Infinix NOTE 12 2023 – całkiem udany, tani, ale nie ma 5G

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Infinix NOTE 12 2023 – test

Infinix NOTE 12 2023 to smartfon bardzo zbliżony specyfikacją do Infinix Note 12 Pro i realme 10. Jego główną przewagą jest cena - 999 zł, ale w porównaniu do realme 10 ma też większy wyświetlacz, wyższą rozdzielczość nagrywanego wideo oraz głośniki stereo. W zestawieniu z wersją Infinix Note 12 Pro ma za to o połowę mniej pamięci na pliki i także o połowę niższą rozdzielczość aparatu. Mimo wszystko oszczędność wynikająca z niższej ceny jest w naszym odczuciu bardziej znacząca niż cięcia specyfikacji, które praktycznie nie robią różnicy w codziennym użytkowaniu. Przyjrzyjmy się Infinix NOTE 12 2023 bliżej, bo zapowiada się na mocną propozycję z początku średniej półki.

Główne wady i zalety Infinix NOTE 12 2023

Zalety Infinix NOTE 12 2023:

 • Szybkie odblokowywanie skanerem linii papilarnych i twarzą
 • Gniazdo słuchawkowe i głośniki stereo
 • Płaskie krawędzie obudowy to pewny chwyt (choć trochę mniejszy komfort)
 • Ekran AMOLED ma przekątną 6,7 cala, dobre kąty widzenia i jakość obrazu
 • Wystarczająca wydajność do komfortowego działania w atrakcyjnej cenie
 • NFC
 • Radio FM
 • Nietypowe funkcje systemu, takie jak ochrona przed podglądaniem
 • Zaskakująco dobre zdjęcia z głównego (jedynego) aparatu
 • Bateria 5000 mAh i ładowanie 33W zapewniają odpowiedni komfort
 • Atrakcyjniejsza cena niż konkurentów, bez promocji i tym bardziej w czasie jej trwania

Wady Infinix NOTE 12 2023:

 • Wygląda identycznie jak Infinix Note 12 Pro
 • Brak oficjalnej normy uszczelnienia (jest uszczelka na szufladzie SIM)
 • Ekran oferuje podstawowe 60 Hz
 • Natłok funkcji i niewiele mówiące ich nazwy
 • Błędy w tłumaczeniu interfejsu: chłodnica telefonu i dwa różne tryby aparatu o tej samej nazwie
 • Wygląda jakby miał trzy aparaty, ale ma tylko jeden przydatny
 • Wideo bez stabilizacji
 • Nie przypadnie do gustu osobom lubiącym czystego androida, minimalizm i prostotę
 • brak 5G

Jak oceniamy design? – ocena 4

Pod względem wyglądu Infinix NOTE 12 2023 bardzo przypomina opisaną przez nas wcześniej wersję Pro. Tył obudowy jest w dwóch trzecich matowy, ale w górnej części ma połyskujący fragment obudowy dookoła wyspy aparatów. Sama wyspa jest sporych rozmiarów i mieści w sobie aż trzy obiektywy, co może być mylące. W praktyce smartfon ma tylko jeden użyteczny aparat.

Na prawej krawędzi znajdziemy przycisk zasilania będący jednocześnie skanerem linii papilarnych. Jest on umieszczony niemal na równi z obudową – nie wystaje, co może ułatwić umieszczenie telefonu w uchwycie samochodowym. Skaner działa szybko i powtarzalnie. Na dolnej krawędzi jest gniazdo słuchawkowe. Infinix ma także głośniki stereo, których w wycenionym podobnie realme 10 zabrakło. Brzmienie jest wystarczająco dobre. Szuflada na kartę SIM pozwala na jednoczesne umieszczenie dwóch kart nano SIM i karty pamięci.

Obudowa jest dobrze spasowana i nie trzeszczy pod naciskiem. Producent nie podaje normy uszczelnienia, ale na szufladzie można znaleźć uszczelkę.

Infinix NOTE 12 2023

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 4

Ekran Infinix NOTE 12 2023 ma dokładnie takie same parametry jak w Infinix Note 12 Pro – 6,7 cala przekątnej, rozdzielczość FHD+ 2400 x 1080 i jest wykonany w technologii AMOLED. Jakość wyświetlanego obrazu nie budzi zastrzeżeń. Kąty widzenia, kontrast i jasność są dobre. Brak wyższego odświeżania niż 60 Hz mniej przeszkadza w tańszym od Pro modelu. Podobnie jak w innych modelach Infinix niby jest funkcja always on display, ale wyświetla informacje krótko, po czym się wygasza. Dopiero dotknięcie czy podniesienie telefonu powoduje wybudzenie AOD, który de facto nie powinien się tak nazywać, bo nie jest zawsze włączony.

Dla porównania realme 10 oferuje wyższe odświeżanie 90 Hz, ale za to ma mniejszą przekątną 6,4 cala.

Infinix NOTE 12 2023

Specyfikacja – ocena 4

NOTE 12 2023 jest wyposażony w procesor Mediatek Helio G99 taktowany zegarami 2 x 2,2 GHz + 6 x 2,0 GHz. To ten sam procesor co w wersji Pro Infinixa oraz w realme 10. Biorąc pod uwagę, że NOTE 12 2023 jest z tej trójki najtańszy, działa to na jego korzyść. Procesor wspomaga 8 GB RAM oraz 128 GB na pliki użytkownika. Dzięki funkcji systemowej RAM można rozszerzyć o 2, 3 lub 5 GB, wydzielając fragment z pamięci na pliki. Pamięć można też rozszerzyć kartą micro SD.

W benchmarku Antutu Infinix osiągnął 375443 punktów i zajął 93 pozycję w rankingu tego benchmarku. Wydajność jest satysfakcjonująca na tyle, żeby telefon sprawiał przyjemność podczas użytkowania. Aplikacje uruchamiają się sprawnie, można też pograć w bardziej wymagające gry, choć nie zawsze na najwyższych ustawieniach graficznych. Stosunek wydajności do ceny jest korzystny.

Smartfon obsługuje łączność 4G LTE, WiFi ac, Bluetooth 5.2 oraz jest wyposażony w NFC. Producent nie precyzuje jakie standardy lokalizacji są obsługiwane poza GPS. Telefon ten niestety nie obsługuje 5G, a pod koniec tego roku w Polsce wystartują pierwsze "prawdziwe" sieci w tej technologii. W skład zestawu czujników wchodzą: akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik siły oświetlenia i kompas cyfrowy.

Infinix NOTE 12 2023Infinix NOTE 12 2023

System operacyjny– ocena 4

Infinix działa pod kontrolą systemu Android 12 z aktualizacjami zabezpieczeń z dnia 5 września 2022. Nakładka systemowa XOS w wersji V10.6.0 znacząco modyfikuje wygląd systemu. Najbardziej widoczny jest widżet folderu, który jednocześnie wyświetla 4 ikony o standardowej wielkości, tak jakby znajdowały się bezpośrednio na pulpicie. Można te 4 programy uruchomić od razu, bez otwierania folderu, ale można też podejrzeć pozostałe ikony, które nie są już widoczne. Zamiast asystenta Google na lewo od głównego ekranu znajdziemy ekran opracowany przez producenta. Zawiera podsumowania czasu używania telefonu, kroków i wskazówki dotyczące obsługi.

Aplikacja Phone Master gromadzi w jednym miejscu opcje zarządzania telefonem. Jest tu wiele znanych pozycji, takich jak usuwanie śmieciowych plików i menedżer baterii, ale są też nowe funkcje o dość niestandardowych nazwach jak Chłodnica telefonu czy Wzmocnienie telefonu.

Smart panel pozwala wyciągnąć skróty programów, ale i funkcji systemowych od bocznej krawędzi ekranu. Funkcji jest więcej i często mają niespotykane u innych producentów nazwy, np. możliwość duplikowania aplikacji społecznościowych i komunikatorów nazywa się XColne. Jest także Social Turbo, czyli zbiór funkcji dedykowanych aplikacjom społecznościowym. Wśród nich jest zmieniacz głosu, rejestrator połączeń, upiększanie na filmie, tryb podglądu, czy aplikacja do tworzenia własnych naklejek. Powiadomienia mogą być sygnalizowane lampą błyskową. Są dodatkowe opcje multitaskingu, tryb gry, tłumacz MOL i ochrona przed podglądaniem, która pozostawia widoczny tylko pasek, zaciemniając resztę ekranu.

Z jednej strony prawie każdy znajdzie tutaj coś pożytecznego, ale z drugiej strony jest też spory natłok funkcji, które z początku trudno określić do czego służą. Nadawanie własnych nazw nie poprawia sytuacji. Wspominaliśmy już w poprzednich artykułach, że standardowa Bateria została zastąpiona pozycją o nazwie Maraton energii. Jeśli chcemy znaleźć hasło bateria skanując wzrokiem listę ustawień może to prowadzić niepotrzebnych utrudnień. Nadal w aplikacji aparatu znajdują się dwie pozycje różnych trybów o tej samej nazwie Film. Co do działania i stabilności nie mam w przypadku Infinix zastrzeżeń.

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4+

Wygląd wyspy aparatów sugeruje, jakby Infinix miał trzy pełnoprawne aparaty do dyspozycji użytkownika, tak jednak nie jest. Podobnie jak Infinix Note 12 Pro tak naprawdę aparat jest jeden, a dwa pozostałe służą jedynie za dekorację. Parametry wyglądają następująco:

 • 50 MP, f/1.6, PDAF – główny aparat
 • 2 MP, f/2.4 – aparat służący do detekcji głębi sceny
 • QVGA – dodatkowy aparat wspomagający AI
 • 16 MP, f/2.0 – aparat do selfie

Infinix NOTE 12 2023

Główny aparat ma o połowę mniejszą rozdzielczość niż w modelu Pro, ale jednocześnie jaśniejszy obiektyw. Zmniejszenie rozdzielczości nie ma dużego znaczenia dla jakości i szczegółowości zdjęć. Zdjęcia z Infinixa są zaskakująco dobre i nie straciły nic ze swojego uroku w porównaniu do wersji Pro. Smartfon dobrze radzi sobie z dużą rozpiętością tonalną sceny, nie wypala nieba, rejestruje atrakcyjne kolory. Również zdjęcia nocne, chociaż nie robią tak dobrego wrażenia jak dzienne, wciąż wyglądają dobrze. Ciężko się do czegoś przyczepić, jeśli chodzi o aparat, który jest. Szkoda, że nie ma aparatu ultraszerokokątnego, który w pewnym momencie występował nawet w najtańszych modelach smartfonów.

Słabiej wypada jakość nagrań wideo. Rozpiętość tonalna i atrakcyjne kolory zostały zachowane, ale szczegółowość jest niższa, a najbardziej efekt psuje brak stabilizacji. Niezależnie czy wybierzemy tryb nagrywania 2K czy 1080p nagranie będzie tak samo rozedrgane.

W aplikacji aparatu można znaleźć ciekawy tryb filmowania, który ma gotowy układ z przejściami i efektami, a rolą użytkownika jest jedynie nagranie krótkich urywków, aby ujęcia pojawiły się w już zmontowanym materiale. Szybkie i proste w użyciu.

Przykładowe zdjęcia:

Infinix NOTE 12 2023

Infinix NOTE 12 2023

Infinix NOTE 12 2023

Infinix NOTE 12 2023

Infinix NOTE 12 2023

Infinix NOTE 12 2023

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 4+

Infinix NOTE 12 2023 ma baterię o pojemności 5000 mAh i obsługuje ładowanie o mocy 33W. Ładowanie baterii w połowie zajmuje około pół godziny. Ukończenie ładowania może być sygnalizowane dźwiękowo.

W teście strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę telefon rozładował się do 50% po upływie 8 godzin i 6 minut. Trochę ponad 16 godzin ciągłego działania to dobry wynik. Czas działania i ładowania nie budzi zastrzeżeń. Jeśli szukamy superszybkiego ładowania przypominamy, że Infinix Zero Ultra ładuje się od zera do pełna w 12 minut.

Infinix NOTE 12 2023

Nasza finalna ocena

Infinix NOTE 12 2023 broni się przed konkurencją stosunkiem ceny do możliwości. Wyceniony na 999 zł jest tańszy od realme 10 i Infinix Note 12 Pro, ale oferuje większość ich najważniejszych zalet, takich jak procesor Mediatek Helio G99 czy ekran AMOLED. Dodaje też głośniki stereo czy większą przekątną, których w realme zabrakło.

Infinix NOTE 12 2023 ma na tyle dobry stosunek ceny do specyfikacji, że można przymknąć oko na nienajlepszą jakość tłumaczenia, brak stabilizacji w wideo czy udawanie, że telefon ma trzy użyteczne aparaty, podczas gdy tak naprawdę z tyłu obudowy jest tylko jeden taki aparat. Za to jakość zdjęć jest na tyle dobra, że nawet bez uwzględnienia atrakcyjnej ceny telefonu aparat się obroni. Największą poważną wadą jest brak modemu 5G.

Ważną rolę będą grały preferencje i przyzwyczajenia użytkownika. Jeśli lubi poznawać nowy system i jego funkcję, to Infinix sprawi nam tym przyjemność, bo jest tu mrowie funkcji nakładki systemowej do odkrywania. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami minimalizmu i czystego Androida, to przesiadka na Infinixa może wywołać dezorientację i nawet w przypadku prostych i dobrze znanych funkcji trzeba będzie czasem się przyzwyczajać na nowo.

Jeśli pstrokaty, pełen odlotowych nazw interfejs nas nie zniechęca i wystarcza nam jeden dobry aparat, to będziemy z Infinix NOTE 12 2023 zadowoleni. Będzie to też lepszy wybór od Infinix NOTE Pro, który pozycjonowany jest wyżej, ale moim zdaniem nie wnosi wartości dodanej uzasadniającej wyższy wydatek.

Uwielbiamy: jakość zdjęć

Nie lubimy: niedopracowanego tłumaczenia

Dla kogo jest Infinix NOTE 12 2023:

 • Dla osób lubiących nowości i odkrywanie nowych funkcji systemu
 • Dla szukających dobrej specyfikacji w niskiej cenie (zwłaszcza na promocji)
 • Dla osób, które cenią przede wszystkim zdjęcia z głównego aparatu

Dla kogo nie jest Infinix NOTE 12 2023:

 • Nie dla osób preferujących czystego Androida i minimalizm
 • Nie dla osób chcących korzystać z więcej niż jednego aparatu
 • Nie dla osób kładących nacisk na stabilizowane wideo

Alternatywy dla Infinix NOTE 12 2023:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: