Smartfony z najlepszym teleobiektywem - nasz wybór

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Smartfony z najlepszym teleobiektywem - nasz wybór

Aparaty w smartfonach są udoskonalane nie tylko pod kątem jakości obrazu, algorytmów AI czy rozdzielczości. Jednym z kierunków było najpierw dodanie teleobiektywu, a następnie zwiększanie jego możliwości, a więc powiększenia obrazu. Długo standardem było dwukrotne powiększenie, dziś rekordziści mają dziesięciokrotne powiększenie optyczne i jeszcze większe powiększenie cyfrowe. Aby to osiągnąć i zmieścić długą ogniskową w cienkiej obudowie telefonu producenci musieli opracować obiektyw peryskopowy. Sprawdźmy które smartfony oferują największe powiększenie przydatne podczas fotografowania odległych obiektów – dzikich zwierząt, samolotów czy detali architektury. Zacznijmy jednak od krótkiego uporządkowania pojęć.

Powiększenie cyfrowe i optyczne

Różnica pomiędzy powiększeniem cyfrowym a optycznym jest kluczowa dla jakości uzyskanego obrazu. Powiększenie cyfrowe to tak naprawdę wykadrowanie z pełnego zarejestrowanego przez matrycę obrazu jedynie jego fragmentu, a następnie powiększenie jego rozmiarów do wielkości pełnego kadru. W swojej istocie nie różni się od powiększenia zrobionego zdjęcia gestem szczypnięcia na ekranie. Każdy obraz cyfrowy można łatwo powiększyć. Trzeba jednak pamiętać, że takie powiększenie nie dodaje żadnych informacji w porównaniu oryginalnego kadru – może co najwyżej próbować zamaskować niedoskonałości. Im większe powiększenie, tym większe poszczególne piksele, wyraźniejszy szum i coraz mniej detali.

Powiększenie optyczne dostarcza do matrycy od razu powiększony obraz, który zawiera detale niewidoczne dla matrycy nie podłączonej do teleobiektywu. Jakość takiego obrazu jest zależna tylko od jakości soczewek i nie musi być gorsza od zdjęcia z głównego aparatu. Tak wykonane zdjęcie także można dalej powiększyć cyfrowo.

Zoom czy teleobiektyw?

W klasycznym rozumieniu zoom oznacza obiektyw o zmiennej ogniskowej. Taki obiektyw pozwala na płynną zmianę powiększenia optycznego poprzez fizyczną zmianę układu soczewek wewnątrz jego obudowy.

Smartfony są wyposażone niemal wyłącznie w obiektywy stałoogniskowe o różnych powiększeniach. Oznacza to, że w smartfonach zoom w klasycznym rozumieniu w ogóle nie jest dostępny. Można jedynie wybrać jeden obiektyw o określonym powiększeniu, albo drugi. Jedynym wyjątkiem jest Sony Xperia 1 IV, która faktycznie ma jeden z obiektywów o zmiennej ogniskowej. Niestety odbiło się to w znacznym stopniu na jego ostrości i na chwilę obecną nie stanowi istotnej przewagi nad konkurencją.

Pomimo to mowie potocznej dotyczącej smartfonów przyjęło się używać określenia zoom na każdy rodzaj zmiany powiększenia, czy to przez powiększenie cyfrowe, czy przez przełączenie na inny obiektyw stałoogniskowy. Zoom stał się więc synonimem zmiany powiększenia obrazu, tak jak buty marki Adidas stały się synonimem określonego rodzaju obuwia sportowego, nawet jeśli są wyprodukowane przez inną firmę. Warto jednak pamiętać, że z zoomem optycznym w smartfonach w ogóle nie mamy do czynienia (oprócz jedynego modelu Sony), a zoom cyfrowy jest jedynie namiastką mającą bezpośredni wpływ na jakość obrazu.

Samsung Galaxy S22 Ultra

Wybór smartfonu numer jeden z najlepszym teleobiektywem jest o tyle prosty, że jest tylko jeden taki model na rynku oraz jego poprzednik. Tylko Samsung oferuje teleobiektyw o aż x10 powiększeniu optycznym. Ponieważ to ekstremalne powiększenie i niepraktyczne do codziennych zastosowań np. fotografowania slajdów czy zapisów na tablicy towarzyszy mu drugi teleobiektyw o powiększeniu x3. Żaden inny producent nie oferuje takiego zestawu teleobiektywów. Cały zestaw aparatów z tyłu obudowy wygląda następująco:

 • 108 MP, f/1.8, 23mm, PDAF, Laser AF, OIS – główny aparat
 • 10 MP, f/4.9, 230mm, dual pixel PDAF, OIS, obiektyw peryskopowy o x10 powiększeniu
 • 10 MP, f/2.4, 70mm, dual pixel PDAF, OIS, x3 powiększenie optyczne
 • 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚, dual pixel PDAF – aparat ultraszerokokątny

Jak widać z powyższego zestawienia teleobiektyw o x3 powiększeniu optycznym oferuje ekwiwalent ogniskowej 70mm, a teleobiektyw z powiększeniem x10 to ekwiwalent 230mm. Pozwala to na fotografowanie odległych obiektów lepiej niż jakikolwiek inny smartfon na rynku.

Dodatkowo Samsung usprawnił algorytmy stabilizowania podczas fotografowania na dużym powiększeniu i poprawił jakość powiększenia cyfrowego. W efekcie powiększenia x20 i x30 są zaskakująco dobrej jakości, prawie równie dobrej co powiększenie optyczne. Powyżej widać już wyraźny spadek jakości, ale wciąż umożliwia to fotografowanie księżyca czy płochliwych, dzikich zwierząt z bardzo daleka.

Samsung Galaxy S22 Ultra to także najwyższy model smartfonu od Samsunga i w każdym innym aspekcie oferuje to co najlepszego ma do zaoferowania ten producent.

Zestawienie różnych powiększeń i porównanie z Huawei P50 Pro można znaleźć tutaj, a zdjęcia przykładowe S22 Ultra tutaj.

Zalety

 • Największe powiększenie optyczne na rynku – x10
 • Najwyższa jakość powiększenia cyfrowego powyżej x10
 • Dwa teleobiektywy x3 i x10 dają elastyczność w pełnym zakresie powiększeń
 • Trzy aparaty ze stabilizacją optyczną
 • To najnowszy i najwyższy model Samsunga
 • Producent daje długie wsparcie

Wady:

 • Duże rozmiary i waga – 228 gramów
 • Zastąpił serię Note i ma rysik, który nie każdemu jest potrzebny
 • Zdaniem niektórych design poprzednika był bardziej udany
 • Nie rywalizuje szybkością ładowania z najlepszymi w tej dziedzinie
 • Nie ma najlepszego trybu nocnego

Cena Samsung Galaxy S22 Ultra zaczyna się od 5399 za model 8/128 GB i sięga maksymalnie 6399 zł za wersję 12/512 GB.

Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

To poprzednik, ubiegłoroczny flagowiec od Samsunga, który pod względem sprzętowym ma dokładnie taki sam zestaw aparatów co tegoroczny model. Chociaż skupiamy się na najnowszych smartfonach, to jedyny model na rynku, który także oferuje x10 powiększenie optyczne.

Do wyboru starszego modelu może skłonić nas design, który przydał większej liczbie osób do gustu, niższa cena, czy możliwość zakupu używanego urządzenia.

Oprócz o jedną generację starszego procesora kompromisów względem nowszego S22 Ultra nie ma zbyt wiele. Nowszy model ma lepsze od S21 Ultra algorytmy obróbki obrazu, trochę lepsza jakość powiększenia cyfrowego, ale to wciąż bardzo zbliżony poziom i możliwości.

Zalety

 • Największe powiększenie optyczne na rynku – x10
 • Prawie najwyższa jakość powiększenia cyfrowego powyżej x10
 • Dwa teleobiektywy x3 i x10 dają elastyczność w pełnym zakresie powiększeń
 • Trzy aparaty ze stabilizacją optyczną
 • Bardziej udany design
 • Zdążył stanieć

Wady:

 • Duże rozmiary i waga – 229 gramów
 • Nie rywalizuje szybkością ładowania z najlepszymi w tej dziedzinie
 • Ubiegłoroczny model ma starszej generacji procesor
 • Nie ma najlepszego trybu nocnego

Cena Samsung Galaxy S22 Ultra zaczyna się poniżej pięciu tysięcy złotych.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Vivo X80 Pro

Vivo oferuje x5 powiększenie optyczne. Smartfonów, które mają taki teleobiektyw jest więcej na rynku, choćby Xiaomi Mi 11 Ultra, czemu zatem akurat vivo zostało wytypowane jako trzeci smartfon, jeszcze na podium? Bo podobnie jak Samsung należy do bardzo nielicznej grupy smartfonów z dwoma teleobiektywami. Dodatkowo to jeden z najlepszych smartfonów fotograficznych na rynku, więc skoro wybieramy teleobiektyw, przy okazji pozostałe aparaty również możemy mieć z najwyższej półki.

 • 50 MP, f/1.6, PDAF, Laser AF, OIS – główny aparat
 • 8 MP, f/3.4, PDAF, OIS, 5x powiększenie optyczne
 • 12 MP, f/1.9, 50mm, Dual Pixel PDAF, 2x powiększenie optyczne, gimbal OIS
 • 48 MP, f/2.2, 114˚ , AF – aparat ultraszerokokątny

Warto też zwrócić uwagę, że teleobiektyw z skromnym x2 powiększeniem optycznym jest wyposażony w gimbal, który jest bardzo skuteczny w stabilizowaniu obrazu podczas robienia zdjęć i filmowania. Chociaż nie imponuje powiększeniem jest unikatowy w inny sposób – gimbala w smartfonach jest rzadki i dotąd zawsze montowany był jako towarzysz głównego aparatu.

Jako dodatek poza teleobiektywem możemy pochwalić vivo za najlepszy na rynku tryb nocny, działający w ekstremalnej ciemności.

Nasze fotograficzne porównanie vivo X80 Pro, Galaxy S22 Ultra i Mi 11 Ultra.

Zalety:

 • Oferuje dwa różne teleobiektywy, co jest dużą rzadkością
 • Powiększenie x5 ustępuje tylko opisanym wyżej modelom Samsunga
 • Drugi teleobiektyw ma wbudowany gimbal
 • Vivo X80 Pro to jeden z najlepszych smartfonów fotograficznych
 • Ma też najlepszy tryb nocny
 • Potaniał o 1000 zł od czasu premiery

Wady:

 • Rozdzielczość aparatu z powiększeniem x5 mogłaby być wyższa
 • Równie duży i ciężki co Samsung
 • Początkowo wyceniony na 5999 zł
 • Nie oferuje takiego długiego wsparcia co Samsung

Cena Vivo X80 Pro to obecnie 4999 zł za wersję 12/256 GB.

vivo X80 Pro

Apple iPhone 14 Pro / Apple iPhone 14 Pro Max

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max nie jest rekordzistą jeśli chodzi o teleobiektyw - oferuje x3 powiększenie optyczne, które jest dostępne w średniej półce cenowej w smartfonach z Androidem. Są jednak powody aby go wyróżnić.

Po pierwsze jeśli ktoś jest związany z ekosystemem Apple, albo przyzwyczajony do iOS, to będzie chciał wybrać iPhone’a z najlepszym teleobiektywem i koniec. Po drugie teleobiektyw znajdziemy tylko w wersjach Pro i Pro Max, które mają identyczne zestawy aparatów. iPhone 14 i 14 Plus nie mają teleobiektywu w ogóle. Dodatkowo warto wiedzieć, że modele iPhone starsze niż wersja 13 nie oferowały x3 powiększenia optycznego, tylko mniejsze. Dlatego jeśli zależy nam na iPhone z najlepszym teleobiektywem musimy zdecydować się koniecznie na model Pro lub Pro Max w wersji 14 lub 13.

Niezależnie od samego teleobiektywu, iPhone oferuje jedne z najlepszych aparatów na rynku, z intuicyjną obsługą i przejrzystą aplikacją aparatu, która daje bardzo dobre efekty. Oferuje także najwyższej jakości wideo. Nie powinniśmy być więc rozczarowani, chyba, że faktycznie jedyne co nas interesuje to maksymalne powiększenie i nic ponadto, wówczas iPhone jest najwyżej dobry.

 • 48 MP, f/1.8, 24mm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS – główny aparat
 • 12 MP, f/2.8, 77mm, OIS, x3 powiększenie optyczne
 • 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚, dual pixel PDAF – aparat ultraszerokokątny

Zalety:

 • Wersje Pro i Pro Max w wersji 13 i 14 oferują większe powiększenie niż starsze modele
 • Większe powiększenie niż wersje bez Pro, np. Plus
 • Bardzo dopracowana aplikacja aparatu, która mimo prostej obsługi daje dobre i powtarzalne efekty
 • Najlepsze wideo na rynku
 • Jest częścią ekosystemu
 • Długie wsparcie producenta

Wady:

 • Nie oferuje powiększeń x5 i tym bardziej x10 jak telefony z Androidem
 • Nie ma aż tylu dedykowanych trybów co telefony z Androidem

Ceny iPhone 14 Pro rozpoczynają się od 6499 zł za 128 GB i sięgają maksymalnie 9799 zł za 1 TB

Ceny iPhone 14 Pro Max rozpoczynają się od 7199 zł za 128 GB i sięgają maksymalnie 10499 zł za 1 TB

iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro Max

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: