodnego parowania i przełączania pomiędzy urządzeniami.

Jeśli nie potrzebujemy inteligentnych funkcji, ANC i słuchawki nie muszą być typu True Wireless znajdziemy podobnie brzmiące dokanałówki taniej, ale to po prostu inna kategoria produktowa. Tymczasem w Samsung Galaxy Buds 2 wszystko działa dobrze i intuicyjnie – słowem tak jak trzeba i dlatego nie mam wobec nich żadnych istotnych zastrzeżeń poza odczuwalnym opóźnieniem po podłączeniu z PC.

Uwielbiamy: są małe i lekkie

Nie lubimy: opóźnień w stosunku do obrazu na PC

Dla kogo jest Samsung Galaxy Buds 2:

  • Dla tych, którzy korzystają z ekosystemu Samsunga
  • Dla szukających wyjątkowo lekkich, małych i wygodnych słuchawek
  • Dla tych, którzy chcą rozmawiać przez słuchawki

Dla kogo nie jest Samsung Galaxy Buds 2:

  • Niekoniecznie dla tych, którzy chcą je używać głównie z PC
  • Nie dla tych, którzy chcą bardzo długiego czasu działania na baterii
  • Nie dla osób nie lubiących słuchawek dokanałowych

Alternatywy dla Samsung Galaxy Buds 2:

Pozostałe informacje na temat słuchawek Samsung Galaxy Buds 2:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: