Xiaomi Mi Router AX9000 – nasz test taniego i bardzo szybkiego routera

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Xiaomi Mi Router AX9000

Mi Router AX9000 to propozycja dla osób, które chcą mieć najszybsze WiFi w dobrej cenie. Są na rynku 4 modele routerów oferujące równie wysoką przepustowość sieci bezprzewodowej jak Mi Router AX9000, ale każdy z nich kosztuje 2000 zł lub nawet więcej. Wysoka cena tych urządzeń jest spowodowana między innymi bogatym wyposażeniem, które oznacza np. 8 gniazd Ethernet lub 2 gniazda USB 3.0 i sześć gniazd Ethernet. Recenzowany Mi Router AX9000 ma standardowe 5 gniazd Ethernet (jedno do podłączenia do internetu i 4 dla pozostałych urządzeń) i jedno gniazdo USB, ale za to kosztuje 1299 zł. Jest też pierwszym routerem, który w naszych testach osiągnął na WiFi identyczną prędkość co komputer podłączony gigabitowym kablem Ethernet. Dlatego propozycja Xiaomi jest taka interesująca.

Xiaomi Mi Router AX9000

Główne wady i zalety Xiaomi Mi Router AX9000

Zalety Xiaomi Mi Router AX9000:

 • Najwyższe transfery WiFi
 • Brak mierzalnej różnicy na korzyść kabla w porównaniu z WiFi
 • Trzy niezależne pasma WiFi, w tym 2 x 5 GHz, z czego jedno dedykowane dla graczy
 • Obsługuje do 248 urządzeń podłączonych jednocześnie
 • Gniazdo Ethernet 2,5 Gbps
 • Pasmo WiFi 6 160 MHz
 • 4K QAM, OFDMA, MU-MIMO, Beamforming, BSS Coloring
 • 6 rdzeniowy procesor Qualcomm I 1 GB RAM
 • Można użyć go do rozszerzenia sieci w standardzie Mesh
 • Dobrze rozwiązane chłodzenie
 • Wysokiej jakości matowe tworzywo obudowy
 • Możliwość wyłączenia wszystkich diod
 • Zasilacz mieści się obok innych wtyczek w listwie zasilającej
 • Tańszy od rozwiązań konkurencji oferujących zbliżoną szybkość WiFi

Wady Xiaomi Mi Router AX9000:

 • Zajmuje dużo miejsca
 • Nie ma opcji zawieszenia na ścianie
 • Standardowe 5 gniazd Ethernet i 1 USB 3.0 jak w urządzeniach za 300 zł
 • Stosunkowo ubogie w funkcje oprogramowanie
 • Nie ma funkcji ochrony rodzicielskiej
 • Aplikacja mobilna wymaga założenia konta i udostępnienia lokalizacji

Xiaomi Mi Router AX9000

Jak oceniamy design i wyposażenie? – ocena 5-

Xiaomi Mi Router AX9000 to największy router jaki widziałem. Dostarczany jest w specjalnym, sztywnym, styropianowym opakowaniu.

Mi Router AX9000 ma wymiary 27 x 27 cm u podstawy i z antenami ustawionymi pionowo 20 cm wysokości. Samo urządzenie bez zasilacza waży 2 kg - nie ma zaczepów umożliwiających zawieszenie Mi Router AX9000 na ścianie.

Router ma kształt ośmiokąta Na czterech bokach znajdują się trójkątne anteny, a na pozostałych czterech bokach reszta wyposażenia. Od frontu znajdziemy dwie diody LED które kolorem białym i pomarańczowym sygnalizują stan urządzenia. Na prawym boku jest gniazdo zasilania, przycisk zasilania, oraz przycisk reset. Na lewym boku znajduje się pojedyncze gniazdo USB 3.0 oraz przycisk Mesh. Na tylnej krawędzi znajdują się 4 gigabitowe gniazda Ethernet i jedno gniazdo o przepustowości 2,5 Gbps. Pozwala to wykorzystać router z internetem szybszy niż 1 Gbps.

Górna powierzchnia jest płaska i ma 4 podłużne, krzyżowo ułożone światła LED, których kolor i funkcję można ustawić w ustawieniach urządzenia. Możliwe jest całkowite wyłączenie zarówno górnych kolorowych LEDów, jak i dwóch przednich diod LED sygnalizujących stan urządzenia. Podoba mi się, że kratki wentylacyjne zostały umieszczone na skośnych bokach, co praktycznie uniemożliwia ich przypadkowe zasłonięcie np. przez położenie czegoś na routerze z góry, albo po dosunięciu go do ściany.

Anteny mają trzy możliwe pozycje – skierowane do wewnątrz, pionowo, oraz rozchylone na boki. Nie są odłączane.

Jak wspomniałem, wyposażenia w porty i gniazda nie jest w tym modelu szczególnie bogate – oprócz 2,5 Gbps portu Ethernet taką samą konfigurację znajdziemy w urządzeniach za 300 zł. Trudno mi jednak ocenić to jako jednoznaczną wadę, ponieważ router jest o 700 zł tańszy od konkurencji, która oferuje równie szybkie WiFi. Jest więc zaprojektowany do zaspokojenia dużych wymagań wobec sieci bezprzewodowej, niekoniecznie sieci kablowej, która nie każdemu jest potrzebna.

Muszę też przyznać, że wygląd i jakość wykonania Xiaomi Mi Router AX9000 spodobała mi się, nawet pomimo ilości miejsca jakiego to urządzenie wymaga. Czarne, matowe tworzywo jest dobrej jakości.

Wewnątrz routera znajduje się sześciordzeniowy procesor Qualcomm IPQ80728, w którym 4 rdzenie taktowane są zegarem 2.2 GHz, a dodatkowe 2 rdzenie to jednostki NPU taktowane zegarami 1,7 Ghz. Procesor wspomaga 1 GB RAM.

Xiaomi Mi Router AX9000

Co sądzimy o konfiguracji i oprogramowaniu? – ocena 4

Domyślnym sposobem konfiguracji Xiaomi Mi Router AX9000 jest aplikacja Mi Home. Wymaga ona założenia konta i udzieleniu dostępu do lokalizacji, choćby przybliżonej. Można obejść konieczność utworzenia konta konfigurując router przez interfejs WWW pod adresem 192.168.31.1, ale ten proces jest mniej dopracowany niż w aplikacji mobilnej.

Po zainstalowaniu i zalogowaniu się do aplikacji możemy zdecydować czy konfigurujemy nowy router, czy rozszerzamy istniejącą sieć Mesh, ustanawiamy nazwę sieci WiFi i hasło do niej. Router automatycznie utworzy trzy różne sieci WiFi. Jedną 2,4 GHz dla starszych urządzeń i sprzętu IOT, takiego jak inteligentne żarówki, gniazdka itp., oraz dwie sieci 5 GHz - jedna z dopiskiem 5G na końcu nazwy w domyśle dla multimediów, a druga z dopiskiem Gaming z przeznaczeniem dla graczy. Rozbicie sieci na trzy osobne pasma ma w założeniu zagwarantować najmniejsze opóźnienia podczas grania w sieci Gaming, która nie będzie obciążona przez innych użytkowników. Można to jednak zmienić w ustawieniach i utworzyć jedną sieć z kombinacji trzech pasm, która automatycznie będzie starała się zapewnić maksymalną prędkość dla danego urządzenia.

Niestandardową praktyką w wykonaniu Xiaomi jest nadanie administratorowi takiego samego hasła jak każdej z tych trzech sieci WiFi. Z jednej strony skraca to proces konfiguracji i zapobiega zapomnieniu hasła do logowania się do routera, ale z drugiej daje dostęp do wszystkich ustawień każdemu kto zna hasło do sieci WiFi. Hasło dla administratora można zmienić osobno później w ustawieniach, nie wiem tylko ilu użytkowników będzie o tym po zakończeniu konfiguracji pamiętać.

Xiaomi Mi Router AX9000   Xiaomi Mi Router AX9000

Xiaomi Mi Router AX9000

Zarówno aplikacja Mi Home, jak i interfejs dostępny przez WWW są czytelne i proste w obsłudze, ale w pewnym stopniu kosztem dostępnych funkcji. Dla użytkownika, który korzysta z najpopularniejszych funkcji, takich jak sieci WiFi dla gości, dostęp do plików na podłączonej pamięci USB, wyłączanie WiFi w określonych godzinach i aktualizacja oprogramowania to będzie zaleta. Wszystko będzie mieć pod ręką.

Podoba mi się opcja automatycznego optymalizowania szybkości działania WiFi. Domyślam się, że aplikacja na smartfonie analizuje zakłócenia w określonych pasmach np. pochodzące od routerów sąsiadów i wybiera najmniej zakłócone pasmo. Nie wymaga to działania ze strony użytkownika poza zainicjowaniem całego automatycznego procesu.

Mniej pozytywnie oceniam, że funkcja QoS wymaga ręcznego wprowadzenia limitów prędkości. Większość sprzętów jakie testowałem umożliwiała po prostu nadanie określonego stopnia priorytetu dla danego użytkownika, a resztą zajmowała się automatycznie. Sytuację poprawia fakt, że przy trzech pasmach WiFi mało który użytkownik będzie potrzebował zaawansowanego systemu QoS aby być zadowolonym z działania routera. Nie znalazłem też żadnych funkcji związanych z ochroną rodzicielską.

Jeśli interesują nas takie funkcje jak DDNS, przekierowanie portów, czy VPN będziemy zmuszeni skorzystać z interfejsu WWW. Wciąż jednak dostępność funkcji dla zaawansowanych nie oszałamia. Czy to faktyczny minus zależy bardziej od użytkownika i jego potrzeb.

Xiaomi Mi Router AX9000

Xiaomi Mi Router AX9000

 

Transfery i zasięg WiFi 6 – ocena 6

Router AX9000 wspiera technologię 4K QAM zwiększającą gęstość transferu, OFDMA, MU-MIMO, Beamforming, BSS Coloring, oraz częstotliwość 160 MHz dla pasma Gaming.

Xiaomi Mi Router AX9000 okazał się najszybszym urządzeniem sieciowym jakie testowałem i pierwszym routerem, który swoimi możliwościami bezprzewodowego transferu całkowicie dorównał możliwościom jakie daje 1 Gbps kabel Ethernet. Po raz pierwszy podczas wykonywania Speedtest od Ookla smartfon uzyskał dokładnie ten sam wynik, jaki uzyskałem na komputerze stacjonarnym podłączonym kablem – 941 Mbps pobierania i 40 Mbps wysyłania, czyli tyle ile maksymalnie oferuje mi operator UPC. Nie licząc niesymetrycznego łącza jakie oferuje UPC to też prędkość jaką uzyskałyby urządzenia w wewnętrznej sieci opartej o 1 Gbps Ethernet. Do tej pory najszybsze prędkości na WiFi 6 jakie udawało mi się uzyskać to nieznacznie ponad 800 Mbps mimo teoretycznie dużo wyższej przepustowości tego standardu. Zapewne nie jest to też limit możliwości Mi Router AX9000.

Zrobiłem też porównanie z prędkościami WiFi oferowanymi przez UPC Giga Connect Box oferującym WiFi ac. Różnicę widać gołym okiem i jest tym większa im bliżej źródła sygnału jesteśmy. W tym samym pomieszczeniu i przez jedną ścianę przewaga Xiaomi jest mniej więcej dwukrotna. Przez dwie ściany prędkości zaczynają się zbliżać do siebie. Nie zauważyłem aby Mi Router AX9000 dawał dużą przewagę w przypadku poprawy zbyt słabego zasięgu WiFi. Tutaj w dalszym ciągu właściwym rozwiązaniem będzie sieć Mesh składająca się z kilku urządzeń, a nie zakup drogiego routera z dużymi antenami, który zrobi w najlepszym przypadku niewielką różnicę.

Xiaomi Mi Router AX9000

Xiaomi Mi Router AX9000    Xiaomi Mi Router AX9000

Nasza finalna ocena

Najmocniejszą cechą Xiaomi Mi Router AX9000 jest bezprzewodowy transfer WiFi, który po raz pierwszy zrównał się w naszych testach z gigabitowym kablem Ethernet. Tą ekstremalną szybkość WiFi Xiaomi oferuje w wyraźnie niższej od konkurencji cenie. Z tego względu dla osób, którym szczególnie zależy na szybkości WiFi 6 Router AX9000 może okazać się optymalnym wyborem. Producent reklamuje ten router jako model dla graczy. Chociaż nie tylko gracze wykorzystają szybkie transfery, między wierszami można odczytać, że niekoniecznie jest to sprzęt pomyślany pod kątem najbardziej wymagających użytkowników sieci jako takich. Widać to zarówno po mało rozbudowanym w zaawansowane funkcje oprogramowaniu, jak i po standardowym wyposażeniu, na które składa się 5 portów Ethernet (jedno zajęte przez podłączenie do modemu) i jednego USB 3.0. Dla osób mających potrzebę podłączenia do 8 urządzeń za pomocą kabla są inne, znacznie droższe urządzenia. Za to dla osób chcących mieć możliwie najszybsze WiFi na swoim smartfonie, tablecie czy laptopie Xiaomi Mi Router AX9000 okaże się świetnym wyborem i do tego tańszym od konkurencji. Nie znalazłem ani jednego urządzenia oferującego teoretyczny transfer 9000 Mbps w cenie 1299 zł, a na tyle  został wyceniony testowany sprzęt. Nawet routery działające w standardach 6600 i 6000 Mbps są nierzadko od Xiaomi droższe. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to ilość miejsca jaką Mi Router AX9000 wymaga do ustawienia. Tego sprzętu nie zawiesimy na ścianie, ani nie zmieści się na standardowej półce z książkami.

Uwielbiamy: najwyższą szybkość WiFi

Nie lubimy: braku kontroli rodzicielskiej

Dla kogo jest Xiaomi Mi Router AX9000:

 • Dla osób szukających najszybszego WiFi
 • Dla graczy, którzy docenią osobne pasmo
 • Dla tych, którym nie potrzeba więcej niż 4 gniazd Ethernet i jednego gniazda USB 3.0

Dla kogo nie jest Xiaomi Mi Router AX9000:

 • Nie dla osób, które od urządzenia z wyższej półki wymagają bogatego wyposażenia w porty i gniazda
 • Nie dla najbardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą "grzebać" w zaawansowanych ustawieniach
 • Nie dla osób, które nie mają miejsca na ustawienie tak dużego sprzętu, którego nie da się zawiesić
 • Nie dla potrzebujących ochrony rodzicielskiej

Alternatywy dla Xiaomi Mi Router AX9000:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: