Sprawdziliśmy 5G Plusa w Zielonej Górze

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Sprawdziliśmy 5G Plusa w Zielonej Górze

Tym razem testując 5G w Plusie trafiliśmy do znacznie mniejszego miasta niż wcześniej. Zielona Góra jest 24 polskim miastem pod względem liczby ludności. Winny Gród na Dolnym Śląsku ma około 140 tys. mieszkańców. Okolice Zielonej Góry od dziesiątków lat słyną z produkcji wina. Zielona jest nazywana dumnie polską stolicą wina. Miasto w czasie wojny nie zostało zniszczone, więc zachowała się prawie cała przedwojenna zabudowa. Część budynków już została odnowiona, a część wymaga jeszcze sporych inwestycji. Zielona Góra jest po Sopocie, drugim najbardziej zielonym miastem w Polsce, co pięknie wygląda, ale pewnie nie pomaga w budowie zasięgu sieci komórkowej.

Jedną z atrakcji dla turystów jest kolekcjonowanie zdjęć bachusików – małych figurek ustawianych w różnych częściach miasta. Fani krasnoludków z Wrocławia będą nimi zachwyceni. Fani żużla odwiedzą stadion Falubazu, a wielbiciele roślin pięknie położoną palmiarnię.

W Zielonej Górze działa na razie 16 nadajników 5G Plusa, które nie pokrywają jeszcze całego obszaru tego miasta, ale szybko ich przybywa. Jeszcze w kwietniu było 12, dzisiaj mamy już 4 nadajniki więcej. Rozbudowa sieci trwa i większość nadajników piątej generacji działa na peryferiach. W samym centrum zasięg 5G oferuje piękny maszt zlokalizowany niedaleko zielonogórskiej komendy policji.  Pokrycie Zielonej Góry nie jest jeszcze aż takie jak w centrach większych aglomeracji, ale jest dobrze uzupełniane bardzo szybką siecią LTE. Do testów 5G w Zielonej Górze używałem nadal flagowca Mi 11 Ultra, ale w ofercie Plusa znajdziemy takie tanie przeboje 5G, jak OPPO A74 5G, Motorola moto g50 5G oraz najnowszy realme 8 5G. Za niecały 1000 złotych kupimy smartfon, który zagwarantuje nam transfery danych na poziomie 300-400 Mbps.

Wszystkie telefony z 5G testowane przeze mnie z kartami SIM Plusa zapewniały podobne prędkości pobierania i wysyłania danych pomimo znacznej różnicy w cenie zakupu.

Z listą wszystkich smartfonów 5G sprzedawanych w Plusie możecie zapoznać się tutaj. W ofercie Plusa znaleźć można ponad 30 smartfonów i routerów z dostępem do sieci piątej generacji.

Przy zakupie smartfonu z 5G warto przy okazji pomyśleć nad migracją do nowych taryf 5G Plusa z pakietami 50, 100 lub 150 GB na miesiąc za odpowiednio 60, 90 i 120 zł. Do tego dla nowych i przedłużających umowę klientów abonamentowych, którzy zdecydują się na abonament za min. 49,99 zł Plus przygotował wakacyjną niespodziankę: darmowy pakiet 150 GB na trzy pełne okresy rozliczeniowe.  Szczegóły znajdziecie tutaj

W czerwcu Plus podał, że zasięg jego sieci 5G jest dostępny dla kolejnego miliona mieszkańców Polski. W zasięgu jest teraz ponad 13 milionów osób z niemal 400 miejscowości z 16 województw. W ostatnie 2 miesiące operator uruchomił prawie pół tysiąca następnych stacji 5G. W kwietniu 5G w Plusie oferowane było w ponad 160 miejscowościach, a teraz ta lista powiększyła się do niemal 400 lokalizacji. Plus ma teraz dwa tysiące nadajników 5G.

Rozbudowa sieci o 5G jest coraz ważniejsza, bo w 2020 roku klienci Plusa przesłali w sumie ponad półtora miliarda gigabajtów danych, czyli 36% więcej niż rok wcześniej. 1518 petabajtów (petabajt to milion gigabajtów) to najlepszy wynik w historii Grupy CP. W I kw. tego roku klienci detaliczni Cyfrowego Polsatu i Plusa przetransferowali już około 442 PB danych (wzrost o 27% r/r).

Testujemy 5G Plusa w Zielonej Górze

W czasie moich testów okazało się, że 5G w Zielonej Górze zapewnia klientom Plusa prędkości od około 200 – 300 do ponad 400 Mbps. Te niższe prędkości były dostępne w samym centrum, które jest nieco oddalone od nadajnika przy komendzie policji. Ciekawostką jest to, że dotychczas w innych miastach wysyłanie danych odbywało się zwykle z prędkością przekraczającą 30-40 Mbps. W Zielonej Górze przy większości nadajników prędkość ta oscylowała wokół 80-90 Mbps. To zapewne testy szybszego uplinku w sieci 5G i być może także w innych miastach 80-90 Mpbs stanie się standardem. W Zielonej Górze odwiedziliśmy około 10 testowych lokalizacji i wszystkie z nich oferowały podobną, bardzo dobrą jakość usług. Nadajniki są rozlokowane na peryferiach otaczających ścisłe centrum. Kolejne nadajniki 5G Plusa będą zapewne uruchamiane już na Starym Mieście.

Wykorzystana technologia

Plus jako jedyny polski operator przeznaczył na 5G osobne pasmo 2600 MHz, więc jego sieć piątej generacji działa na innej zasadzie, niż rozwiązania DSS działające w PLAY, Orange i T-Mobile. Wykorzystanie technologii DSS pozwala na obsługę zarówno 4G jak i 5G na tym samym paśmie, ale ogranicza możliwości 5G. Wynika to z tego, że zasoby w wybranej częstotliwości są dynamicznie dzielone na danej stacji bazowej pomiędzy LTE i 5G. W Plusie natomiast 5G ma dedykowane tylko dla tej technologii, osobne pasmo, a zastosowane rozwiązanie TDD (Time Division Duplex) pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

W TDD w ramach jednego pasma wydzielone są szczeliny czasowe, w trakcie których transmisja danych odbywa się na zmianę albo wyłącznie w kierunku stacji bazowej, albo wyłącznie w kierunku terminali. W związku z tym, że przedział czasu oddzielający oba kanały jest bardzo mały, nadawanie i odbiór danych są widziane przez użytkownika jakby odbywały się jednocześnie. W systemie TDD łączność odbywa się na jednej częstotliwości, co upraszcza konstrukcję urządzeń. Pasmo 2,6 GHz pozwala na balans pomiędzy wysoką szybkością transferu (do 600 Mb/s bez agregacji) i sporym zasięgiem. W przyszłości 2,6 GHz ma zapewnić lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz. 5G w Plusie (podobnie jak u konkurencji) działa w oparciu o architekturę non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE. Nadajniki dostarcza Nokia i Ericsson.

Z interaktywną mapą zasięgu sieci 5G Plusa można zapoznać się tutaj

Z listą urządzeń, które będą działały w sieci 5G Plusa można zapoznać się tutaj

Ze słowniczkiem pojęć związanych z 5G można zapoznać się tutaj

Z naszymi testami sieci 5G Plusa w Warszawie można zapoznać się tutaj

Z naszymi testami sieci 5G Plusa w Trójmieście możecie zapoznać się tutaj

Z naszymi testami sieci 5G Plusa w Szczecinie możecie zapoznać się tutaj

Testy sieci 5G Plus w Zielonej Górze – wyniki:

 

 

 

 

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: