Xiaomi Watch S1 Active – nasze pierwsze wrażenia

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Xiaomi Watch S1 Active - nasza recenzja

Klasa urządzenia C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

W nasze ręce trafił Xiaomi Watch S1 Active. To jeden z tańszych zegarków obsługujący płatności zbliżeniowe NFC – został wyceniony na 799 zł, ale w wiosennej promocji można go kupić do końca tygodnia, do 24 kwietnia, za 699 zł. Xiaomi Watch S1 Active ma też ciekawie pomyślane widżety, które są wyświetlane po 3 lub 4 na jednym ekranie, a także jest lekki i wygodny. Parząc na funkcjonalność trudno jednak oprzeć się wrażeniu déjà vu – to już było i niewiele się zmieniło.  Oto nasze pierwsze wrażenia.

Główne wady i zalety Xiaomi Watch S1 Active

Zalety Xiaomi Watch S1 Active:

  • Smukła, lekka obudowa sprzyja uprawianiu sportów
  • Wodoszczelny 5 ATM – można pływać na basenie
  • Standardowy pasek 22 mm na teleskopach
  • Ekran AMOLED nie różniący się od topowych modeli
  • Obsługuje 5 standardów lokalizacji - GPS, GLONASS, Galileo, QZSS i BDS
  • Wspiera płatności zbliżeniowe NFC Xiaomi Pay dla kart Mastercard
  • O wiele wygodniejsze widżety – do 4 na jednym ekranie
  • Długo działa na baterii
  • Dobra cena na promocji – 699 zł

Wady Xiaomi Watch S1 Active:

  • Jakość wykonania bardziej odpowiada opaskom sportowym niż zegarkom
  • Brak możliwości słuchania muzyki wprost z zegarka
  • Płatności Xiaomi Pay wspiera niewiele banków – trzeba posiłkować się Curve
  • Brak jakiejkolwiek interakcji z powiadomieniami
  • Brak widżetu z informacją o wschodzie i zachodzie słońca, czy fazie księżyca
  • Aplikacja Mi Fitness nie pozwala na eksport ścieżki GPS jak dawny MiFit
  • To ciągle ta sama recepta na zegarek sportowy – brak istotnych zmian
  • Wymaga dedykowanej ładowarki – nie da się ładować bezprzewodowo
  • U mnie wystąpił błąd braku wibracji i dźwięku przychodzących powiadomień

Jak oceniamy design? – ocena 4

Xiaomi Watch S1 Active wpisuje się w standardowy design smartwatchy – okrągły wyświetlacz, dwa przyciski z prawej strony koperty i czujnik tętna od spodu. Dookoła wyświetlacza znajduje się metalowe wykończenie obudowy, które pełni zarówno rolę dekoracyjną, jak i wzmacnia krawędź koperty najbardziej narażoną na uderzenia i zarysowania. Reszta koperty jest wykonana z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Silikonowy pasek ma 22 mm grubości i jest mocowany na klasycznych teleskopach, można go więc łatwo zastąpić innym standardowym paskiem od zegarka. Fabryczny pasek można regulować w zakresie od 160 do 220 mm długości i w moim wypadku okazał się wygodny. Ma też skuteczne zabezpieczenie na szlufce, zabezpieczające przed wysunięciem paska i jego rozpięciem. Sam pasek sprawia jednak wrażenie taniego i prostego, zwłaszcza a wersji czarnej. Producent mógł się pokusić o dodanie wzoru, albo połączenie dwóch kolorów.

Xiaomi Watch S1 Active wyróżnia się niską wagą. Sama koperta waży jedynie 36 gramów, a razem z paskiem 53 gramy. Sprzyja to korzystaniu z zegarka podczas uprawiania sportu, a także do monitorowania snu. Rozmiar koperty to 47,3 x 46,5 mm. Zegarek jest wodoszczelny do 5 ATM zgodnie z normą GB/T 30106-2013 i normą ISO 22810:2010. Producent informuje, że można z nim pływać na basenie, ale nie należy brać z nim gorącego prysznica, ani zabierać do sauny. Pojawiło się też następujące stwierdzenie: „Funkcja wodoodporności nie jest trwała i z czasem może ulec pogorszeniu.

Zegarek ma wbudowany głośnik i mikrofon co pozwala prowadzić rozmowy głosowe wprost z Xiaomi Watch S1 Active.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5

Xiaomi Watch S1 Active ma ekran o przekątnej 1,43 cala i rozdzielczości 466 x 466 pikseli. Wyświetlacz jest wykonany w technologii AMOLED, co pozwala osiągnąć bardzo dobre kąty widzenia, wysoki kontrast i nasycone kolory. Pod tym względem trudno dopatrzyć się różnic pomiędzy niedrogimi zegarkami i topowymi modelami – ich wyświetlacze są równie dobre.

W ustawieniach ekranu można wybrać czas podświetlenia po wykonaniu gestu nachylenia nadgarstka w stronę oczu w zakresie od 5 do 20 sekund. Jest też możliwość włączenia ekranu na stałe na 5 minut, a także aktywacja funkcji always on, która po uśpieniu wyświetla uproszczony zegar cyfrowy bez względu na to jaką tarczę zegarka wybierzemy. Jasność ekranu może być regulowana automatycznie i dostosowywać się do otoczenia. Wszystkie elementu interfejsu są na Xiaomi Watch S1 Active są czytelne.

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 4-

Xiaomi korzysta z autorskiego systemu operacyjnego. Nieznana jest pojemność pamięci czy ilość RAM, ani zastosowany procesor.

Pakiet łączności Xiaomi Watch S1 Active obejmuje WiFi n na 2,4 GHz, Bluetooth 5.2, oraz NFC.

Zegarek ma następujące czujniki: żyroskop, akcelerometr, czujnik światła otoczenia, czujnik tętna i kompas cyfrowy. Lokalizacja jest realizowana za pomocą systemów: GPS, GLONASS, Galileo, QZSS i BDS. Producent mówi, że lokalizacja jest dwupasmowa, ale nie precyzuje w których standardach.

Xiaomi Watch S1 Active obsługujemy gestami. Od górnej krawędzi wyciągamy listę powiadomień, a od dolnej krawędzi szybkie ustawienia – odwrotnie niż chociażby na telefonach z Androidem. Przesuwanie ekranu na boki pozwala przewijać listę widżetów. Górny przycisk wywołuje listę aplikacji, która może być wyświetlona albo w formie siatki (domyślnie), albo listy. Dolny przycisk domyślnie wyświetla listę ćwiczeń, które możemy śledzić – tych jest 117, z czego 19 określanych mianem profesjonalnych. Można też przypisać konkretny rodzaj ćwiczenia do dolnego przycisku, tak aby natychmiast rozpoczynać trening z pominięciem listy dostępnych ćwiczeń.

 

To co najbardziej spodobało mi się w Xiaomi Watch S1 Active to układ widżetów. Tych może być 3 lub 4 na jednym ekranie. Ekranów z widżetami może być 4, więc maksymalnie możemy mieć dostęp do 16 widżetów na 4 ekranach. Wyświetlacze zegarków są na tyle duże i szczegółowe, że zajmowanie całego ekranu aby wyświetlić pojedynczą informację o tętnie czy czasie snu, to marnowanie przestrzeni. Przewinięcie 10 ekranów, żeby podejrzeć co ma widżet do zaoferowania jest zaprzeczeniem jego idei – szybkiego podglądu. Xiaomi Watch S1 Active jest pierwszym zegarkiem jaki testuję poza Garminem, który wprowadza takie rozwiązanie i to jest zdecydowanie krok w dobrym kierunku.

Na Xiaomi Watch S1 Active można instalować dodatkowe aplikacje, ale w trakcie przygotowania tego tekstu w sklepie były tylko 3 pozycje: My tuner, Scientific Calculator oraz NumPuzzle. Być może z czasem pojawią się tutaj kolejne pozycje, ale skoro producent nie podaje wbudowanej pamięci, spodziewałbym się pozycji ograniczonych go setek kilobajtów, niż poważniejszych aplikacji zajmujących megabajty.

Xiaomi Watch S1 Active obsługuje płatności zbliżeniowe kartą Mastercard. Jeśli korzystamy z innej karty, możemy w aplikacji Curve dodać inną posiadaną kartę płatniczą i na jej bazie utworzyć wirtualną kartę Mastercard, którą będzie można dodać do zegarka. Lista banków bezpośrednio wspierających Xiaomi Pay jest krótka - Bank Pocztowy, PKO BP, BNP Paribas, mBank i Spółdzielcza Grupa Bankowa. Wygodniejsza byłaby możliwość dodania (niemal) dowolnej posiadanej karty płatniczej bezpośrednio do zegarka, co jest możliwe w wielu droższych modelach. Jednak w tym przedziale cenowym to obok Mi Smart Band 6 NFC jedna z najtańszych opcji na rynku.

Xiaomi Watch S1 Active dostarcza powiadomienia z aplikacji, które ustawimy podczas konfiguracji. Powiadomienia mogą zawierać polskie znaki i emotikony. W przypadku e-maili zawierają tylko tytuł. Najważniejszym ograniczeniem jest brak możliwości odpowiadania z poziomu zegarka – nawet predefiniowanymi, krótki pozycjami typu „tak” czy emotikonami. Nie ma żadnej formy interakcji, można je tylko podejrzeć i to wszystko.

Dodatkowo natrafiłem na problem z sygnalizowaniem powiadomień. Zegarek wyświetlał mi powiadomienia na ekranie, ale nie wibrował ani nie wydawał dźwięku mimo, że nie miałem włączonego wyciszenia ani trybu „nie przeszkadzać”. Nie wiem co było tego przyczyną, bo od czasu do czasu niektóre powiadomienia jednak były sygnalizowane. Może to błąd, który naprawi aktualizacja, a może to przypadłość mojego konkretnego modelu. Jednak bez wibracji powiadomienia stają niemal niemożliwe do wychwycenia - można je najwyżej sprawdzić po czasie, ale równie dobrze mogę zrobić to na telefonie.

Zegarek obsługuje połączenia głosowe – można odebrać z zegarka przychodzące połączenie i prowadzić rozmowę w trybie głośnomówiącym. Mój rozmówca powiedział, że jakość rozmowy jest wysoka, ja również wszystko dobrze słyszałem. Na zegarku można też przejrzeć historię połączeń a następnie zainicjować połączenie. Nie ma jednak możliwości skorzystania z listy kontaktów i nawiązania połączenia, które nie znajduje się w historii.

Wśród aplikacji na zegarku znajduje się standardowy zestaw obejmujący alarm, minutnik, stoper, kompas, ciśnienie i wysokość, pogodę, statystyki tętna i natlenienia krwi, cykl miesięczny.

  

Czego zabrakło? Przede wszystkim muzyki – Xiaomi Watch S1 Active można co najwyżej sterować odtwarzaniem na smartfonie. Nie ma możliwości ani korzystania z serwisów strumieniujących muzykę, ani opcji wgrania plików do pamięci zegarka. Zabrakło też widżetów informujących o godzinie wschodu iż zachodu słońca – to można sprawdzić aplikacji pogody, a także informacji o fazie księżyca. Nie ma także żadnej formy nawigacji na mapie, czy po śladzie, choćby do punktu startu treningu. Xiaomi Watch S1 Active jest bardziej uproszczony niż choćby recenzowany niedawno Huawei Watch GT Runner – który jednak nie wspiera w Polsce płatności zbliżeniowych. Podobną funkcjonalność możemy uzyskać na starszych modelach Huawei i Honor.

Za synchronizację danych ze smartfonem odpowiada aplikacja Mi Fitness. Tutaj znajdziemy statystyki tętna, kroków, snu, kalorii, stresu z rozbiciem na dni, tygodnie i miesiące. Część ustawień zegarka możemy zmienić tylko z poziomu aplikacji – na przykład przełączyć widok aplikacji na zegarku z siatki na listę. Nie możemy tego zrobić w sekcji ustawień na samym zegarku. Niestety znikła też opcja eksportu zapisanej trasy GPS w formie pliku GPX, która była w starszej wersji aplikacji MiFit. Moje pobieżne wrażenie jest takie, że aplikacja Mi Fitness nie jest jeszcze do końca dopracowana.

  

Jak długo działa bateria? – ocena 4+?

Xiaomi Watch S1 Active ma baterię o pojemności 470 mAh. W zestawie znajduje się dedykowana ładowarka, która ładuje zegarek za pomocą dwóch styków. Trzeba mieć dedykowaną ładowarkę aby Xiaomi Watch S1 Active naładować. Nie ma możliwości ładowania bezprzewodowego.

Producent informuje o 12 dniach standardowego działania i 24 dniach w trybie oszczędzania energii, oraz 30 godzin ciągłego działania GPS. Ładowanie zegarka od zera do pełna ma zajmować 2,5 godziny.

Po 3,5 dniach użytkowania zegarka w trakcie których korzystałem z GPS przez niecałą godzinę, a wszystkie pomiary snu, tętna i natlenienia były aktywne całą dobę zegarek ma 41% baterii. Oznaczałoby to około tygodnia użytkowania z dwoma godzinnymi treningami z GPS. Są to jednak pierwsze wrażenia i dokładne przetestowanie baterii wymagałoby więcej czasu. Nie ulega wątpliwości, że jest czas pracy jest wielokrotnie dłuższy niż bardziej zaawansowanych i bogatych w funkcje zegarkach takich jak Samsung Galaxy Watch 4 czy Apple Watch.

Nasza finalna ocena

Xiaomi Watch S1 Active jest kolejną wariacją na temat zegarka sportowego, który funkcjonalnie od opasek typu Mi Band 6 różni się dodaniem GPS i większym wyświetlaczem. To co wyróżnia Xiaomi Watch S1 Active na tle konkurencji to przede wszystkim płatności zbliżeniowe, których większość zegarków, w tym Huawei i Honor, w Polsce nie oferuje. Co prawda przez Xiaomi Watch S1 Active wspierana jest karta Mastercard, a posiadanie innej karty lub niewspieranego banku wymaga korzystania z karty wirtualnej w aplikacji Curve, jednak opcja płacenia zbliżeniowego jest dostępna. Połączenie płatności zbliżeniowych oraz ceny 699 zł na promocji do 24 kwietnia (potem 799 zł) czyni z Xiaomi Watch S1 Active interesującą propozycję, jeśli dodamy dobry czas pracy na baterii i wysokiej klasy ekran. Jednak poza tym funkcjonalnie Xiaomi Watch S1 Active nic nowego nie wnosi, a nawet cofa się poniżej poziomu oferowanego przez sportowe zegarki Huawei i Honor. Nie można bowiem wchodzić w interakcje z powiadomieniami, czy wgrać do pamięci zegarka muzyki. Nie jest to więc konkurencja dla Samsung Galaxy Watch 4, a raczej dla opaski Mi Band 6 NFC i prostszych zegarków sportowych, które nie oferują płatności.

Uwielbiamy: dodanie płatności zbliżeniowych

Nie lubimy: brak możliwości odtwarzania muzyki z zegarka

Dla kogo jest Xiaomi Watch S1 Active:

  • Dla szukających niedrogiego zegarka obsługującego płatności zbliżeniowe
  • Dla szukających długiego czasu pracy na baterii
  • Dla fanów marki Xiaomi

Dla kogo nie jest Xiaomi Watch S1 Active:

  • Nie dla osób chcących wchodzić w interakcje z powiadomienia
  • Nie dla osób, które chciałby słuchać muzyki z zegarka
  • Nie dla tych którzy chcieliby korzystać z nawigacji po śladzie

Alternatywy dla Huawei Xiaomi Watch S1 Active:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: