Motorola moto g53 5G - nasze pierwsze wrażenia

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Motorola moto G52

Motorola obchodzi właśnie dziesięciolecie serii moto g, która w istotny sposób zmieniła obraz rynku smartfonów. Była niedroga, a zapewniała komfort użytkowania. Wtedy jeszcze większość telefonów poza flagowcami miało problemy z płynnym i bezproblemowym działaniem. Dzisiaj niedrogich i godnych polecenia telefonów jest tyle, że można przebierać w ofertach. Mimo to seria moto g pozostaje dla producenta ważna, a my mamy w ręku najnowszą odsłonę moto g53 5G i dzielimy się pierwszymi wrażeniami po 24h godzinach z telefonem w ręku. Nowa Motorola ma swoje mocne strony, jak design i odświeżony interfejs Androida 13. Nie da się jednak ukryć, że pod względem czysto sprzętowym nie stanowi mocnej konkurencji dla swojego poprzednika moto g52 – są miejsca, gdzie Motorola zrobiła krok wstecz. Cena nie uległa zmianie - 1199 zł za wersję 4/128 GB.

Główne wady i zalety Motoroli moto g53 5G

Zalety Motoroli moto g53 5G:

●      Atrakcyjna wizualnie i solidnie wykonana obudowa

●      Dobrej klasy głośniki stereo

●      Szybki i skuteczny czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania

●      120 Hz odświeżania ekranu

●      Dodana obsługa 5G

●      Trochę lepsza wydajność niż w poprzedniczce

●      Android 13 z odświeżonym interfejsem

●      Wystarczająco dobra jakość zdjęć i filmów z głównego aparatu

●      Długi czas działania na baterii

●      Cena nie uległa zmianie w porównaniu do poprzedniego modelu i wynosi 1199 zł

Wady Motoroli moto g53 5G:

●      Zbyt szeroka dolna ramka ekranu

●      Ekran to IPS a nie AMOLED jak w modelu g52

●      Ekran ma rozdzielczość 720p a nie 1080p jak w g52

●      Wydajność niższa od konkurencji

●      Brak aparatu ultraszerokokątnego, który był w g52

●      Aparat makro o zbyt niskiej rozdzielczości

●      Znacznie wolniejsza ładowarka o mocy 10W zamiast 30W jak w g52

●      Najwięcej cięć względem starszego modelu ze wszystkich testowanych przez nas smartfonów w ostatnim czasie

Jak oceniamy design? – ocena 4+

Motorola moto g53 5G może się podobać. Producent ma na koncie dłuższą serię udanych pod względem wyglądu telefonów i nowy model moto g się do nich zalicza. Matowe tworzywo z tyłu obudowy wygląda atrakcyjnie i nie brudzi się. Rama urządzenia nie wygląda tanio ani tandetnie. Obiektywy aparatów prawie nie wystają poza obudowę i nie powodują chybotania telefonu na stole.

Moto g53 5G ma głośniki stereo, gniazdo słuchawkowe i czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania. Głośniki mają w pełni rozdzielone kanały lewy i prawy, a odblokowanie ekranu palcem działa szybko i powtarzalnie.

Telefon nie ma oficjalnej normy uszczelnienia, ale jest zabezpieczony przed zachlapaniem i zalaniem przez powłokę hydrofobową. Jedyne co nie do końca podoba mi się w wyglądzie tego telefonu to szersza dolna ramka ekranu, tzw. broda.

Motorola moto G52

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 3+

Motorola moto g53 5G ma ekran IPS o przekątnej 6,5 cala i rozdzielczości HD+ 1600 x 720 pikseli. Te parametry są słabsze niż w poprzedniczce – g52 ma ekran AMOLED o rozdzielczości FHD+ 2400 x 1080 pikseli, o przekątnej 6,6 cala. Jedynym parametrem, który uległ poprawie w nowszym modelu jest odświeżanie 120 Hz w porównaniu do 90 Hz w starszej Motoroli.

Jasność nie jest wysoka i spada, gdy patrzymy pod kątem. Piksele dadzą się z bliska zauważyć, ale nie uważam, aby ekran przeszkadzał w codziennym użytkowaniu, nie jest zły. Trzyma wystarczający poziom. Nie ulega jednak dla mnie wątpliwości, że jest to ekran o gorszych parametrach niż w starszym modelu, a 120 Hz nie rekompensuje rezygnacji z AMOLED i wyższej rozdzielczości.

Motorola moto G52

Specyfikacja – ocena 4-

Motorola g53 5G jest wyposażona w procesor Snapdragon 480+ 5G traktowany zegarami 2 x 2,2 GHz + 6 x 1,8 GHz. Procesor wspomaga 4 GB RAM i 128 GB pamięci na system i pliki. Pamięć można rozszerzyć kartą micro SD. Konfiguracja pamięci nie zmieniła się w porównaniu ze starszym modelem. Jak na dzisiejsze standardy to 4 GB RAM nie jest imponującą pojemnością i można w tym przedziale cenowym spotkać pojemność dwukrotnie większą, np. realme 10 ma 8 GB RAM.

Procesor w starszej moto g52 to Snapdragon 680 i tu sprawa robi się bardziej zagmatwana. Snapdragony z serii 6XX są wyżej pozycjonowane niż 4XX i mają nowszy proces technologiczny 6 nm, zamiast 8 nm. Jednocześnie wersja z plusem procesora Snapdragon 480 została unowocześniona i wspiera 5G. Wynik benchmarku Antutu dla najnowszego modelu moto to 310473 punktów. Czyli mimo starszego procesu technologicznego i teoretycznie niższego pozycjonowania w ofercie Qualcomm, to procesor w nowszej Motoroli jest raczej trochę mocniejszy, chociaż różnica nie jest duża. Nie można wyciągnąć wniosku, że Snapdragon 480+ 5G jest od Snapdragona 680 gorszy – według wyników benchmarku i wsparcia 5G tak nie jest.

Nie jest to jednak procesor w pełni konkurencyjny i wspomniany realme 10 wyceniony podobnie jak Motorola ma procesor MediaTek Helio G99, który osiąga wynik istotnie wyższy, blisko 400 tysięcy punktów. Specyfikacja Motoroli jest wystarczająca, aby zapewnić komfort użytkowania i na tym jej ambicje się kończą.

Za to wsparcie 5G w najnowszej moto g53 może być istotnym plusem. Zarówno realme 10 jak i g52 łączności 5G nie obsługują, a jest to technologia, na którą kładą duży nacisk operatorzy.

Oprócz tego Motorola ma na pokładzie WiFi ac, Bluetooth 5.1 i NFC. Lokalizacja jest realizowana za pomocą GPS, GLONASS, GALILEO i BDS. Zestaw czujników obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła i kompas cyfrowy. Akcelerometr działa poprawnie i pozwala rozglądać się w wideo 360 na YouTube przechylając telefon na boki.

Motorola moto G52 Motorola moto G52

System operacyjny– ocena 5

Moto g53 5G trafiła na rynek z Androidem 13, z aktualizacjami bezpieczeństwa z 1 listopada 2022. Interfejs systemowy został odświeżony, nowa jest też aplikacja Moto, w której znajdziemy opcje personalizacji i dodatkowe funkcje, takie jak gesty czy uważny ekran. Wygląda to dużo lepiej niż w przeszłości. Tutaj Motorola zrobiła kawał dobrej roboty.

Nie umiem odpowiedzieć ani czy Moto g52 dostała już aktualizację do Androida 13, a jeśli dostała lub dostanie w przyszłości, to czy wszystkie elementy włącznie z aplikacją Moto wyglądają na niej identycznie. Jeśli nie to największą korzyścią wynikającą z zakupu nowszego modelu, oprócz wsparcia 5G, będzie właśnie nowszy system i znacznie poprawiony wygląd.

Osobną sprawą jest, że Motorola lubiła się chwalić czystym Androidem i szybkimi aktualizacjami, więc nawet jeśli nowy model ma tę przewagę nad starszym to znaczy, że coś z tym aktualizowaniem poszło nie do końca tak jak było zapowiadane.

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4-

Cięcia w specyfikacji dotknęły także aparatów. Główny aparat 50 MP, f/1.8, PDAF pozostał bez zmian, podobnie niezbyt użyteczny aparat makro o niskiej rozdzielczości 2 MP, f/2.4 PDAF. Nie ma jednak aparatu szerokokątnego, który jest jako trzeci w starszej moto g52. Mówiąc krótko, nic się nie poprawiło, a jeden z użytecznych aparatów zniknął. Przedni aparat pozostał bez zmian w rozdzielczości i z trochę jaśniejszym obiektywem 16 MP, f/2.2.

Jakość zdjęć uważam za wystarczająco dobrą z pewnymi zastrzeżeniami. Kolory i rozpiętość tonalna są w porządku, szczegółowość też jest OK. Stosunkowo łatwo poruszyć zdjęcia nocne i trzeba się bardziej pilnować. Całkiem sprawnie działa stabilizacja cyfrowa podczas nagrywania wideo, która w tym przedziale cenowym nie jest jeszcze standardem. Nie licząc braku aparatu ultraszerokokątnego reszta się broni. Szkoda, że dostajemy mniej w tej samej cenie.

Motorola moto G52

Przykładowe zdjęcia:

Motorola moto G52

Motorola moto G52

Motorola moto G52

Motorola moto G52

Motorola moto G52

Motorola moto G52

Motorola moto G52

Motorola moto G52

Przykładowe wideo:

 

Jak długo działa bateria? – ocena 4-

Motorola moto g53 5G ma baterię o pojemności 5000 mAh. W połączeniu z energooszczędnym procesorem i niższą rozdzielczością ekranu nowa Motorola działa długo na baterii. Podczas testu strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę telefon rozładował się do 42% po upływie 10 godzin i 33 minut. W efekcie można oczekiwać ponad 18 godzin strumieniowania wideo.

Jednak, gdy konkurencja przykręca śrubę, jeśli chodzi o szybkość ładowania, Motorola zaczęła się cofać. O ile poprzedni model oferuje ładowarkę 30W, to nowsza g53 5G ma w zestawie ładowarkę jedynie 10W – wolniejsze ładowarki nawet nie są już dostępne. Dla osób ładujących telefon codziennie w nocy może to nie mieć znaczenia. Jeśli ktoś będzie chciał doładować telefon w ciągu dnia może dać się niemile zaskoczyć wolnym ładowaniem. Chyba, że mamy szybszą ładowarkę od innego urządzenia.

Nasza finalna ocena

Nowa Motorola moto g53 5G dodaje do g52 przede wszystkim obsługę 5G i zachowuje tą samą cenę. Oba modele kosztują w dniu premiery 1199 zł. Podoba mi się wygląd telefonu i jego sprawne działanie. Zwłaszcza głośniki stereo są godne pochwały.

To co będzie dla niektórych zaskakujące to cięcia w porównaniu do starszego modelu g52, który ma ekran AMOLED o wyższej rozdzielczości, dodatkowy aparat ultraszerokokątny i trzykrotnie mocniejszą ładowarkę. Rynek smartfonów przyzwyczaił nas, że nowsze modele oferują więcej i lepiej, a w tym wypadku dostajemy kilka istotnych funkcji mniej. Być może jest to spowodowane chęcią zachowania tej samej ceny pomimo szalejącej inflacji. Jedno jest jednak pewne - upgrade z modelu g52 do najnowszej wersji nie jest wskazany.

Motorola nie jest jedynym telefonem, który wprowadził cięcia – realme 10 też ma mniej aparatów od swojego poprzednika. Jednak cięcia w g53 5G  mają zdecydowanie „większy rozmach”.

Uwielbiamy: atrakcyjny wygląd obudowy

Nie lubimy: cięć specyfikacji w porównaniu ze starszym modelem

Dla kogo jest Motorola moto g53 5G:

●      Dla potrzebujących 5G

●      Dla ceniących jakość wykonania obudowy

●      Dla fanów głośników stereo

Dla kogo nie jest Motorola moto g53 5G:

●      Nie dla osób, które cenią ekran AMOLED w rozdzielczości FHD

●      Nie dla osób ceniących aparat ultreaszerokokątny

●      Nie dla szukających szybkiego ładowania

Alternatywy dla Motorola moto g53 5G:

●      Motorola moto g52

●      realme 10

●      Redmi Note 11

●      Samsung Galaxy A23 5G

●      POCO M5

●      Motorola Moto G82

●      Xiaomi Redmi Note 11S 6/64GB

●      realme 9 8/128GB

●      Motorola Moto G71 5G 6/128GB

●      Motorola Moto G100 5G 8/128GB

●      Motorola Edge 20 Lite 5G 8/128GB

●      OnePlus Nord CE 5G 8/128GB

●      OPPO Reno5 5G 8/128GB

●      vivo Y76 5G 8/128GB

●      Xiaomi POCO X4 Pro 5G 6/128GB

●      realme 9 Pro 8/128GB

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: