OPPO A91 – test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
OPPO A91

Klasa smartfonu C/E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Tydzień bez premiery nowego smartfonu tygodniem straconym. Do niedawna można było tak powiedzieć o Xiaomi, dziś dołącza do niego OPPO. Ledwo producent zaprezentował smartfony z serii Reno, a już wprowadza na rynek kolejne nowości. Tym razem do redakcji na testy trafił model ze średniej półki – A91. Urządzenie kosztuje 1399 zł i jest bardzo dobrze wyposażone. W oczy rzuca się zwłaszcza świetny ekran AMOLED, a gdy zajrzymy w specyfikację, w zestawieniu z klasą urządzenia też nie napotkamy większych braków. NFC, dwuzakresowe WiFi, 8 GB RAM, pojemna bateria, pięć oczek obiektywów czy procesor MediaTek Helio P70, który w benchmarkach nieznacznie ustępuje wydajnością Snapdragonowi 730 są obietnicą przyjemnej i komfortowej pracy. Zobaczmy więc, czy telefon spełnia pokładane w nim nadzieje.  

Główne wady i zalety OPPO A91

Zalety OPPO A91:

  • Ładny wygląd
  • Niska waga urządzenia
  • Świetnie działający czytnik linii papilarnych
  • Dobrej jakości zdjęcia
  • Długi czas pracy na baterii
  • Dobre działanie

Wady OPPO A91:

  • Brak możliwości nagrań wideo w 4K
  • Głośnik mono
  • Starsza wersja androida i nakładki ColorOS
  • W tej cenie można dostać telefony z wydajniejszym procesorem

OPPO A91

Jak oceniamy design? – ocena 4

Ponieważ A91 to średnia półka, producent musiał zdecydować się na pewne kompromisy, które jednak doskonale udało mu się ukryć. Do tego stopnia, że musiałem zapytać się firmy, z jakiego materiału wykonane są plecki urządzenia. Szkło w tej klasie zdarza się rzadko, ale bynajmniej nie wyglądały one na plastikowe, na stronie producenta też na próżno było szukać takich szczegółów. Okazało się, że jest to „wysokiej jakości tworzywo polimerowe”, czyli jednak plastik. Bardzo podoba mi się kolor testowego A91 – z angielskiego „blazing blue”, a bardziej swojsko – po prostu niebieski. Mieni się on ciekawymi refleksami i ma intrygującą głębię, wygląda jakby pod gładką, przeźroczystą powierzchnią umieszczono dodatkową, matową warstwę. Estetycznie wyglądają też cztery oczka aparatów zgrupowane pionowo w lewym rogu i otoczone srebrną, lekko wystająca nad powierzchnię ramką. Obok mamy jeszcze diodę doświetlającą, poniżej nazwę firmy i znaki towarowe. 

Przyciski tradycyjnie dla OPPO rozdzielono – prawa strona to włączanie, lewa – regulacja głośności. Nad nimi jest tacka na dwie karty SIM i dodatkowo na kartę pamięci. Na dolnej krawędzi idąc od prawej umieszczono – wyjście mini-jack na słuchawki, USB-C oraz głośnik. Telefon dzięki wyprofilowanemu tyłowi bardzo przyjemnie leży w ręce, jego wymiary to 160.2 x 73.3 x 7.9 mm. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ta ostatnia wartość, czyli wyjątkowo niewielka grubość urządzenia. Kolejną zaletą jest jego niska waga, która wynosi tylko 172 g. Proporcje OPPO A91 to 20:9. W pudełku znajdziemy przeźroczyste, miękkie etui. Telefon nie spełnia żadnej normy IP czyli nie jest wodo ani pyło szczelny.

OPPO A91

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5

Przód to bardzo dobrej jakości panel AMOLED FHD+ (2400 x 1080 pikseli, 411 ppi) o przekątnej 6.4 cala. Zabezpiecza go szkło Gorilla Glass 5 generacji. Z telefonu korzystałem na dworze podczas słonecznej pogody i nie miałem najmniejszych problemów z czytelnością ekranu. Świetnie wypada jasność maksymalna i minimalna, kąty widzenia są doskonałe a kolory mocne i głębokie. Jest automatyczna, dobrze reagująca na zmiany otoczenia regulacja jasności ekranu, możemy także ustawić jego temperaturę kolorów (zimne, domyślne, ciepłe). Dodatkowo jest tryb nocny i redukcja migotania przy niskiej jasności.

Na środku górnej krawędzi w ekranie wycięto niewielkiego notcha na kamerkę do selfie. Na dole, stosunkowo blisko brzegu, umieszczono czytnik linii papilarnych. Działa sprawnie, szybko i absolutnie bezproblemowo. A91 możemy także odblokować za pomocą przedniej kamerki, która uaktywnia się po podniesieniu telefonu i błyskawicznie skanuje naszą twarz.

Wyświetlacz jest odświeżany w tradycyjnych 60 Hz, od startu przyklejona jest na niego folia ochronna. Nie mamy diody powiadomień, ale jako rekompensatę producent dał Always on Display, czyli informacje wyświetlane na wygaszonym ekranie.

OPPO A91

Specyfikacja/system operacyjny – ocena 4

Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowa jednostka MediaTek Helio P70 (4x ARM Cortex-A53 + 4x ARM Cortex-A73 do 2,1 GHz) z grafiką ARM Mali-G72. Do pomocy ma aż 8 GB RAM, pamięci wbudowanej mamy 128 GB, z możliwością rozszerzenia kartą. W AnTuTu Benchmark telefon uzyskał 194346 pkt (70 pozycja). Procesor dość żwawo daje sobie radę z codziennymi zadaniami, określiłbym go jako solidną średnią półkę. Od czasu do czasu złapiemy go na niewielkim spowolnieniu, ale generalnie dzięki dużej ilości RAM praca na nim jest przyjemna. Telefon nieźle radzi sobie też z grami (sprawdzane na PUBG), a podczas dłuższej sesji nie nagrzewa się nadmiernie.

Pakiet komunikacyjny obejmuje LTE, 2-zakresowe WiFi, Bluetooth 4.2, NFC.

Lokalizacja odbywa się za pomocą GPS, A-GPS i Beidou, pakiet czujników obejmuje: akcelerometr, zbliżeniowy, światła, magnetometr, żyroskop, grawitacyjny i czytnik linii papilarnych.

Z płatnościami zbliżeniowymi nie ma żadnych kłopotów, wszystko działa „od pierwszego strzału”, a GPS wyznacza trasę dokładnie i jest stabilny (jazda samochodem i rowerem). Rozmowy głosowe są bardzo dobrej jakości – ja słyszałem wszystko bardzo dobrze, tak samo moi rozmówcy.

Dźwięk z pojedynczego głośnika zewnętrznego jest donośny, ale płaski, A91 nadrabia to bardzo przyjemnym dźwiękiem na słuchawkach. 

Zastrzeżenia można mieć do systemu, a w zasadzie do jego wersji. Urządzenie dostajemy bowiem z Androidem 9 i nakładką ColorOS 6.1. W testowanym przez nas ostatnio OPPO Reno3 Pro mamy nie tylko Androida 10, ale i odświeżoną nakładkę w wersji 7, która przynosi wiele zmian, jest czytelniejsza i bardziej przyjazna użytkownikowi. Jak zapowiada firma, posiadacze modelu A91 dostaną Androida 10 w sierpniu, szkoda, że nie ma go od razu po wyjęciu telefonu z pudełka.

Z racji starszego systemu nie mamy jeszcze np. ciemnego motywu interfejsu, co przy ekranie AMOLED daje nam nie tylko lepsze wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim oszczędność w użyciu baterii. Inaczej wygląda też aplikacja aparatu, szerokiego kąta musimy szukać w ustawieniach na górze ekranu a nie na dole, tak jak jest w zasadzie we wszystkich smartfonach.

Odkładając na bok narzekania, nakładka jest typową chińską androidową wariacją, z możliwością klonowania aplikacji, dzielenia ekranu, wieloma gestami wykonywanymi na włączonym ekranie (sami możemy przypisać różne czynności do różnych gestów), a nawet możliwością wyboru, czy chcemy nawigować po interfejsie gestami wyciąganymi z bocznej bądź dolnej krawędzi (są oczywiście tradycyjne przyciski funkcyjne).  Jest też przestrzeń gier i menedżer telefonu.   

OPPO A91    OPPO A91

OPPO A91    OPPO A91

OPPO A91    OPPO A91

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4

W A91 z tyłu mamy cztery oczka. To 48 MP matryca główna z AF i f/1.8, 8 MP szeroki kąt f/2.2, 2 MP obiektyw monochromatyczny f/2.4 i 2 MP pomiar głębi f/2.4. Z przodu mamy 16 MP z f/2.0. Tryb makro realizowany jest obiektywem szerokokątnym.

Mamy tryb nocny, portretowy, panoramę, ręczny. Na górnej belce wydzielono flesz, HDR, szeroki kąt, olśniewający kolor, różne filtry i wejście w ustawienia aplikacji.

Najwyższa rozdzielczość, z jaką nagramy wideo, to tylko FHD.

Zdjęcia z obydwu obiektywów są bardzo ładne, choć oczywiście lepiej wypadają te z tego głównego. Mają mocne, soczyste kolory, dobrą szczegółowość i rozpiętość tonalną. Ładnie wygląda rozmycie tła w trybie portretowym. 2x przybliżenie wycięte z tak dużej matrycy jest bardzo dobrej jakości, ale powiększenie 5-krotne traci już sporo szczegółów. Fotografie nocne nieco odstają, ale przy miejskim oświetleniu możemy uzyskać całkiem miłe dla oka efekty. Zdjęcia makro dzięki zastosowaniu obiektywu z 8 MP rozdzielczością pozwalają podejść dość blisko do fotografowanego obiektu i mają bardzo dobrą szczegółowość. 

Wideo jest nieźle stabilizowane, ale brak 4K w dzisiejszych czasach trochę boli.

OPPO A91

Przykładowe zdjęcia:

OPPO A91

OPPO A91

OPPO A91

OPPO A91

OPPO A91

OPPO A91

OPPO A91

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 5

Ogniwo ma pojemność 4025 mAh, dzięki szybkiemu ładowaniu VOOC 3.0 i 20 W ładowarce jesteśmy je w stanie napełnić nieco w ponad godzinę. W drugą stronę, czyli z rozładowywaniem, tak szybko na szczęście nie jest. Mi średnio zajmowało to 2 dni, przy 5-7 godzinach pracy na włączonym ekranie, w zależności od proporcji udziału WiFi i LTE. Nie mamy ładowania indukcyjnego.

OPPO A91

Nasza finalna ocena

Całościowo OPPO A91 jest udanym urządzeniem. Ładnie wygląda, ma piękny ekran, dobrze leży w dłoni, nieźle działa i robi bardzo ładne zdjęcia. Małym zgrzytem jest brak nagrywania wideo w 4K, a przede wszystkim starsza wersja Androida. Na szczęście producent zapowiedział, że wkrótce to nadrobi, wraz z nową wersją ColorOS zmianie powinna ulec np. aplikacja aparatu i pojawić się ciemny motyw interfejsu. Z jednej strony szkoda też, że nie ma 90 Hz odświeżania ekranu, z drugiej jest to moim zdaniem rozsądna decyzja, mocniejszy procesor w realme 6 średnio sobie z tym radził. OPPO A91 z mniej wydajnym chipsetem działa moim zdaniem bardziej płynnie i przyjemnie. Na średniej półce jest tłoczno, ale A91 jest ciekawą propozycją. 

Uwielbiamy: ekran

Nie lubimy: starej wersji Androida

Dla kogo jest OPPO A91:

  • Wielbicieli pięknych ekranów AMOLED
  • Poszukujących dobrze działającego urządzenia
  • Osób które nie lubią często ładować telefonu
  • Osób ceniących dobry stosunek jakości do ceny
  • Poszukujących zgrabnego telefonu

Dla kogo nie jest OPPO A91:

  • Osób poszukujących maksymalnej wydajności
  • Osób poszukujących 90 Hz odświeżania ekranu
  • Osób potrzebujących ładowania indukcyjnego
  • Osób wymagających wodoszczelności
  • Osób wymagających filmów w 4K
  • Osób wymagających najnowszej wersji systemu Android

Alternatywy dla OPPO A91:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: