Tym razem testując 5G w Plusie przenieśliśmy się do Radomia, który ma ponad 210 tys. mieszkańców i jest pod tym względem 14 miastem w Polsce.
O Radomiu jest ostatnio dosyć głośno ze względu na rozbudowę jego lotniska. Miasto słynie również z corocznych pokazów Air Show. W centrum Radomia polecamy spacer głównym deptakiem – ul. Żeromskiego oraz odwiedziny w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia i muzeum Jacka Malczewskiego. Dojazd z Warszawy, z Kielc, Częstochowy, z Lublina itd. jest idealny, więc Radom może być ciekawym, choć nieoczywistym miejscem na spędzenie 1 lub 2 dni.
W Radomiu działa już około 30 nadajników 5G Plusa – to 2 razy więcej niż w Zielonej Górze. Piąta generacja pokrywa już powierzchnię niemal całego miasta, a zapewne rozbudowa sieci (jej pierwszy etap na 2600 MHz) jeszcze się nie skończyła. Radom jest miastem z najlepszym pokryciem 5G, jakie testowaliśmy do tej pory. Do testów 5G używałem Mi 11 Ultra, ale w ofercie Plusa znajdziemy takie tanie przeboje 5G, jak OPPO A74 5G, Motorola moto g50 5G oraz realme 8 5G. Za niecały 1000 złotych kupimy smartfon, który zagwarantuje nam transfery danych na poziomie 300-400 Mbps. W ostatnich dniach Speedtest.pl w swoim raporcie o polskim internecie za I półrocze 2021 roku zdradził, jakie modele smartfonów najczęściej korzystają z polskich sieci 5G (a dokładniej są wykorzystywane do prowadzenia testów aplikacją Speedtest). Najpopularniejszym smartfonem 5G według liczby testów jest Samsung Galaxy S20 FE 5G. Kolejne dwa miejsca zajmują najnowsze flagowce Samsunga z serii Galaxy S21. Każdy z modeli dostępny jest w ofercie Plusa. Jeśli chodzi o dostawców terminali, smartfony Samsunga miały największy (ponad 45%) udział w testach wykonanych przez użytkowników platformy SpeedTest.pl w zasięgu technologii 5G w Polsce w pierwszej połowie 2021. Drugi jest Xiaomi (ponad 15%), a trzeci Apple (blisko 15%).
Z listą wszystkich smartfonów 5G sprzedawanych w Plusie możecie zapoznać się tutaj. W ofercie Plusa znaleźć można ponad 30 smartfonów i routerów z dostępem do sieci piątej generacji.
Przy zakupie smartfonu z 5G warto przy okazji pomyśleć o przeniesieniu numeru do Plusa i skorzystać z nowych taryf 5G Plusa z pakietami 50, 100 lub 150 GB na miesiąc za odpowiednio 60, 90 i 120 zł. Do tego dla nowych i przedłużających umowę klientów abonamentowych, którzy zdecydują się na abonament za min. 49,99 zł Plus przygotował wakacyjną niespodziankę: darmowy pakiet 150 GB na trzy pełne okresy rozliczeniowe. Szczegóły znajdziecie tutaj
W czerwcu Plus podał, że zasięg jego sieci 5G jest dostępny dla kolejnego miliona mieszkańców Polski. W zasięgu jest teraz ponad 13 milionów osób z niemal 400 miejscowości z 16 województw. W kwietniu 5G w Plusie oferowane było w ponad 160 miejscowościach, a teraz ta lista powiększyła się do niemal 400 lokalizacji. Plus ma aktualnie dwa tysiące nadajników 5G.
Rozbudowa sieci o 5G jest coraz ważniejsza, bo w 2020 roku klienci Plusa przesłali w sumie ponad półtora miliarda gigabajtów danych, czyli 36% więcej niż rok wcześniej. 1518 petabajtów (petabajt to milion gigabajtów) to najlepszy wynik w historii Grupy CP. W I kw. tego roku klienci detaliczni Cyfrowego Polsatu i Plusa przetransferowali już około 442 PB danych (wzrost o 27% r/r).
W czasie moich testów odwiedziłem ponad 10 różnych lokalizacji. W Radomiu „dodatnie” 5G zapewnia klientom Plusa prędkości od około 150 do ponad 400 Mbps. Wysyłanie danych odbywało się zwykle z prędkością przekraczającą 60-80 Mbps. Oznacza to, że upload 80-90 Mpbs stał się już standardem w Plusie i zastąpił wcześniejsze 40 Mbps. Nadajniki są rozlokowane wokół samego centrum, ale także na peryferiach – zwykle na 10 piętrowych radomskich blokach. To jak ważna jest rozbudowa sieci 5G już teraz (jeszcze przed rozpoczęciem aukcji) udowodnili ostatnio specjaliści z firmy Notel Poland w Warszawie. Postanowili oni sprawdzić postępy w rozwoju sieci 5G w stolicy pod kątem użytkowników stacjonarnych. Testerzy wylosowali 8 lokalizacji, w których wykonane zostały pomiary prędkości Internetu mobilnego (pobierania oraz wysyłania danych) w trybie stacjonarnym. Plus notował średnią prędkość pobierania ze wszystkich lokalizacji w granicach 322 Mb/s. Jest to przeszło 200 Mb/s więcej w porównaniu do konkurencji. Ze szczegółami tego raportu możecie zapoznać się tutaj
Plus jako jedyny polski operator przeznaczył na 5G osobne pasmo 2600 MHz, więc jego sieć piątej generacji działa na innej zasadzie, niż rozwiązania DSS działające w PLAY, Orange i T-Mobile. Wykorzystanie technologii DSS pozwala na obsługę zarówno 4G, jak i 5G na tym samym paśmie, ale ogranicza możliwości 5G. Wynika to z tego, że zasoby w wybranej częstotliwości są dynamicznie dzielone na danej stacji bazowej pomiędzy LTE i 5G. W Plusie natomiast 5G ma dedykowane tylko dla tej technologii, osobne pasmo, a zastosowane rozwiązanie TDD (Time Division Duplex) pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.
W TDD w ramach jednego pasma wydzielone są szczeliny czasowe, w trakcie których transmisja danych odbywa się na zmianę albo wyłącznie w kierunku stacji bazowej, albo wyłącznie w kierunku terminali. W związku z tym, że przedział czasu oddzielający oba kanały jest bardzo mały, nadawanie i odbiór danych są widziane przez użytkownika jakby odbywały się jednocześnie. W systemie TDD łączność odbywa się na jednej częstotliwości, co upraszcza konstrukcję urządzeń. Pasmo 2,6 GHz pozwala na balans pomiędzy wysoką szybkością transferu (do 600 Mb/s bez agregacji) i sporym zasięgiem. W przyszłości 2,6 GHz ma zapewnić lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz. 5G w Plusie (podobnie jak u konkurencji) działa w oparciu o architekturę non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE. Nadajniki dostarcza Nokia i Ericsson.