W S23 będzie 200 MP ISOCELL HP2

Newsy
Opinie: 0
W S23 będzie 200MP

Samsung zaprezentował 200 megapikselową matrycę do flagowych smartfonów. To już druga jego matryca o rozdzielczości 200 megapikseli. Samsung na razie jako jedyny oferuje tak wysoką rozdzielczość. Pierwszy model, czyli Samsung ISOCELL HP1 trafił do telefonów Xiaomi 12T Pro, Motorola edge 30 ultra oraz Infinix Zero Ultra. Są to telefony pozycjonowane w górnej połowie średniej półki i na początku wyższej półki. Matryca z dzisiejszej premiery o nazwie Samsung ISOCELL HP2 powstała z myślą o flagowej linii smartfonów koreańskiego producenta i zobaczymy ją za kilkanaście dni w serii Galaxy S23. Warto zwrócić uwagę, że pierwszego modelu matrycy HP1 Samsung nie użył w swoich smartfonach, a HP2 może wykorzystać na swoją wyłączność, przynajmniej czasowo.

Samsung ISOCELL HP2 ma wielkość 1/1.3”, czyli identyczną jak matryca 108 megapikseli. Wielkość piksela to 0,6 mikrometra. Samsung przedstawia to jako zaletę – to wyższa rozdzielczość bez konieczności powiększania wyspy aparatów. Z drugiej strony są na rynku smartfony mające 1” matrycę, a większa matryca przekłada się na lepsze możliwości gromadzenia światła. Stąd wiadomość o niezwiększeniu rozmiaru nie przez każdego fana fotografii musi być odebrana jako zaleta.

Jednocześnie wiemy, że to sposób oprogramowania tej matrycy jest ważniejszy dla końcowego efektu niż jej rozmiar, bo fotografia obliczeniowa zmieniła reguły gry. W tej kwestii Samsung jest mocnym graczem. Jedną z technologii, która ma działać na korzyść ISOCELL HP2 jest łączenie pikseli i przekształcanie w odpowiednik matrycy o rozdzielczości 50 i 12,5 megapiksela, zależnie od warunków oświetleniowych. W tym drugim wypadku na jeden piksel wyjściowy będzie składało się aż 16 pikseli na matrycy. Pisałem o tym szerzej w artykule na temat technik łączenia pikseli.

Inną zaletą nowej matrycy ma być lepsza rozpiętość tonalna dzięki zaimplementowaniu technologii Dual Vertical Transfer Gate (D-VTG). Poprawiony jest także system ustawiania ostrości o nazwie Super QPD. Według informacji udzielonej przez producenta wszystkie piksele matrycy biorą udział w ustawianiu ostrości, co ma znacząco poprawić działanie autofokusa w słabszych warunkach oświetleniowych.

Można spodziewać się także poprawionej jakości nagrywanego wideo. Matryca pozwala na nagrywanie wideo 8K w 30 klatkach na sekundę. Ponieważ podczas nagrywania wideo ISOCELL HP2 pracuje w trybie 50 megapikseli, pozwoli uniknąć to cropowania i zawężenia pola widzenia. Inną nowością ma być bardziej rozbudowany tryb HDR, który będzie miał możliwość odczytania pikseli przy różnych czułościach ISO. Pozwoli to na zapisanie zdjęć HDR w rozdzielczości 12,5 megapiksela oraz nagrywania wideo HDR w rozdzielczości 4K i w 60 klatkach na sekundę – to naprawdę imponujący wynik.

Pozostaje zaczekać na premierę nowych telefonów i wypróbować tę nową matrycę w praktyce.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: