Recenzja najnowszego zegarka Huawei Watch Fit 2

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Huawei Watch Fit 2

Huawei wprowadził na rynek swój kolejny zegarek - Huawei Watch Fit 2. Najważniejszą różnicą względem serii Watch GT jest kształt koperty i wyświetlacza – zamiast okrągłego ekranu jest prostokątny, o dużej przekątnej. Mimo dużego wyświetlacza Huawei Watch Fit 2 jest wyjątkowo lekki i od serii Watch GT tańszy – jego cena zaczyna się od 599 zł za wersję Active. Są jeszcze dwa droższe warianty o bardziej eleganckim wykończeniu. Funkcje oprogramowania są dobrze znane z innych zegarków producenta. Sprawdźmy co ma do zaoferowania i czym się różni.

Główne wady i zalety Huawei Watch Fit 2

Zalety Huawei Watch Fit 2:

 • Lekki, wygodny
 • Wodoszczelny 5 ATM
 • Wbudowany głośnik i mikrofon do rozmów głosowych
 • Trzy wersje wykończenia i rodzaju paska lub bransolety
 • Prostokątny wyświetlacz AMOLED o dobrych parametrach, wyświetla aż 4 rzędy ikon
 • Solidne funkcje monitorowania zdrowia i snu
 • Obsługuje 5 systemów globalnej lokalizacji podczas zapisu treningu
 • Pomiary treningu nie odbiegały od znacznie droższego Garmina
 • Możliwość eksportu trasy GPS w postaci pliku
 • Można wgrać 23,5 GB plików MP3 do zegarka
 • Dobra optymalizacja i bezproblemowe działanie
 • Do 14 dni pracy na baterii
 • Atrakcyjna cena

Wady Huawei Watch Fit 2:

 • Brak wsparcia dla płatności zbliżeniowych w Polsce
 • Tylko predefiniowane odpowiedzi na powiadomienia
 • Brak wsparcia dla Spotify
 • Nie odbiera powiadomień za pomocą WiFi
 • Bardzo ubogi sklep z aplikacjami
 • Asystent Huawei tylko w połączeniu z telefonem Huawei i EMUI 10.1 lub nowszym

Huawei Watch Fit 2

Jak oceniamy design? – ocena 4+

Huawei Watch Fit 2 jest oferowany w trzech wariantach:

Do redakcji na testy trafiła wersją Classic ze skórzanym paskiem. Waga Huawei Watch Fit 2 zależy od wersji. Najlżejsza jest wersja Active, gdzie samo urządzenie bez paska waży 26 gramów. Wersja Classic Elegant bez paska waży 30 gramów. Zważyłem wersję Classic razem ze skórzanym paskiem i waży równo 40 gramów. Wersja z bransoletą na pewno będzie jeszcze trochę cięższa.

Zarówno wersja Classic jak i Elegant mają mocowania paska lub bransolety na standardowym teleskopie, a szerokość paska wynosi 20 mm. Wersja Active różni się pod tym względem, bo polimerowe paski mają swój unikalny sposób mocowania, a więc wersja Active nie jest kompatybilna ze zwykłymi paskami skórzanymi.

Niezależnie od wersji Huawei Watch Fit 2 jest wodoszczelny według normy 5 ATM, można w nim pływać na basenie i w jeziorze. Na obudowie znajduje się pojedynczy fizyczny przycisk, który wybudza ekran, przechodzi do listy aplikacji lub wraca do ekranu głównego. Jego przytrzymanie uruchamia asystenta Huawei, o ile korzystamy ze smartfonu Huawei z nakładką systemową EMUI 10.1 lub nowszą.

Zegarek jest wyposażony w głośnik, mikrofon oraz czujnik tętna i natlenienia krwi na spodzie obudowy.

Uważam, że najistotniejsza cechą Huawei Watch Fit 2 jest wygoda i niska waga. Urządzenie prezentuje się dobrze, ale jakością materiałów, jak i w związku z tym ceną, daleko mu do testowanych niedawno Huawei Watch GT 3 Pro, które to zegarki były przy okazji znacznie od Huawei Watch Fit 2 cięższe.

Huawei Watch Fit 2

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5

Najbardziej charakterystyczną cechą Huawei Watch Fit 2 jest prostokątny wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,74 cala. Ekran ma rozdzielczość 336 x 480 pikseli, co przy tej przekątnej przekłada się na gęstość pikseli wynoszącą 336 PPI.

Huawei od początku oferował wysokiej klasy wyświetlacze w swoich zegarkach, a Huawei Watch Fit 2 nie jest tutaj wyjątkiem. Ekran ma dobre katy widzenia i wystarczającą maksymalną jasność, która może być regulowana automatycznie i ręcznie. Regulacja jasności jest płynna – oferuje kilkadziesiąt pozycji.

Można włączyć opcję „zawsze na ekranie” wówczas wyświetlana jest uproszczona wersja zegara, która będzie widoczna cały czas. Domyślna tarczę zegara można ustawić na 10 lub 20 sekund podświetlania po wybudzeniu gestem nadgarstka, przyciskiem, bądź dotknięciem ekranu. Można też włączyć jednorazowo wydłużone podświetlenie ekranu na od 5 do 20 minut, zależnie co wybierzemy w ustawieniach.

Prostokątny kształt wyświetlacza sprawia, że na listach mieści się więcej pozycji, niż na okrągłym ekranie. Podczas gdy w Huawei Watch GT 3 Pro lista aplikacji czy ustawienia mają 3 linie ikon lub tekstu, to w Huawei Watch Fit 2 widzimy 4 rzędy ikon lub tekstu.

Huawei Watch Fit 2

Specyfikacja i system operacyjny – ocena 4-

Huawei Watch Fit 2 to zamknięty system. Producent nie zdradza zastosowanych podzespołów. Wiadomo, że Huawei Watch Fit 2 korzysta z Bluetooth 5.2, ma wbudowany akcelerometr, żyroskop i czujnik geomagnetyczny.

Wersje Classic Elegant mają NFC, podczas gdy wersja Active go nie ma. Dla polskiego użytkownika nie robi to różnicy, bo pomimo fabrycznie zainstalowanej aplikacji Portfel, Huawei nie nawiązał współpracy z żadnym partnerem oferującym płatności i te nie są w naszym kraju dostępne. Nie wiadomo też kiedy, ani czy na pewno będą dostępne w przyszłości. Zegarek nie łączy się też bezpośrednio z WiFi, a więc aby odebrać powiadomienia musi być w zasięgu łączności z telefonem.

Najważniejsze funkcje z punktu widzenia zdrowia, to znane z innych zegarków Huawei całodobowe monitorowanie pulsu, natlenienia krwi i stresu, oraz monitorowanie jakości snu. Są też programy monitorujące uprawianie określonych dyscyplin sportowych, ze szczególnym naciskiem na kursy biegowe i plany treningowe. Zegarek oferuje też animowane wskazówki dotyczące rozciągania przed i po bieganiu. Niewątpliwą zaletą Huawei Watch Fit 2 jest obsługa aż pięciu standardów lokalizacji: GPS, Beidou, GLONASS, Galileo i QZSS.

Porównałem pomiary wykonane zegarkiem Garmin Fenix 6X Sapphire i testowanym Huawei Watch Fit 2 podczas jazdy rowerem i wyniki były bardzo zbliżone. Garmin określił średni puls na 131 uderzeń na minutę, a Huawei na 130 uderzeń na minutę. Maksymalne tętno u Garmina to 164 uderzenia na minutę, a u Huawei to 162 uderzenia na minutę. Dystans i prędkość także okazały się zbliżone. Porównałem również zapis trasy GPS, co widać na załączonej mapie – czerwony ślad to Huawei, a niebieski to Garmin. Oba ślady nakładają się w większości przypadków i różnic nie ma wiele, ale jeśli miałbym wskazać precyzyjniejszy pomiar z mniejsza liczbą ściętych zakrętów, to byłby to Huawei. To jest bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że Garmin jest urządzeniem 5 razy droższym. Jak widać nie przeszkodziło to Huawei Watch Fit 2 mu dorównać pod względem pomiarów.

Huawei Watch Fit 2

Huawei Watch Fit 2

Huawei Watch Fit 2

Drugim filarem nowoczesnego zegarka, po śledzeniu stanu zdrowia, są funkcje typowe dla smartwatch’a. Największą zaletą Huawei Watch Fit 2 jest możliwość odbierania połączeń głosowych wprost z zegarka. Można też podłączyć do niego słuchawki Bluetooth i skopiować do jego pamięci utwory MP3 – do tego celu mamy do dyspozycji aż 23,5 GB. Można odpowiadać na powiadomienia predefiniowanymi odpowiedziami. Można je przejrzeć i zmodyfikować w aplikacji zdrowie. Jest też sklep z aplikacjami, ale w czasie pisania recenzji było dostępnych jedynie 6 aplikacji, z czego jedna to kalkulator, 3 inne to proste gry i łamigłówki, a dwie to pomoc w nawigacji do celu, ale aby z niej skorzystać trzeba najpierw wyznaczyć trasę na smartfonie.

Nie ma wsparcia dla Spotify, nie ma też integracji z aplikacjami na smartfonie, jak to ma często miejsce w przypadku Wear os od Google. Zdecydowana większość funkcjonalności Huawei Watch Fit 2 to fabryczne funkcje. Większość funkcji jest spójna pomiędzy wszystkimi urządzeniami Huawei, a różnią się głównie designem i jakością materiałów. Najlepsza decyzja Huawei w ostatnim czasie to danie użytkownikom możliwości eksportu zapisanej trasy GPS do pliku GPX, TCX, lub KML. To otwiera nowe możliwości budowania archiwum tras niezależnego od używanego urządzenia i jego ekosystemu.

Wciąż jednak brakuje sporo do funkcjonalności smartwatch’y konkurencji – nie ma dyktafonu, płatności mobilnych, serwisów strumieniujących muzykę, a asystent jest zarezerwowany dla smartfonów Huawei, chociaż gdy już taki smartfon mamy, to asystent będzie nas rozumiał w języku polskim.

Huawei Watch Fit 2    Huawei Watch Fit 2

Jak długo działa bateria? – ocena 5-

Huawei informuje o 14 dniach działania na baterii podczas typowego użytkowania i 7 dniach podczas intensywnego użytkowania. Dokładnie jest to zdefiniowane następująco:

Typowe użytkowanie: 14 dni

30 minut połączeń głosowych Bluetooth w tygodniu, 30 minut odtwarzania muzyki w tygodniu, włączone monitorowanie tętna i analiza snu, 30 minut treningu w tygodniu, włączone powiadomienia (50 wiadomości SMS, 6 połączeń i 3 alarmy dziennie), 200 włączeń ekranu dziennie.

Intensywne użytkowanie: 7 dni

30 minut połączeń głosowych Bluetooth w tygodniu, 30 minut odtwarzania muzyki w tygodniu, włączone monitorowanie tętna i analiza snu, 60 minut treningu w tygodniu, włączone powiadomienia (50 wiadomości SMS, 6 połączeń i 3 alarmy dziennie), 500 włączeń ekranu dziennie.

W moim wypadku wynik był pomiędzy obiema wartościami – zegarek działał na jednym ładowaniu około 10 dni. Jest to kilkakrotnie lepszy wynik niż najbogatsze w funkcje smartwatch’e. Daje to komfort tym użytkownikom, którzy chcą monitorować swoje zdrowie w sposób ciągły, zarówno w dzień jak i w nocy, nie chcąc robić zbyt częstych przerw na ładowanie.

Do ładowania służy magnetyczny kabel USB, ze złączem USB A. Musimy go mieć przy sobie jeśli chcemy Huawei Watch Fit 2 naładować. Nie jest wspierane ładowanie bezprzewodowe.

Huawei Watch Fit 2

Nasza finalna ocena

Na zadowolenie z Huawei Watch Fit 2 mają przede wszystkim wpływ potrzeby i oczekiwania użytkownika. Jeśli skupiamy się przede wszystkim na monitorowaniu tętna, natlenienia krwi i pomiarze jakości snu, chcemy zapisywać trasy z GPS i odbierać połączenia głosowe na zegarku to będziemy z Huawei Watch Fit 2 zadowoleni. Wpłynie na to dobry czas pracy na baterii, lekka konstrukcja, wygoda oraz czytelny ekran o dużej przekątnej i praktycznym do prezentowania informacji kształcie. Cena 599 zł za zegarek z 5 systemami lokalizacji oraz mikrofonem i głośnikiem jest również atrakcyjna.

Jeśli jednak szukamy płatności mobilnych, wsparcia dla Spotify, bogatej listy opcjonalnych aplikacji do zainstalowania ze sklepu to Huawei Watch Fit 2 będzie rozczarowaniem. Do takich zastosowań lepiej sprawdzi się zegarek Samsunga lub Apple.

Jego najmocniejszym konkurentem stanie się zapewne Amazfit Bip 3 Pro, który za 299 zł zapowiada podobny zestaw funkcji.

Uwielbiamy: prostokątny wyświetlacz

Nie lubimy: braku płatności zbliżeniowych w Polsce

Dla kogo jest Huawei Watch Fit 2:

 • Dla osób szukających lekkiego i wygodnego zegarka
 • Dla tych, którzy preferują prostokątny, czytelny wyświetlacz, zamiast okrągłego
 • Dla osób chcących przede wszystkim monitorować zdrowie i sport

Dla kogo nie jest Huawei Watch Fit 2:

 • Nie dla osób szukających płatności zbliżeniowych
 • Nie dla osób, dla których zegarek musi współpracować z zewnętrznymi aplikacjami

Alternatywy dla Huawei Watch Fit 2:

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: