Sprawdziliśmy 5G Plusa w Szczecinie

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Sprawdziliśmy 5G Plusa w Szczecinie

Szczecin jest kolejnym miastem, w którym przetestowaliśmy działanie nowej sieci 5G Plusa. W leżącym nad Odrą mieście mieszka około 400 tys. mieszkańców. Wbrew wielu plotkom, Szczecin nie leży nad morzem :) i do bałtyckiej plaży musimy przejechać samochodem około 100 km. Ze Szczecina jest bardzo blisko do niemieckiej granicy i stolicy tego kraju. Subiektywnie najciekawszymi atrakcjami Szczecina są Wały Chrobrego i Stare Miasto, nowe bulwary, piękna i nowoczesna filharmonia, muzeum komunikacji oraz chyba najpiękniejszy i najciekawszy w Polsce Cmentarz Centralny, który bardziej przypomina piękny park niż smutną nekropolię.

W Szczecinie działa już obecnie ponad 60 nadajników 5G Plusa, które pokrywają prawie cały obszar tego miasta i najbliższych okolic. To miasto jest pokryte siecią 5G już dokładniej niż Trójmiasto, które na razie ma zasięg bardziej wyspowy (to specyfika dużego obszaru Trójmiasta). W Szczecinie naprawdę trudno już znaleźć miejsce, w którym wskaźnik 5G ginie z wyświetlacza naszego urządzenia. Ja wykorzystywałem do testów 5G drogiego flagowca Mi 11 Ultra (głównie ze względu na jego bardzo przydatny przy zwiedzaniu zestaw aparatów), ale w ofercie Plusa znajdziemy takie tanie hity 5G, jak OPPO A74 5G, Motorola moto g50 5G oraz najnowszy realme 8 5G. Za niecały 1000 złotych kupimy smartfon, który zagwarantuje nam transfery danych na poziomie 300-400 Mbps.

Wszystkie telefony z 5G testowane przeze mnie z kartami SIM Plusa zapewniały podobne prędkości pobierania i wysyłania danych pomimo znacznej różnicy w cenie zakupu. Jest to dowód na to, że aby rozpocząć romans z technologią 5G nie trzeba już inwestować ogromnych kwot, a smartfonów 5G na średniej półce szybko przybywa.

Z listą wszystkich smartfonów 5G sprzedawanych w Plusie możecie zapoznać się tutaj

Przy zakupie smartfonu z 5G warto przy okazji pomyśleć nad migracją do nowych taryf 5G Plusa z pakietami 50, 100 lub 150 GB na miesiąc za odpowiednio 60, 90 i 120 zł. Szczegóły znajdziecie tutaj

Plus pochwalił się w kwietniu, że zasięgiem swojej sieci 5G w całej Polsce objął już 12 milionów mieszkańców naszego kraju. Sieć 5G 2600 TDD Plusa jest obecna w ponad 160 miejscowościach we wszystkich 16 województwach, a łączna liczba stacji bazowych 5G Plusa przekroczyła 1500.

Dynamiczna rozbudowa sieci o 5G jest coraz ważniejsza, bo w 2020 roku klienci Plusa przesłali w sumie ponad półtora miliarda gigabajtów danych, czyli 36% więcej niż rok wcześniej. 1518 petabajtów (petabajt to milion gigabajtów) to najlepszy wynik w historii Grupy CP. W I kw. tego roku klienci detaliczni Cyfrowego Polsatu i Plusa przetransferowali już około 442 PB danych (wzrost o 27% r/r).

Testujemy 5G Plusa w Szczecinie

W czasie moich testów okazało się, że 5G w Szczecinie zapewnia klientom Plusa prędkości od około 200 do ponad 400 Mbps. Wysyłanie danych odbywało się zwykle z prędkością przekraczającą 30-40 Mbps. Podobnie jak w Trójmieście i Warszawie dzięki sieci 5G Plusa zachowujemy komfort pracy, który znamy z naszego domu lub biura. Także streaming wideo w jakości 4K nie stanowi żadnego problemu. Praca, nauka i rozrywka poza domem i biurem przestaje się różnić od tego, co oferuje nam szybkie łącze stacjonarne. W Szczecinie odwiedziliśmy około 20 testowych lokalizacji i wszystkie z nich oferowały podobną, bardzo dobrą jakość usług. To dobry prognostyk na przyszłość, gdy Plus będzie już mógł przy budowie 5G korzystać także z pasma C. Aukcja ma wystartować już niebawem.

Wykorzystana technologia

Plus jako jedyny polski operator przeznaczył na 5G osobne pasmo 2600 MHz, więc jego sieć piątej generacji działa na innej zasadzie, niż rozwiązania DSS działające w PLAY, Orange i T-Mobile. Wykorzystanie technologii DSS pozwala na obsługę zarówno 4G jak i 5G na tym samym paśmie, ale ogranicza możliwości 5G. Wynika to z tego, że zasoby w wybranej częstotliwości są dynamicznie dzielone na danej stacji bazowej pomiędzy LTE i 5G. W Plusie natomiast 5G ma dedykowane tylko dla tej technologii, osobne pasmo, a zastosowane rozwiązanie TDD (Time Division Duplex) pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

W TDD w ramach jednego pasma wydzielone są szczeliny czasowe, w trakcie których transmisja danych odbywa się na zmianę albo wyłącznie w kierunku stacji bazowej, albo wyłącznie w kierunku terminali. W związku z tym, że przedział czasu oddzielający oba kanały jest bardzo mały, nadawanie i odbiór danych są widziane przez użytkownika jakby odbywały się jednocześnie. W systemie TDD łączność odbywa się na jednej częstotliwości, co upraszcza konstrukcję urządzeń. Pasmo 2,6 GHz pozwala na balans pomiędzy wysoką szybkością transferu (do 600 Mb/s bez agregacji) i sporym zasięgiem. W przyszłości 2,6 GHz ma zapewnić lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz. 5G w Plusie (podobnie jak u konkurencji) działa w oparciu o architekturę non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE. Nadajniki dostarcza Nokia i Ericsson.

Z interaktywną mapą zasięgu sieci 5G Plusa można zapoznać się tutaj

Z listą urządzeń, które będą działały w sieci 5G Plusa można zapoznać się tutaj

Ze słowniczkiem pojęć związanych z 5G można zapoznać się tutaj

Z naszymi testami sieci 5G Plusa w Warszawie można zapoznać się tutaj

Z naszymi testami sieci 5G Plusa w Trójmieście możecie zapoznać się tutaj

Testy sieci 5G Plus w Szczecinie – wyniki:

 

  

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: