Najlepsze smartfony 2022 r. wybrane

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Najlepsze smartfony 2022 r. wybrane – największą porażką OnePlus 10T

Marques Brownlee, prowadzący jeden z największych kanałów technologicznych na świecie (16,5 mln subskrypcji), przyznał nagrody dla najlepszych smartfonów 2022 roku. W sumie jest to 9 statuetek w różnych kategoriach, z czego jedna jest „antynagrodą” dla największego rozczarowania.

Nagrodzone smartfony

Najlepszy duży smartfon - Samsung Galaxy S22 Ultra, a na drugim miejscu Asus ROG Phone 6.

Najlepszy mały smartfon – Asus Zenfone 9, na drugim miejscu OPPO Find N2.

Smartfon z najlepszym zestawem aparatów – iPhone 14 Pro oraz Pro Max.

Smartfon z najlepszą baterią – Asus ROG Phone 6, na drugim miejscu iPhone 14 Plus.

Smartfon z najlepszym designem – Nothing Phone (1), na drugim miejscu Xiaomi MIX Fold 2.

Najlepszy stosunek ceny do możliwości – Pixel 7, na drugim miejscu Asus Zenfone 9.

Największe rozczarowanie – OnePlus 10T.

Najlepszy smartfon 2022 roku – Pixel 7, na drugim miejscu Asus Zenfone 9.

Najbardziej poprawiony smartfon – Pixel 7.

Nasz komentarz do nagród MKBHD

Zwycięzcy części kategorii byli łatwi do przewidzenia: najlepszy duży smartfon, najlepszy mały smartfon są tutaj dobrym przykładem. Nie zabrakło jednak kilku niespodzianek.

iPhone jednak ma najlepszy zestaw aparatów?

Pisaliśmy niedawno, że w wielkim teście porównawczym w którym 21 milionami głosów wyłoniono najlepszy aparat w smartfonie iPhone nie tylko nie wygrał żadnej z kategorii, ale nie zajął też w żadnej z nich wysokiej pozycji. Mimo to MKBHD wybrał go smartfonem z najlepszym systemem aparatów na rynku. Po części ta różnica może wynikać z faktu, że głosowanie na zdjęcia w internecie może przynieść inne efekty, niż ocena przez osobę zajmującą się tworzeniem treści i zaznajomioną z jakością obrazu. Najważniejszym czynnikiem jest jednak różnica pomiędzy poszczególnymi kategoriami, na które głosowali ludzie, a całokształtem zestawu aparatów. Apple iPhone jest znany z najlepszej jakości wideo, która w ogóle nie była brana pod uwagę we wspomnianym głosowaniu. Mimo wszystko jestem zaskoczony, że Samsung Galaxy S22 Ultra nie został wymieniony choćby na drugim miejscu, ze względu na jego niesamowity teleobiektyw i właśnie przekrój wszechstronnych możliwości.

Składaki na drugim planie

Marques Brownlee w gruncie rzeczy pominął składane smartfony, jakby nie były godne jego uwagi, mimo że w przypadku smartfonów roku popularnych youtuberów składane modele pojawiały się często. Nie było kategorii dedykowanej składakom, konkurowały ze zwykłymi smartfonami i żadnej kategorii nie wygrały, chociaż dwukrotnie trafiły na drugie miejsce. Żaden ze wspomnianych modeli nie był produkcji Samsunga.

MKBHD lubi Pixele

Częste wymienianie przez autora modeli Pixel nie dziwi. Znając jego sympatię do Androida i wcześniejszych Pikseli można się było tego spodziewać. A jednak w ani jednej kategorii, nawet na drugim miejscu, nie pojawia się Pixel 7 Pro, który jest flagowym modelem. Nie pojawia się także Pixel 6a, który wygrał najwięcej kategorii w teście porównawczym aparatów smartfonów. Trzy pierwsze miejsca, w tym za najlepszy smartfon 2022 roku zgarnął Pixel 7.

Asus pojawia się najczęściej

Warto odnotować pewien trend. Najczęściej pojawiającym się w różnych kategoriach producentem nie jest ani Apple, ani Samsung, lecz Asus. Zajął dwa pierwsze miejsca, czyli najwięcej zaraz po Pixelu, ale także trzykrotnie znalazł się na drugiej pozycji. Gdy przypomnę sobie jak wyglądały pierwsze smartfony Asusa, wszystkie z obudową z tworzywa i procesorami Intel Atom, to aż trudno uwierzyć jak dobrze producent laptopów i podzespołów komputerowych odnalazł się na rynku smartfonów. Nie ma to żadnego przełożenia na sprzedaż, bo nikt tych smartfonów nie kupuje.

Ofiary sukcesu

Można powiedzieć, że Samsung i Apple stali się ofiarami swojego sukcesu – konsekwentnie przez tyle lat oferowali najlepsze wyświetlacze, aparaty, system lub nakładkę systemową, że ich dominacja stała się przewidywalna i w pewnym sensie nudna. Marques określił S22 Ultra mianem technicznie najlepszego i najdroższego, ale nudnego smartfonu. Z punktu widzenia atrakcyjności przyznawania nagród ma to swoje uzasadnienie. Nie zapominajmy jednak, że nie jest odzwierciedleniem rynku. Apple zdominował rynek Stanów Zjednoczonych, a Samsung wiele innych rynków. To, że nie dostali większości nagród wcale tego nie zmienia.

OnePlus spadł z wysoka

OnePlus był jednym z ulubionych producentów smartfonów MKBHD w przeszłości. Był doceniany za nakładkę systemową, stosunek możliwości do ceny, oryginalność. Często bywał jednym z najdłużej używanych przez Marquesa smartfonów w minionych latach. W tym roku zdobył „nagrodę” dla największego rozczarowania, a sam prowadzący przyznał, że ciężko o modelu OnePlus 10T powiedzieć cokolwiek dobrego. To wciąż zaskakujące jak producent może utracić to, co przez lata ciężko wypracował. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że te ulubione smartfony recenzentów prawie wcale się nie sprzedawały i to może być odpowiedź na tę zagadkę dotyczącą całkowitej zmiany strategii marki.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: