Xiaomi Redmi 10 - test

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Redmi 10

Klasa urządzenia B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Redmi 10 to najnowsza propozycja Xiaomi w cenie 899 zł za wersję 4/64 GB lub 999 zł za wersję 4/128 GB. W segmencie około tysiąca złotych zrobiło się naprawdę tłoczno, bo samo Xiaomi ma w ofercie obecnie aż 6 innych modeli wycenionych podobnie do Redmi 10. Należałoby doliczyć też modele innych producentów. realme ma w sumie 4 modele z serii 8, w tym najnowszy 8i będący bezpośrednią konkurencją Redmi 10. Wydawałoby się, że przy takiej konkurencji koniecznie trzeba się czymś wyróżnić, ale jednocześnie w tym przedziale cenowym producenci nie mają dużego pola do manewru, bo najważniejsze jest cięcie kosztów. Sprawdźmy zatem, co takiego Redmi 10 ma do zaoferowania.

Główne wady i zalety Redmi 10

Zalety Redmi 10:

  • Matowa obudowa
  • Głośniki stereo są rzadkością w tym przedziale cenowym
  • Szybki czytnik linii papilarnych i odblokowanie twarzą
  • Pełnoprawny dual SIM nie wykluczający użycia karty pamięci
  • Ekran o odświeżaniu 90 Hz
  • Jest NFC i dioda podczerwieni zamieniająca smartfon w pilota
  • Rzadki w tym przedziale cenowym użyteczny aparat szerokokątny
  • Zadowalający czas działania na baterii

Wady Redmi 10:

  • Niska wydajność – o połowę niższa od tak samo wycenionej konkurencji
  • Przestarzała, prawie trzykrotnie wolniejsza pamięć eMMC zamiast UFS
  • Wyraźnie spadająca jasność ekranu, gdy patrzymy pod kątem
  • Brak żyroskopu, który dziś jest standardem nawet w niedrogich telefonach
  • Aparat główny słabszy niż u konkurencji
  • Słabej jakości wideo 1080p bez stabilizacji
  • Wolne ładowanie

Jak oceniamy design? – ocena 4

Obudowa Redmi 10 jest w całości wykonana tworzywa, co jest standardem wśród urządzeń z początku średniej półki. Telefon ma rozbudowaną, charakterystyczną wyspę aparatów, która dodaje mu charakteru i też sprawia wrażenie, jakby telefon miał do zaoferowania więcej w fotografii, niż ma to w rzeczywistości. Podoba mi się matowe wykończenie obudowy telefonu – ukrywa częściowo ślady dotyku i poprawia wygląd urządzenia. Zdecydowanie preferuję matową obudowę Redmi 10 w porównaniu do połyskliwej obudowy realme 8i. Na minus konstrukcji Redmi 10 należy policzyć "kanapkową" konstrukcję – ekran znajduje się w czarnej ramce, która znajduje ponad obudową i ramą telefonu.

Telefon można odblokować za pomocą odcisku palca i twarzą. Skaner odcisku palca znajduje się w przycisku zasilania. Można wybudzić i odblokować telefon bez jego wciskania – jedynie dotknięciem. Odblokowywanie oboma sposobami działa pewnie. Skaner odcisku palca jest szybki, bo wystarcza krótkie dotknięcie, aby telefon się odblokował, jednak do wybudzenia ekranu Redmi 10 potrzebuje zauważalnej chwili.

Redmi 10 jest jednym z nielicznych niedrogich smartfonów z głośnikami stereo. Co prawda nie są to głośniki wysokiej jakości, a lewy głośnik brzmi trochę ciszej  i ma mniej basu niż prawy, ale jednak oba kanały są rozdzielone i podczas oglądania multimediów efekt stereo jest wyraźnie słyszalny.

Smartfon jest wyposażony w gniazdo słuchawkowe i emiter podczerwieni, pozwalający korzystać z Redmi 10 jak z uniwersalnego pilota. Smartfon nie ma oficjalnej normy uszczelnienia, choć na szufladce na dwie karty SIM i kartę pamięci można dopatrzeć się zastosowania uszczelki.

Redmi 10

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 4-

Ekran Redmi 10 ma przekątną 6,5 cala, rozdzielczość FHD+ 2400 x 1080 pikseli, proporcje 20:9 i gęstość pikseli wynoszącą 405 PPI. Znajdziemy tu także podwyższone odświeżanie 90 Hz, które zauważalnie poprawia płynność animacji. Warto jednak przypomnieć, że kosztujący dokładnie tyle samo realme 7i oferuje odświeżanie 120 Hz, a więc jeszcze wyższe.

Wyświetlacz Redmi 10 oferuje ostry, czytelny obraz z wystarczająco nasyconymi kolorami, jednak spadek jasności podczas patrzenia pod kątem jest mocno zauważalny i kąt patrzenia nie musi być duży, aby efekt od razu był widoczny. Maksymalna jasność również nie jest wysoka. Może to utrudniać czytelność w ostrym świetle słonecznym.

W ustawieniach znajdziemy tryb ciemny, tryb czytania, schemat kolorów, możliwość zmiany balansu bieli, a także możliwość wyboru częstotliwości odświeżania pomiędzy 60 i 90 Hz.

Redmi 10

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 3-

Redmi 10 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G88 taktowany zegarami 2 x 2,0 GHz + 6 x 1,8 GHz. Procesor wspomaga 4 GB RAM i 64 GB na system i pliki. Pamięć można rozszerzyć kartą micro SD, której użycie nie wyklucza korzystania z dual SIM. Niestety pamięć zastosowana w Redmi 10 to przestarzała technologia eMMC 5.1, zamiast UFS.

Wyniki benchmarków:

  • Antutu 9 – 179393
  • Geekbench 5 – 366/1147
  • Androbench sekwencyjny odczyt/zapis – 321/178 MB/s

Redmi 10

W wycenionym nawet trochę niżej realme 8i zastosowano mocniejszy i nowocześniejszy procesor Mediatek Helio G96 i pamięć w standardzie UFS 2.1 zamiast eMMC. Efekty widać wyraźnie w benchmarkach. Według Antutu Redmi 10 jest niemal o połowę mniej wydajny niż realme 8i, a zapis w pamięci telefonu jest wolniejszy prawie trzykrotnie. To bardzo wyraźna różnica, która tym razem jest też odczuwalna w praktyce. Aplikacje uruchamiają się zauważalnie dłużej, strony ładują się wolniej, a i animacje systemowe od czasu do czasu tracą na płynności. Prawdę mówiąc, już dość dawno nie miałem smartfonu w ręku, który sprawiałby wrażenie, że ma za słabą specyfikację, nawet w segmencie poniżej tysiąca złotych.

Pakiet komunikacyjny obejmuje LTE, WiFi ac, Bluetooth 5.1 oraz NFC. Lokalizacja jest realizowana za pomocą GPS, GLONASS, GALILEO i BDS. Zestaw czujników obejmuje akcelerometr, czujnik zbliżeniowy i czujnik siły oświetlenia. Niestety nie ma żyroskopu i widać to w trakcie odtwarzania wideo 360 – lokalizowanie położenia urządzenia jest niedokładne, obarczone dużym błędem i opóźnieniem. Ten problem w realme 8i nie występował, bo ten telefon jest w żyroskop wyposażony. To kolejny minus dla Redmi 10.

Redmi 10 Redmi 10 

Redmi 10 działa pod kontrolą Androida 11 z nakładką MIUI 12.5.9. Aktualizacja zabezpieczeń Androida pochodzi z 1 października 2021, a więc jest bieżąca.

Nakładka otrzymała kilka istotnych wizualnych zmian w ostatnim czasie – powiadomienia zostały oddzielone od skrótów systemowych zależnie od tego czy przeciągniemy palcem z lewej czy prawej strony górnej krawędzi.

W aplikacjach systemowych znajdziemy radio FM, dyktafon, skaner kodów QR, oraz Mi Pilot pozwalający sterować różnymi domowymi urządzeniami. Możliwe jest nagrywanie ekranu, jest funkcja Game Turbo, pływające okna i wszystko to co MIUI zwykle oferuje. Są też niestety reklamy w aplikacjach systemowych np. w panelu sterowania (które można wyłączyć) oraz sporo preinstalowanych aplikacji, takich jak Amazon, TikTok czy AliExpress. Co prawda możliwość odinstalowania nie została zablokowana, mimo to nie podoba mi się wciskanie takich programów na siłę, bez pytania użytkownika czy ich potrzebuje. Samo działanie systemu akurat w przypadku Redmi 10 mogłoby być lepsze, ale tutaj winny jest prawdopodobnie ze słaby sprzęt.

Redmi 10

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 3

Redmi 10 ma z tyłu obudowę wyspę aparatów w której znajdziemy aż 4 obiektywy i piątą diodę doświetlającą udającą jeden z obiektywów. W praktyce z tych czterech aparatów z tyłu użyteczne są dwa:

  • 50 MP, f/1.8, PDAF – główny aparat
  • 8 MP, f/2.2, 120˚ - aparat szerokokątny
  • 2 MP, f/2.4 – makro o nieużytecznie niskiej rozdzielczości kamerki internetowej
  • 2 MP, f/2.4 – aparat do pomiaru głębi sceny
  • 8 MP, f/2.0 – przedni aparat do selfie

Dostępne tryby aparatu to: zdjęcie, wideo, portret, pro, krótkie wideo*, tryb poklatkowy, 50M, zwolnione tempo, noc, panorama* - z czego tryby oznaczone gwiazdką są widoczne na liście, a po kliknięciu dopiero zostaną pobrane i zainstalowane, co zajmuje dobrą chwilę. Można włączyć poprawienie zdjęć AI, HDR czy filtry z podglądem na żywo. Z niewiadomych względów aparat do makro jest ukryty w ustawieniach.

Głównemu aparatowi zdarzało się zrobić nieostre zdjęcia bez wyraźnego powodu – nie były to ani zdjęcia ruchomych obiektów, ani zrobione np. pod światło czy w słabym oświetleniu. Nie było takich zdjęć wiele, ale wystarczająco sporo, aby zauważyć, że dziś raczej takie problemy nie powinny występować. Brakuje też trochę rozpiętości tonalnej. Przy odpowiednich, korzystnych warunkach można zrobić za pomocą Redmi 10 sensowne zdjęcie. Nie ma jednak gwarancji, że efekt będzie powtarzalny.

Redmi 10

Pewną zaletą Redmi 10 jest obecność aparatu szerokokątnego, który nie zawsze występuje w telefonach za mniej niż tysiąc złotych. Dla porównania realme 8i nie ma aparatu szerokokątnego, choć trzeba mu też przyznać, że główny aparat realme 8i daje jednak wyraźnie lepsze efekty od tego z Redmi 10.

Zdjęcia z aparatu szerokokątnego z Redmi 10 nadają się do użycia, jeśli fotografujemy za dnia i scena nie jest zbyt kontrastowa. Można nawet powiedzieć, że biorąc inne cechy telefonu Redmi 10 pod uwagę jakość aparatu szerokokątnego pozytywnie mnie zaskoczyła.

Niestety zdjęcia nocne są poniżej przeciętnej, nawet w porównaniu z innymi niedrogimi smartfonami bez stabilizacji optycznej.

Redmi 10 nagrywa wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p i nie oferuje podczas nagrań żadnej stabilizacji. Dodatkowo wideo jest mało szczegółowe i nawet ze stabilizacją określiłbym je mianem poniżej przeciętnej, a tak jest po prostu bardzo słabo.

Przykładowe zdjęcia:

Redmi 10

Redmi 10

Redmi 10

Redmi 10

Redmi 10

Redmi 10

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 4

Redmi 10 ma baterię o pojemności 5000 mAh i ładowarkę o mocy 22,5W, ale producent podaje, że smartfon wspiera ładowanie 18W.

Podczas testu strumieniowania wideo przez WiFi z jasnością ekranu ustawioną na połowę i odświeżaniem 90 Hz smartfon rozładował się do 4% baterii po upływie 15,5 godziny. To dobry, dający komfort użytkowania wynik. Przekłada się to na mniej więcej dwa dni umiarkowanego użytkowania telefonu.

Ładowanie nie zalicza się do szybkich. Do naładowania telefonu do pełna potrzeba ponad dwóch godzin, a pół godzinne ładowanie da nam najwyżej jedną czwarta pojemności baterii.

Redmi 10

Nasza finalna ocena

Konkurencja wśród smartfonów do tysiąca złotych jest tak duża, że Redmi 10 najlepiej ocenić w odniesieniu do innych urządzeń w podobnej cenie. Smartfon recenzowany przeze mnie niedawno i wyceniony podobnie to realme 8i. Redmi 10 ma nad nim w zasadzie tylko dwie przewagi – głośniki stereo oraz dodatkowy aparat szerokokątny. Fajni wbudowanego pilota na podczerwień mogą doliczyć sobie trzeci bonus.

Za to realme 8i ma prawie dwukrotnie lepszą wydajność, niemal trzykrotnie szybszy zapis wbudowanej pamięci, lepszą jakość zdjęć z głównego aparatu w dzień i w nocy oraz stabilizowane nagrania wideo. Ma też żyroskop, którego w Redmi 10 zabrakło, a odświeżanie ekranu to w realme 120 Hz (90 Hz w Redmi 10). Biorąc pod uwagę, że wersja 4/64 u realme jest o 50 zł tańsza, a wersja 4/128 jest o 100 zł tańsza, nie wygląda to dobrze dla Redmi 10. Ma on znacznie więcej kompromisów i braków, a oferuje niewiele w zamian. Zdecydowanie wybrałbym albo realme 8i albo o 100 zł droższy POCO X3. Sytuację może uratować jedynie dalsza obniżka ceny.

Uwielbiamy: aparat szerokokątny

Nie lubimy: o połowę gorszej wydajności od konkurencji

Dla kogo jest Redmi 10:

  • Dla szukających głośników stereo w niedrogim urządzeniu
  • Dla poszukujących dodatkowego aparatu szerokokątnego
  • Dla mało wymagających użytkowników, którzy poczekają na przecenę

Dla kogo nie jest Redmi 10:

  • Nie dla osób szukających rozsądnej wydajności i płynnego działania
  • Nie dla osób liczących na sensownej jakości nagrania wideo
  • Nie dla osób korzystających z żyroskopu, np. w wideo 360

Alternatywy dla Redmi 10:

Pozostałe informacje na temat smartfonu Redmi 10:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: