Redmi Pad – ciekawy tablet z Androidem - nasz test

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Redmi Pad – test

Rynek tabletów był do niedawna mocno spolaryzowany. Dominowały urządzenia albo z dolnej półki cenowej, albo topowe konstrukcje (Galaxy Tab S i iPad). Zdecydowanie brakowało na rynku średniaków, które łączyłyby przyzwoite parametry z akceptowalną ceną. Pierwszym urządzeniem, które zaprezentowało bardzo dobry stosunek możliwości do ceny był przetestowany przez nas Xiaomi Pad 5. Teraz Xiaomi wprowadza na rynek tańszy model pod marką Redmi. Redmi Pad, bo tak nazywa się nowy tablet, ma parametry na tyle dobre, aby mógł cieszyć się dużym zainteresowaniem, w tym ekran 90 Hz i 4 głośniki w układzie stereo. Ma też jedną rzecz, której droższy Xiaomi Pad 5 nie oferuje – obsługę kart pamięci. To niemal bezkompromisowy tablet za 1399 zł. Pod warunkiem, że nie będziemy chcieli go zaprząc do najbardziej wymagających zadań i gier.

Redmi Pad

Główne wady i zalety Redmi Pad

Zalety Redmi Pad:

 • Obudowa z jednego kawałka aluminium i atrakcyjny design
 • Dobre klasy poczwórne głośniki w układzie stereo
 • Przedni aparat umieszczony na dłużej krawędzi
 • Dobrej klasy ekran IPS z odświeżaniem 90 Hz - jest rzadkością w tym przedziale cenowym
 • Wydajność zapewnia komfort w większości typowych zastosowań
 • 128 GB pamięci, którą można rozszerzyć kartą micro SD
 • Android 12 z nakładką MIUI działa i wygląda dobrze
 • Długi czas pracy na baterii
 • Wypełnia istotną lukę na rynku tabletów

Wady Redmi Pad:

 • Brak gniazda słuchawkowego
 • Multitasking ograniczony do jednego pływającego okna
 • Brak żyroskopu
 • Brak GPS
 • Aparaty ograniczone do swojej najbardziej podstawowej funkcji
 • Nie ma dedykowanych akcesoriów takich jak rysik, klawiatura czy etui

Jak oceniamy design? – ocena 5

Redmi Pad nie tylko nie ustępuje jakością wykonania Xiaomi Pad 5, ale można argumentować, że nawet go pod tym względem przewyższa. W modelu Redmi zarówno rama jak i tył obudowy są wykonane z jednego kawałka aluminium. Lekko matowy grafitowy kolor dobrze ukrywa ślady dotyku. Od modeli premium tablet odróżnia tylko lekkie wyniesienie powierzchni ekranu ponad metalową obudowę i dodanie drugiej, węższej ramy z tworzywa pomiędzy ekranem a aluminium. Redmi Pad waży 445 gramów i ma 7,1 mm grubości.

Tablet można odblokować za pomocą twarzy, nie znajdziemy tu skanera linii papilarnych, ale w tabletach ze średniej półki cenowej praktycznie nie występuje.

Jako że tablet często służy do oglądania filmów i innych multimediów, dużą rolę odgrywa w nim jakość głośników. Tutaj Redmi Pad pozytywnie zaskakuje oferując 4 głośniki z pełnoprawnym rozdzieleniem kanałów na lewy i prawy. Zastosowanie 4 głośników wyklucza całkowite zasłonięcie jednego z kanałów. Jakość brzmienia jest dobra, a głośność jest wystarczająca, aby oglądać film nawet w kilka osób w niekoniecznie cichym otoczeniu.

Należy pochwalić Xiaomi za umieszczenie przedniej kamery na dłuższej krawędzi, co jest nowością zdobywającą coraz większą popularność. Podczas wideokonferencji najczęściej trzymamy tablet poziomo, jak podczas oglądania filmów. To także usprawnienie względem droższego Xiaomi Pad 5.

Redmi Pad

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5-

Ekran Redmi Pad ma przekątną 10,61 cala, nieznacznie mniejszą od 11 calowego Xiaomi Pad 5. Ma też niższą rozdzielczość i odświeżanie – zamiast 2560 x 1600 jest 2000 x 1200, a zamiast 120 Hz jest 90 Hz. Są to jednak wciąż bardzo dobre parametry jak na tablet wyceniony na 1399 zł. Znaczącym ulepszeniem byłaby przesiadka na AMOLED, ale ten występuje tylko w najdroższych tabletach i nie ma od tej reguły żadnych wyjątków.

Jakość ekranu nie budzi zastrzeżeń. Ma nasycone kolory i wystarczająca maksymalną jasność. W porównaniu do AMOLED wyraźniej spada jasność, gdy patrzymy na wyświetlacz pod kątem, ale kolory nie zmieniają się.

W ustawieniach można na stałe wybrać odświeżanie 90 lub 60 Hz, a także wybrać automatyczne przełączanie zależnie od wyświetlanej treści. Są do wyboru trzy profile kolorystyczne ekranu: żywe, nasycone i standardowe, plus regulacja balansu bieli. Nie zabrakło trybu czytania czy ciemnego motywu.

Redmi Pad

Specyfikacja – ocena 4-

Redmi Pad jest wyposażony w procesor MediaTek Helio G99 taktowany zegarami 2 x 2,2 GHz + 6 x 2,0 GHz, taki sam jak w niedawno testowanym telefonie realme 10. Jest to jednostka o 45% wolniejsza od Snapdragona 860 zastosowanego w  Xiaomi Pad 5, który obecnie kosztuje 1899 zł. Testowany Redmi Pad uzyskał 316683 punktów w benchmarku Antutu i nie zmieścił się w pierwszej setce rankingu wydajności. Mniej jest też pamięci RAM - Redmi Pad jest dostępny w Polsce w konfiguracji 4/128 GB, podczas gdy Xiaomi Pad 5 ma 6 GB RAM. Tańszy Redmi Pad ma jednak asa w rękawie w postaci obsługi karty pamięci, której nie oferuje wiele tabletów na rynku, w tym droższy Xiaomi Pad 5.

Wybierając tablet ze średniej półki do razu liczymy się z tym, że nie będzie najszybszy. Ważne jest, aby był wystarczająco szybki i Redmi Pad taki właśnie jest. Działa płynnie i bezproblemowo w większości zastosowań. Do przeglądania sieci, robienia zakupów w internecie, komunikatorów, oglądania filmów i standardowych gier mobilnych wystarcza w zupełności. Dopiero wymagający mobilni gracze grający w wymagające tytuły 3D i chcący uzyskać jak najwięcej klatek na sekundę mogą poczuć niedosyt. Sprawdziłem jednak, że nawet w PUBG Mobile można spokojnie pograć.

Redmi Pad

Redmi Pad jest oferowany wyłącznie w wersji WiFi z obsługą standardu ac oraz Bluetooth 5.2. Nie ma tutaj ani NFC, co nie zaskakuje w przypadku tabletu, ani systemu lokalizacji np. GPS. Pod tym względem Xiaomi Pad 5 i tańszy Xiaomi Redmi Pad się nie różnią.

Dodatkowym ograniczeniem Redmi Pad jest brak żyroskopu – jest wyposażony tylko w akcelerometr i czujnik siły oświetlenia otoczenia. W efekcie rozglądanie się w wideo 360 przez pochylanie urządzenia nie działa.

System operacyjny– ocena 4

Redmi Pad działa pod kontrolą Androida 12 z zabezpieczeniami z 1 września 2022. Nakładka producenta to MIUI 13.1.2. Każdy kto zetknął się z urządzeniami Xiaomi, czy to telefonem, czy tabletem, będzie wiedział czego się spodziewać. Warto jednak podkreślić, że Redmi Pad nie ma rozbudowanych opcji dzielenia ekranu, pozwalających na multitasking czy pracę jak z pulpitem Windows.

Wśród funkcji systemowych znajdziemy Panel sterowania optymalizujący działanie tabletu, dyktafon, kalkulator, pogodę, Game Turbo, nagrywanie ekranu czy częściowy zrzuty ekranu i to wszystko.

Redmi Pad Redmi Pad

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 3

W żadnym tablecie aparat nie jest priorytetem, co jest podwójnie prawdą w przypadku tabletu ze średniej półki. Redmi Pad ma po jednym aparacie z tyłu i z przodu i to wszystko. Nie ma diody doświetlającej, mogącej pełnić rolę latarki ani dosłownie nic innego.

 • 8 MP, f/2.0 – aparat z tyłu
 • 8 MP, f/2.3 – aparat z przodu

Redmi Pad

Jakość obu aparatów jest bardzo podstawowa i nie mogą one konkurować nawet z telefonami za mniej niż 800 zł. Zdjęcia mogą spełniać rolę archiwizacji. W porównaniu ze smartfonami są mniej szczegółowe, mocniej podatne na złe warunki oświetleniowe i bywają wyprane z kolorów, choć nie zawsze. W przypadku zdjęć nocnych jest już w ogóle słabo, również w dedykowanym trybie nocnym.

Nagrania wideo są ograniczone do 1080p w 30 klatkach na sekundę i nie mają stabilizacji. Do wideokonferencji jakość będzie wystarczająca, lepsza niż w przeciętnym laptopie z kamerą 2 megapiksele, ale odpuściłbym robienie zdjęć i filmów za pomocą tabletu.

Przykładowe zdjęcia:

Redmi Pad

Redmi Pad

Redmi Pad

Redmi Pad

Redmi Pad

Przykładowe wideo:

 

Jak długo działa bateria? – ocena 4+

Redmi ma baterię o pojemności 8000 mAh oraz ładowarkę 22,5W (w zestawie).

Tablet w teście odtwarzania wideo z YouTube rozładował się w połowie po 10 godzinach, co daje nadzieję na 20 godzin ciągłego strumieniowania wideo z sieci z jasnością ekranu ustawioną na połowę. To bardzo dobry wynik, zapewniający pełen komfort i dający szansę obejrzeć więcej niż jeden sezon serialu jednym ciągiem, jeśli ktoś ma na to ochotę.

Ładowarka do naładowania tabletu do pełna potrzebuje niecałe 2,5 godziny. Pół godziny ładowania da nam mniej więcej jedną czwartą pojemności. Dlatego najlepiej naładować tablet przez noc albo gdy nie potrzebujemy z niego korzystać, bo na szybkie ładowanie w chwili gorącej potrzeby nie ma co liczyć. To standard wśród tabletów, nie tylko ze średniej półki.

Redmi Pad

Nasza finalna ocena

Redmi Pad to bardzo dobra propozycja dla określonej grupy odbiorców. Ekran z odświeżaniem 90 Hz wraz z 4 głośnikami w układzie stereo pozwala cieszyć się multimediami, komfortowo przeglądać strony internetowe i uczestniczyć w spotkaniach. Wydajność do tych zastosowań jest zupełnie wystarczająca, a jakość wykonania nie różni się istotnie od znacznie droższych urządzeń. Do konsumpcji treści, relaksu i umiarkowanie wymagających gier nie potrzeba nic więcej. Dodatkowo obsługa kart pamięci może być strzałem w dziesiątkę dla osób lubiących chomikować komiksy i filmy. Dla osób mających takie potrzeby tablet za 1399 zł może być stałem w dziesiątkę.

Nie jest to natomiast dobra propozycja dla osób chcących wykorzystać tablet do pracy. Nie oferuje pracy z wieloma oknami i nie ma dedykowanych akcesoriów. Ma też niewystarczającą wydajność do bardziej zaawansowanych zastosowań czy najbardziej wymagających gier. Nie sprawdzi się też jako nawigacja, bo nie ma GPS.

Na koniec można sobie zadać pytanie czy warto dopłacić do droższego modelu Xiaomi Pad 5? Najważniejsze różnice to ekran o wyższej rozdzielczości z odświeżaniem 120 Hz, o 45% wyższa wydajność, 2 GB RAM więcej, trochę lepsze kamery i szybsza 33W ładowarka, a także opcjonalne akcesoria, w tym etui i rysik. Z punktu widzenia oglądania filmów czy prostych gier żadna z tych funkcji nie wnosi nic istotnego, za to karta pamięci w tańszym modelu może okazać się przydatna. Jeśli jednak lubimy bardziej wymagające gry oraz aplikacje, to wyższy model będzie sprawował się odczuwalnie lepiej.

Uwielbiamy: dobrej klasy poczwórne głośniki

Nie lubimy: braku żyroskopu i GPS

Dla kogo jest Redmi Pad:

 • Dla osób szukających urządzenia do multimediów
 • Dla poszukujących dobrej jakości wykonania w niewysokiej cenie

Dla kogo nie jest Redmi Pad:

 • Nie dla wymagających graczy
 • Nie dla osób potrzebujących LTE, GPS i żyroskopu
 • Nie dla osób, które chcą korzystać z rysika

Alternatywy dla Redmi Pad:

GSMONLINE.PL POLECA

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: