Orange Smartbox Wi-Fi 6 – test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Orange Smartbox Wi-Fi 6

Smartbox Wi-Fi 6 jest rozwiązaniem dla klientów Orange z Funbox 6, FunBox 3.0 lub FunBox 2.0. Z jego pomocą można w łatwy sposób poprawić zasięg WiFi i dodać wsparcie dla WiFi ax, jeśli nie korzystamy z Funbox 6. Zaletami Smartbox Wi-Fi 6 są łatwość instalacji i miesięczna opłata za wypożyczenie sprzętu zamiast jednorazowego zakupu za wyższą kwotę. Cena Smartbox Wi-Fi 6 dla klientów Orange wynosi 12,99 zł/mies.

Główne wady i zalety Smartbox Wi-Fi 6

Zalety Smartbox Wi-Fi 6:

  • Bardzo łatwa konfiguracja
  • Automatycznie kopiuje ustawienia sieci WiFi z FunBox
  • Nie wymaga od użytkowników logowania się do nowej sieci WiFi
  • Asystent wspomagający znalezienie najlepszego miejsca w trybie wzmacniacza sygnału
  • Możliwość pracy w trybie punktu dostępowego
  • WiFi 6 czyli ax oferuje transfery wyższe niż WiFi ac z FunBox 3.0
  • Aplikacja Mój FunBox wspomaga proces instalacji
  • Miesięczna opłata - nie wymaga jednorazowego zakupu za wyższą kwotę
  • Ciekawy pomysł z możliwością wykorzystania Smartbox Wi-Fi 6 jako ramki na zdjęcie

Wady Smartbox Wi-Fi 6:

  • Duży zasilacz zajmuje trzy gniazda na listwie zasilającej
  • Tylko dwa gniazda Ethernet, tylko jedno wolne w trybie punktu dostępowego
  • Zestawy mesh zwykle zawierają dwa lub trzy urządzenia zamiast jednego
  • Tryb wzmacniania sygnału w połączeniu FunBox 3.0 lub Funbox 2.0 będzie ograniczony do prędkości WiFi FunBox i nie pozwoli w pełni wykorzystać WiFi 6 czyli ax.
  • Miesięczna opłata za Smartbox Wi-Fi 6 jest 3x wyższa niż miesięczna opłata za FunBox

Jak oceniamy design? – ocena 4

Smartbox Wi-Fi 6 jest zaprojektowany tak, aby zawiesić lub ustawić go pionowo. Wymiary urządzenia to 155x130x30 mm. Gniazdo zasilające znajduje się od spodu. Na prawej krawędzi znajdują się 2 gniazda Ethernet, przyciski zasilania i reset. Na lewej krawędzi znajdują się dwie diody LED informujące o połączeniu z internetem i działaniu WiFi, a także przycisk WPS. Istotną cechą Smartbox Wi-Fi 6 jest to, że od frontu nie ma żadnych światełek, które mogłyby niepotrzebnie przeszkadzać. Nietypowym pomysłem jest dodanie od frontu miejsca w które można wsunąć zdjęcie lub pocztówkę. Samo tworzywo jest czarne, matowe, co ułatwia utrzymanie go w czystości.

Jedyne zastrzeżenie mam do rozmiarów zasilacza - jego wymiary to 73x59x34 mm. Mniejsza, okrągła część wtyczki została umieszczona centralnie w większej obudowie, co powoduje, że gdy chcemy podłączyć zasilacz do listwy oba sąsiadujące gniazda muszą być wolne. To samo dotyczy podwójnego gniazdka w ścianie - nie da się tak obrócić zasilacza od Smartbox Wi-Fi 6 aby nie zasłonił drugiego gniazdka i wyłączył go z użytkowania. Dla osób, które planują wykorzystać Smartbox Wi-Fi 6 jako punkt dostępowy przydałaby się większa liczba gniazd Ethernet.

Co sądzimy o konfiguracji i oprogramowaniu? – ocena 5-

To co wyróżnia Smartbox Wi-Fi 6 na tle rozwiązań konkurencyjnych, to zaprojektowanie go pod kątem współpracy z Funboxem. Wystarczy uruchomić Smartbox Wi-Fi 6 w odległości do dwóch metrów od Funbox, poczekać aż dioda LED zacznie migać na biało, a następnie nacisnąć krótko przycisk WPS zarówno na Smartbox Wi-Fi 6 jak i na FunBoxSmartbox Wi-Fi 6 automatycznie skopiuje ustawienia sieciowe z FunBox i po chwili oczekiwania będzie gotowy do działania. Najistotniejsze jest, że dowolne urządzenia domowników, które dotąd były podłączone do sieci WiFi z FunBox będą mogły automatycznie korzystać ze wzmacniacza siły sygnału Smartbox Wi-Fi 6 bez konieczności logowania się do nowej sieci WiFi. Gdyby użytkownik zamiast Smartbox Wi-Fi 6 podłączył wzmacniacz innej firmy, to utworzy on nową sieć WiFi o własnej nazwie i każde urządzenie z osobna trzeba będzie połączyć z nową siecią WiFi.

 

Dodatkowym elementem ułatwiającym konfigurację jest pomoc w wybraniu optymalnego miejsca dla poprawy zasięgu WiFi. Można posłużyć się samymi diodami na urządzeniu. Jeśli biała dioda LED miga szybko, należy odsunąć dalej Smartbox Wi-Fi 6 od FunBox’a, jeśli miga powoli, należy przesunąć się bliżej do FunBox’a. Inną możliwością jest skorzystanie z aplikacji mobilnej Mój FunBox na Androida lub iOS. Z telefonem w ręku zaczynamy oddalać się od FunBox do momentu, aż ekran “Zbyt blisko” zmieni się w “Odpowiednie umieszczenie”.

 

Jedynym minusem korzystania z aplikacji jest zastosowanie w niej grafik reprezentujących starszy model Smartbox, co dla niektórych może być mylące, bo wyglądał zupełnie inaczej. Być może z czasem aplikacja Mój FunBox zostanie zaktualizowana o nowe grafiki.

Podstawowe informacje o Smartbox Wi-Fi 6 można też sprawdzić za pomocą interfejsu WWW w przeglądarce. Trzeba tylko pamiętać, że po skonfigurowaniu Smartbox Wi-Fi 6 i skopiowaniu danych sieci WiFi z FunBox trzeba będzie zalogować się przy pomocy hasła z FunBox’a właśnie, a dane z naklejki na Smartbox Wi-Fi 6 nie będą już aktualne do czasu przywrócenia ustawień fabrycznych.

 

Transfery i zasięg WiFi 6 – ocena 5-

Smartbox Wi-Fi 6 może pracować w dwóch trybach:  wzmacniacza lub punktu dostępu. Oznacza to, że w pierwszym scenariuszu sam odbiera bezprzewodowy sygnał WiFi, udostępniając go dalej z większą siłą i wówczas jedynym kablem jest ten od zasilania. W drugim scenariuszu jest podłączony kablem do źródła internetu. Sprawdziliśmy 5 różnych scenariuszy i dla każdego wykonaliśmy po dwa pomiary.

Scenariusz pierwszy to pomiar szybkości internetu przy samym źródle, czyli urządzeniu FunBox 3.0. To jest maksymalna prędkość sieci bezprzewodowej na jaką mógł liczyć użytkownik. Średnia z dwóch pomiarów to 463 Mbps.

Drugi pomiar to miejsce najsłabszego zasięgu w piętrowym domu. Podczas pomiaru znajdowałem się piętro wyżej i po przekątnej względem urządzeniu FunBox 3.0. Tutaj prędkość średnio wynosiła 108 Mbps. Na pewno wciąż oferowała dobry komfort użytkowania internetu.

Trzeci pomiar to sprawdzenie prędkości internetu w miejscu najsłabszego zasięgu, gdy Smartbox Wi-Fi 6 działa w trybie wzmacniacza. Tutaj dużo zależy od miejsca gdzie ustawiliśmy urządzenie i eksperymentowanie z ustawieniem pozwoliłoby jeszcze poprawić ten wynik. Prędkość poprawiła się z 108 na 181 Mbps, czyli o niemal 70%.

Czwarty pomiar dotyczył Smartbox Wi-Fi 6 podłączonego do FunBox 3.0 za pomocą kabla Ethernet i pomiaru przy samym Smartbox, aby sprawdzić jego szybkość. Średnia prędkość 604 Mbps. Okazuje się, że Smartbox Wi-Fi 6 jest o 30% szybszy od samego FunBox 3.0, dzięki zastosowaniu WiFi szóstej generacji, czyli ax. FunBox 3.0 oferuje maksymalnie WiFi acPo podłączeniu Smartbox Wi-Fi 6 kablem i umieszczeniu go na piętrze, w miejscu najsłabszego zasięgu, który początkowo oferował transfer 108 Mbps, a w trybie wzmacniacza osiągnął 181 Mbps, teraz transfer osiągnął średnio 395 Mbps, a więc poprawił się prawie czterokrotnie względem punktu wyjściowego i dwukrotnie względem trybu wzmacniacza sygnału.

Wnioski z tych pomiarów są takie, że łatwość konfiguracji pozostaje taka sama bez względu na to z którego modelu FunBox korzystamy. Jeśli jednak zależy nam na wykorzystaniu w pełni WiFi 6 w Smartbox Wi-Fi 6 to warto rozważyć skorzystanie z kabla do podłączenia Smartbox Wi-Fi 6 do FunBox 3.0Smartbox Wi-Fi 6 może też być prostym sposobem na skorzystanie z dobrodziejstw WiFi 6 bez konieczności wymiany FunBox na nowszy model i konfigurowania sieci WiFi na nowo.

Nasza finalna ocena

Najważniejsze cechy Smartbox Wi-Fi 6, które nam się spodobały i które odróżniają go od rozwiązań konkurencyjnych, takich jak D-Link M15TP-Link Deco X50 czy Mercusys Halo H50G jest łatwość konfiguracji, zachowanie wszystkich ustawień sieci WiFi bez konieczności zapłacenia za sprzęt z góry. Skonfigurowanie Smartbox Wi-Fi 6 sprowadza się do podłączenia zasilania i wciśnięcia dwóch przycisków. Wszystkie urządzenia, które dotąd mogły korzystać z sieci domowej i są do niej zalogowane będą mogły automatycznie skorzystać z mocniejszego sygnału bez konieczności logowania się do nowej sieci WiFi. Smartbox Wi-Fi 6 nie irytuje mruganiem diod LED i może spełniać rolę ramki na zdjęcie.

Jedyny istotny minus dotyczy wielkości zasilacza, który jest zintegrowany z wtyczką.

Uwielbiamy: prostotę konfiguracji

Nie lubimy: zasilacza zajmującego w sumie trzy gniazda

Dla kogo jest Smartbox Wi-Fi 6:

  • Dla użytkowników internetu domowego Orange
  • Dla tych, którzy chcą poprawić szybkość WiFi w swoim FunBox 3.0
  • Dla tych którzy chcą zwiększyć zasięg WiFi w domu czy mieszkaniu
  • Dla tych co wolą miesięczną opłatę zamiast jednorazowego zakupu

Dla kogo nie jest Smartbox Wi-Fi 6:

  • Nie dla tych, którym będzie przeszkadzać, że zasilacz wyklucza dwa sąsiednie gniazda elektryczne z użycia
  • Nie dla abonentów innych sieci
  • Dla tych, którzy nie chcą dopłacać kolejnej kwoty do abonamentu za internetu
  • Dla użytkowników najmniejszych mieszkań

Alternatywy dla Smartbox Wi-Fi 6:

  •  

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: