Rynek smartwatchy jest już bardzo konkurencyjny, rozwinięty i dojrzały. Dostępnych jest wiele propozycji z każdej półki cenowej. Można dopasować zegarek do swoich potrzeb i priorytetów. Aby ułatwić dokonanie wyboru zebraliśmy dziesięć naszym zdaniem najlepszych zegarków dostępnych na polskim na rynku. Aby ułatwić wybór i łatwiej dopasować zegarek do potrzeb użytkowników oceniliśmy je też w trzech najistotniejszych kategoriach:
Dzięki tym wskazówkom łatwiej wybrać właściwy zegarek dla siebie. Na przykład, jeśli bardziej zależy nam na monitorowaniu zdrowia i czasie działania na baterii łatwiej będzie wybrać odpowiedni model, kładąc mniejszy nacisk na funkcje z kategorii smart.
To najwyższy i najbardziej bezkompromisowy model w ofercie Apple. To także pierwsza generacja serii Ultra, która od pozostałych zegarków tego producenta dużo większy nacisk kładzie na sport ekstremalny i outdoor. Jako jedyny z oferty Apple ma tytanową kopertę i wodoodporność do 100 metrów zanurzenia. Może też spełniać rolę komputera nurkowego. To też najlepszy wybór dla osób chcących połączyć możliwe zaawansowane funkcje sportowe z funkcjami typowymi dla smartwatcha – instalacją aplikacji i odpowiadaniem na powiadomienia. Jedynym aspektem pozostawiającym niedosyt jest czas działania na baterii wynoszący 36 godzin. Dla osób planujących wielodniowe wyprawy okaże się on niewystarczający.
Jeśli chcemy najwyższą jakość wykonania w połączeniu z bardzo długim czasem działania na baterii, to nie ma lepszej propozycji niż Garmin Fenix 7x Solar. Tak jak Apple Watch Ultra oferuje tytanową kopertę i szafirowe szkło, a więc materiały najwyższej klasy. Jego transreflektywny ekran jest zawsze włączony i czytelny we wszystkich warunkach, a mimo to zegarek w standardowym trybie działa 28 dni. Jeśli korzystamy z niego w warunkach słonecznych dzięki doładowywaniu czas działania może wydłużyć się do 37 dni. Ma też najwięcej funkcji sportowych i wyprawowych, w tym wbudowane mapy offline oraz zaawansowane pomiary i przewidywania kondycji. Odwrotnie niż w Apple Watch Ultra jedynym aspektem, w którym Fenix 7 ustępuje konkurencji są funkcje smart, czyli instalowanie aplikacji i w swobodne odpowiadanie na powiadomienia. Obsługuje za to płatności zbliżeniowe.
Najnowsza generacja Apple Watch, która ma większość funkcji najwyższego modelu. W stosunku do modelu Ultra brakuje syreny alarmowej, funkcji nurkowania, wodoszczelności do 100 metrów (jest do 50m) i dodatkowego, programowalnego przycisku czynności. Poza tym zarówno monitorowanie zdrowia jak i funkcje smart są na najwyższym poziomie. Domyślny wybór dla użytkownika będącego w ekosystemie Apple. Podobnie jak we wszystkich zegarkach specjalizujących się w funkcjach z kategorii smart czas działania na baterii stanowi jedyny istotny minus – tym razem jedynie 18 godzin według danych producenta.
To najnowszy model Huawei i pierwszy model wśród liczących się producentów, który mierzy ciśnienie krwi przez pompowanie wbudowanego w pasek rękawa. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie wymaga kalibracji. Wyniki pomiarów ciśnienia były w naszych testach dokładnie takie jak w tradycyjnym ciśnieniomierzu. Jest to najlepsza propozycja dla osób chcących kompleksowo zadbać o swoje serce i układ krążenia. Zegarek wyróżnia się także udanym, pasującym do każdej okazji designem i rozsądnym czasem pracy na baterii. Ma wiele trybów sportowych, ale chociaż jest wodoszczelny, nie mierzy danych dotyczących pływania. Jak większość urządzeń Huawei ma ograniczoną liczbę aplikacji w dedykowanym sklepie i nie pozwala swobodnie odpowiadać na powiadomienia ani nie obsługuje płatności zbliżeniowych.
Najwyższy i najnowszy model Samsunga jest odpowiednikiem Apple Watch w świecie Androida – daje najwięcej możliwości z kategorii smart, największą elastyczność konfiguracji aplikacji, odpowiadania na powiadomienia przez dyktowanie czy odręczne pisanie. Po raz pierwszy wprowadza materiały takie jak tytan oraz szkło szafirowe i tym się najbardziej odróżnia od swojego poprzednika – Watch 4. Zastosowana w Watch 5 Pro bransoleta ułatwia szybkie zakładanie i zdejmowanie, ale za to prawie uniemożliwia korzystanie z bezprzewodowego ładowania zwrotnego za pomocą telefonu. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani tytanem i szkłem szafirowym to nowości w porównaniu do poprzedniego modelu jest niedużo oprócz trochę lepszej baterii. Na tle konkurencji Samsung wyróżnia się analizą składu ciała i pomiarem ciśnienia po skalibrowaniu z ciśnieniomierzem (kalibracja konieczna do powtórzenia raz w miesiącu).
To propozycja dla osób poszukujących zegarka głównie sportowego ze średniej półki. Ten model wyróżnia się szczególnie dwoma cechami - bardzo czytelnym i zawsze włączonym ekranem oraz czasem działania na baterii. Garmin Instinct 2 działa 28 dni na baterii, a więc razem z Fenix 7 najdłużej w tym zestawieniu. Dodatkowo jako jedyny zegarek na rynku przy doładowaniu energią słoneczną może działać bez końca i to ze wszystkimi funkcjami aktywnymi, bez trybu oszczędzania baterii. Czarno-biały wyświetlacz dla części użytkowników może być odczuwalnym ograniczeniem. Wersja Solar obsługuje płatności zbliżeniowe, co odróżnia ten model od zegarków Huawei, które też dłużej działają na baterii. Do zastosowań sportowych i wyprawowych to świetna propozycja. Za to funkcji typowych dla smartwatchy praktycznie tutaj nie znajdziemy.
To najtańszy zegarek Apple w ofercie. Chociaż najtańsza wersja Apple Watch nie jest wydawana równie często co pozostałe, to w tym roku miał premierę razem z Watch series 8 i Ultra, więc jest równie świeży. Główne ograniczenia w porównaniu do droższych modeli to brak monitorowania natlenienia krwi oraz brak EKG. Zegarek nie potrafi również mierzyć temperatury ciała. Nie obsługuje także szybkiego ładowania. Jednocześnie jest to najmniejszy i najlżejszy z modeli Apple. Jest także wyposażony w ten sam procesor co Watch series 8 i Ultra. Z tego powodu pod kątem funkcji smart nie jest ani trochę ograniczony w porównaniu do droższych modeli.
To najtańszy z zegarków, który oferuje wszystkie inteligentne funkcje w świecie Androida. Pod tym względem różnic względem Watch 5 Pro jest zaskakująco mało. W efekcie już za niecały tysiąc złotych możemy mieć smartwatcha, który da nam wszystko czego możemy oczekiwać w kategorii smart. Dodatkowym plusem jest mechaniczna korna dookoła ekranu, którą można przewijać treść na ekranie. W naszych wersjach została zastąpiona wersją cyfrową. Podobnie jak nowszy model Watch4 Classic mierzy natlenienie krwi, EKG, a także skład ciała, a w aktualizacji dostał opcję mierzenia ciśnienia po kalibracji z ciśnieniomierzem. Obsługuje płatności, pozwala swobodnie odpisywać na powiadomienia i w tym zestawieniu ma najlepszy stosunek ceny do możliwości. Jednak podobnie jak inne zegarki z naciskiem na funkcje smart jest to osiągnięte kosztem czasu działania na baterii.
Do tego zegarka Huawei doskonale pasuje stwierdzenie „tani a dobry”. Wyceniony na zaledwie 799 zł w dniu premiery Watch 3 SE ma zaskakująco mało kompromisów w porównaniu do droższych modeli Huawei. Źródłem oszczędności były z pewnością materiały. O ile Huawei ma w ofercie zegarki wykonane z porcelany czy tytanu, tak GT 3 SE jest cały wykonany z plastiku. Wciąż jednak wygląda atrakcyjnie i przy okazji jest bardzo lekki i wygodny w noszeniu. Jeśli chodzi monitorowanie snu, tętna, natlenienia krwi nie ustępuje najlepszym modelem w tym zestawieniu. Trzeba tylko pamiętać, że to zegarek głównie sportowy i funkcje smart są w nim ograniczone, choć nie bardziej niż w innych zegarkach Huawei. Rekompensuje to czasem działania na baterii dochodzącym do 14 dni.
To najtańszy zegarek w naszym zestawieniu i jeden z najtańszych modeli na rynku z wbudowaną wielosystemową lokalizacją GPS, GLONASS, Galileo, QZSS i BDS. Pod tym względem jest nawet lepszy od Huawei. W tym przedziale cenowym trudno oczekiwać najwyższej klasy materiałów. To jest najistotniejszy kompromis i smartwatche poniżej tysiąca złotych zazwyczaj są po prostu plastikowe. Za to ekran AMOLED i 12 dni działania na baterii oraz liczba fabrycznych funkcji to są elementy, dla których warto wybrać ten model. Trzeba tylko pamiętać, że dodatkowych aplikacji tu nie zainstalujemy, powiadomienia możemy tylko odczytać, a płatności Xiaomi Pay mogą nie obsługiwać naszego banku i będą konieczne dodatkowe kroki, aby z tej funkcji skorzystać.
Smartwatche przeszły długą drogę od gadżetu do przydatnego narzędzia, pozwalającego w łatwy sposób monitorować nasze zdrowie. Aby spełnić tę podstawową funkcję wcale nie muszą być drogie i nawet najtańsze modele zaoferują nam większość funkcji sportowych i zdrowotnych. Wciąż największym wyzwaniem stojącym przed smartwatchami jest pogodzenie rozbudowanych funkcji systemu i instalowania aplikacji niczym na smartfonie z czasem działania na baterii. Już dziś można wybrać model, który działa miesiąc na baterii, ale nie da się na nim instalować aplikacji i odpowiadać na powiadomienia. Mimo tych ograniczeń wybór jest duży i każdy powinien znaleźć na liście odpowiedni model dla siebie.