Tym razem testując 5G w Plusie przenieśliśmy się do dwóch podwarszawskich miejscowości - Legionowa i Wołomina. Te małe miasta tuż pod Warszawą kwitną. Mieszkańcy stolicy chętnie budują w nich swoje domy i kupują nieco tańsze mieszkania. Legionowo i Wołomin są świetnie połączone komunikacją kolejową z centrum Warszawy, a wokół są ogromne tereny leśne. W niecałe pół godziny da się z Legionowa i Wołomina dojechać nad urokliwy Zalew Zegrzyński.
Legionowo jest pod względem liczby mieszkańców 6 miastem województwa mazowieckiego (po Warszawie, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Pruszkowie). Obecnie mieszka w nim blisko 55 tysięcy ludzi. Jeszcze przed wojną Legionowo było „miastem – letniskiem” – teraz jest „miastem – sypialnią” z blokami, apartamentowcami i willami. Podobną funkcję pełni dla Warszawy mniejszy Wołomin. To miasto zamieszkuje około 37 tys. mieszkańców.
W Legionowie mieści się Centrum Szkolenia Policji, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a kiedyś mieścił się tam nawet tajny ośrodek szkolenia naszych szpiegów.
Wołomin większości Polakom nadal kojarzy się źle, bo z polską mafią. Od wielu lat jest to wyłącznie negatywny stereotyp. Mafia z Wołomina została dawno temu rozbita.
W Legionowie i w Wołominie Plus ma po 7 stacji bazowych 5G. Zapewnia to zasięg na pełnym obszarze tych miast, ale zapewne kolejne nadajniki będą jeszcze dostawiane. Te które już działają w większości są podwieszone na wysokich, dedykowanych masztach.
Do testów 5G używaliśmy flagowego Mi 11 Ultra oraz dwóch smartfonów z niższej półki cenowej - POCO M3 Pro 5G i OPPO A74 5G. W Plusie w cenie około 1000 złotych kupimy smartfon, który zapewni nam transfery danych na poziomie 300-400 Mbps. Operator oferuje nam teraz ponad 40 smartfonów i routerów z dostępem do swojego 5G.
Telefony, które wykorzystywaliśmy do testów można zamówić w Plusie tutaj:
Z listą wszystkich smartfonów 5G sprzedawanych w Plusie możecie zapoznać się tutaj.
Pod koniec października Plus podał, że jego 5G jest dostępne dla ponad 17 milionów mieszkańców Polski. Sieć piątej generacji działa w ponad 700 miejscowościach, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Liczba stacji obsługujących 5G urosła do ponad 2700. Nowe nadajniki pojawiły się w lokalizacjach, w których sieć 5G była dostępna wcześniej i w 200 nowych miejscowościach. Dzięki temu przez 2 miesiące zasięg powiększył się o kolejne 2 mln mieszkańców.
Należy przypomnieć, że w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku klienci detaliczni Plusa i Cyfrowego Polsatu przetransferowali 1.303 PB danych w porównaniu do 1.093 PB przetransferowanych w analogicznym okresie 2020 roku. To oznacza wzrost na poziomie 19% rok do roku. Stale musi więc trwać rozbudowa całej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Uruchomiona w maju 2020 roku sieć działa z maksymalną szybkością technologiczną do 600 Mb/s. Jako jedyna sieć 5G w kraju działa w paśmie 2600 MHz TDD, wydzielonym tylko na potrzeby tej technologii.
W Legionowie i w Wołominie Plus ma po 7 stacji bazowych 5G. Zapewnia to zasięg na mniej więcej pełnym obszarze tych miast, ale zapewne kolejne nadajniki będą jeszcze dostawiane. Te które już działają w większości są wieszane na wysokich, dedykowanych masztach.
W obu miastach - sypialniach „dodatnie” 5G zapewnia klientom Plusa prędkości od około 200 do ponad 300 Mbps. Wysyłanie danych odbywało się zwykle z prędkością przekraczającą 60-80 Mbps. Takie prędkości pozwalają na korzystanie z dowolnych usług dostępnych w internecie – także streamingu w najwyższej jakości obrazu oraz szybkiego pobierania największych plików np. gier. 5G w Plusie ma prędkość wyższą od większości łączy stacjonarnych dostępnych w naszych domach. W przyszłości prędkości 5G mają jeszcze wzrosnąć.
Sieć 5G działa w oparciu o architekturę non-standalone (NSA), czyli zintegrowaną z infrastrukturą LTE. Do budowy wykorzystano nadajniki 5G pochodzące od dotychczasowych dostawców infrastruktury LTE, czyli Nokia Solutions and Networks i Ericsson.
Plus jako jedyny polski operator przeznaczył na 5G osobne pasmo 2600 MHz, więc jego sieć piątej generacji działa na innej zasadzie, niż rozwiązania DSS działające w PLAY, Orange i T-Mobile. Wykorzystanie technologii DSS ogranicza możliwości 5G. Wynika to z tego, że zasoby w wybranej częstotliwości są dynamicznie dzielone na danej stacji bazowej pomiędzy LTE i 5G. W Plusie natomiast 5G ma osobne pasmo. W TDD (Time Division Duplex) w ramach jednego pasma wydzielone są szczeliny czasowe, w trakcie których transmisja danych odbywa się na zmianę albo wyłącznie w kierunku stacji bazowej, albo wyłącznie w kierunku terminali. W związku z tym, że przedział czasu oddzielający oba kanały jest bardzo mały, nadawanie i odbiór danych są widziane przez użytkownika jakby odbywały się jednocześnie. W systemie TDD łączność odbywa się na jednej częstotliwości, co upraszcza konstrukcję urządzeń. Pasmo 2,6 GHz pozwala na balans pomiędzy wysoką szybkością transferu (do 600 Mb/s bez agregacji) i sporym zasięgiem. W przyszłości 2,6 GHz ma zapewnić lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz.