Samsung Galaxy Watch 5 44mm – test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Samsung Galaxy Watch 5 - test

Nie ulega wątpliwości, że seria Galaxy Watch to najbardziej zaawansowane smartwatche dla użytkowników smartfonów z Androidem. Mają najwięcej funkcji, umożliwiają instalowanie dowolnych aplikacji kompatybilnych z Wear OS, obsługują płatności zbliżeniowe i najbardziej zaawansowane monitorowanie organizmu. Na testy trafiła do mnie już najnowsza, piąta generacja Samsunga Galaxy Watch i miałem możliwość przekonać się jakie zmiany wprowadza. Na tym etapie można powiedzieć, że podobieństw do Samsung Galaxy Watch 4 jest więcej niż różnic. Jednak Watch 5 mogą wybrać nie tylko użytkownicy poprzedniej generacji, ale także osoby kupujące pierwszego smartwatcha, czy użytkownicy rozwiązań konkurencyjnych. Sprawdźmy zatem co nowego jest Watch 5 za 1499 zł i jak prezentuje się na tle rozwiązań konkurencji.

Samsung Galaxy Watch 5 - test

Główne wady i zalety Samsung Galaxy Watch 5 44mm

Zalety Samsunga Galaxy Watch 5 44mm:

 • Atrakcyjny design
 • Jest wygodny
 • Twardsze szkło szafirowe zamiast Corning Gorilla Glass DX+
 • Wbudowany głośnik i mikrofon
 • Czujnik temperatury
 • Ekran Super AMOLED
 • Płynne działanie systemu
 • Najszersza analiza zdrowia
 • Pełna swoboda przy odpisywaniu na powiadomienia
 • Nowe tarcze zegara z bardziej rozbudowaną personalizacją
 • Wear OS
 • Poprawiony czas działania na baterii
 • Szybsze ładowanie baterii

Wady Samsunga Galaxy Watch 5 44mm:

 • Niewiele zmian w porównaniu do funkcjonalności Watch 4 – tylko trener snu
 • Dodany termometr na razie nie ma przypisanych funkcji
 • Funkcja importowania tras GPX zarezerwowana dla wersji Pro
 • System lokalizacji nie wspiera wielopasmowego działania, które wprowadza konkurencja
 • Czas działania wciąż niezbyt długi

Jak oceniamy design? – ocena 5

Pod względem designu najnowszy Samsung Galaxy Watch 5 nie różni się znacząco do zwykłej wersji Galaxy Watch 4. Konstrukcja koperty i paska pozostała prawie bez zmian. Te zostały zarezerwowane dla Galaxy Watch 5 Pro, którą przetestujemy osobno.

Najważniejsza różnicą względem poprzednich generacji to zastosowanie szkła szafirowego przykrywającego ekran. Ma ono dużo większą twardość i jest bardziej odporne na zarysowania. Taką zmianę trudno odczuć zaraz po zakupie, ale w perspektywie czasu powinno uchronić użytkownika przed zarysowaniami. Drugą nowością jest czujnik temperatury znajdujący się od spodu koperty. Ostatnią zmianą jest zrezygnowanie z fizycznego pierścienia przewijania opcji menu - piąta generacja w żadnej wersji go nie oferuje, choć zwykła wersja Galaxy Watch 4 też go nie miała, to była jeszcze wersja Classic, która go oferowała. Do cyfrowego odpowiednika można się przyzwyczaić, ale sam bardzo lubiłem mechaniczny pierścień i będzie mi go brakowało.

Samsung Galaxy Watch 5 44mm nadal korzysta z standardu pasków 20 mm, mocowanych na teleskop. Dostarczany w zestawie silikonowy pasek jest wygodny i nie podrażniający skóry na ręku. Podobają mi się kolory w których oferowany jest Samsung Galaxy Watch 5 44mm – czarny, srebrny i niebieski. Zwłaszcza pastelowy niebieski, który dostałem do testów oceniam jako atrakcyjny. Uważam, że Samsungowi udało się połączyć prostotę minimalizmu z atrakcyjnym wyglądem. Zegarek waży 34 gramy bez paska i 55 gramów z paskiem, który otrzymałem w komplecie.

To co nie uległo zmianie, to wodoszczelność do 50 metrów, według normy 5 ATM, wbudowany głośnik i mikrofon, oraz dwa przyciski służące do obsługi zegarka. Koperta podstawowego modelu jest nadal wykonana z Armor Aluminium – tytan został zarezerwowany dla droższej wersji Pro.

Samsung Galaxy Watch 5 - test

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5+

Ekran w Samsung Galaxy Watch 5 nie uległ zmianie. W modelu 44mm nadal mamy do czynienia z panelem Super AMOLED o przekątnej 1,4 cala i rozdzielczości 450 x 450 pikseli. Trudno się dziwić, niewiele rzeczy można w tym wyświetlaczu poprawić. Dodanie 120 Hz dałoby trudne do zauważenia korzyści, a dodatkowo obciążyło by baterię. Na stole pozostała jeszcze opcja drugiej warstwy wyświetlacza w innej technologii, która mogłaby być cały czas aktywna, jak w Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS, ale ta technologia nie jest popularna i pewnie są ku temu dobre powody.

Na pochwałę zasługuje płynna regulacja jasności ekranu zegarka w szerokim zakresie. Nie razi w nocy i ciemny pomieszczeniu, jednak pozostaje czytelny w świetle słonecznym. Oferuje dużo miejsca na szczegółowe tarcze, wyświetlanie powiadomień i innych informacji. Nie miałem problemów z wybudzaniem ekranu gestem uniesienia nadgarstka. Jest też dostępna opcja Always On Display, ale znacząco skróci czas działania na baterii.

Samsung wprowadził kilka nowych tarcz, które pozwalają na bardziej elastyczną konfigurację komplikacji wyświetlanych na ekranie. Jedna z moich ulubionych oprócz godziny i daty zawiera 5 pól, do których można przypisać dowolne dane. Dwa z nich mają formę małej średnicy koła, dwa są paskami po bokach, a centralne największe pole może wyświetlać rozszerzone dane np. pogodę na kilka dni, wykres tętna, czy nawet działający cały czas kompas. Brakowało mi takiej tarczy w Watch 4, gdzie pól komplikacji jest zdecydowanie mniej i można do nich przypisać mniej rodzajów danych. Mam nadzieję, że z czasem Samsung zdecyduje się udostępnić taką tarczę starszym modelom zegarka.

Samsung Galaxy Watch 5 - test

Podzespoły i system– ocena 5-

Podstawowe parametry Samsung Galaxy Watch 5 pozostały bez zmian, takie jak w poprzedniej generacji. Nadal mamy ten sam dwurdzeniowy procesor Exynos W920 taktowany zegarem 1,18 Ghz, 1,5 GB RAM i 16 GB na system, aplikacje i pliki użytkownika z czego wolne jest około 7 GB.

Samsung Galaxy Watch 5 otrzymał nowszy standard Bluetooth 5.2, zamiast 5.0. Lokalizacja jest realizowana za pomocą systemów GPS, GLONASS, GALILEO i BDS, ale Samsung nie zdecydował się na dodanie wielopasmowego wsparcia dla lokalizacji wzorem najnowszych modeli Garmin, czy choćby Amazfit T-Rex 2. Dla zwykłego użytkownika, który nie biega w kanionach i bardzo gęsto zabudowanym wysokimi budynkami mieście nie będzie miało to większego znaczenia w praktyce. Mimo wszystko szkoda, to mógł być istotny czynnik zachęcający do wyboru Watch 5 w porównaniu do Watch 4.

Zmieniła się wersja systemu i choć nadal bazuje na Android 11, to numer wersji Wear OS wzrósł z 3.2 do 3.5, a nakładka systemowa Samsunga zamiast ONE UI 4.0 ma numer 4.5. Z punktu widzenia użytkownika większość zmian dotyczy funkcji „pod maską”, a widocznych zmian jest stosunkowo niewiele, poza wspomnianymi nowymi tarczami zegara.

Samsung Galaxy Watch 5 pozostaje najbardziej bogatym w funkcje zegarkiem w świecie Androida. Oprócz standardowych trybów sportowych, monitorowania snu, natlenienia krwi, czy pojawiającego się u konkurencji EKG ma szereg opcji, których żaden zegarek nie oferuje – pomiar ciśnienia krwi (po kalibracji z tradycyjnym ciśnieniomierzem), czy analiza składu ciała niczym specjalistyczna waga dla sportowców czy dietetyków. Jest też odpowiadanie na powiadomienia o wiadomościach na wszystkie możliwe sposoby, nie wyłączając odpisania na klawiaturze czy dyktowania ze zamianą mowy na tekst, również w języku polskim. Wszystko to jednak było już w Galaxy Watch 4. Mi osobiście bardziej przydaje się prozaiczna funkcja dyktafonu, która jest rzadko w zegarkach spotykana, niż te zaawansowane analizy mojego ciała.

Samsung Galaxy Watch 5 - test

Główną nowością jest trener snu, który ma przez miesiąc podpowiadać co należy robić aby poprawić jego jakość. Od premiery minęło jednak za mało czasu, aby móc ocenić działanie tej funkcji.

Inną wprowadzoną nowością jest możliwość zaimportowania trasy w formacie GPX, aby móc ją wykorzystać do nawigacji podczas treningu. Funkcję można znaleźć w aplikacji Samsung Health, ale jest na wczesnym etapie rozwoju, bo pozwala wczytać trasę tylko jako kolarstwo albo piesze wycieczki. Co więcej funkcja jest zarezerwowana tylko dla wersji Pro Watch 5, więc o ile w aplikacji możemy taki trening uruchomić, na zwykłym Samsung Galaxy Watch 5 wyświetlą się tylko podstawowe dane o treningu, bez mapy i nawigacji. Moim zdaniem to zróżnicowanie pomiędzy wersją zwykłą a Pro jest trochę na siłę, bez większego uzasadnienia. Na dodatek zegarki firm sportowych wciąż oferują pod tym względem więcej możliwości.

Ostatnim elementem jest termometr. Podczas premiery na razie nie spełnia żadnej konkretnej funkcji. Docelowo ma analizować temperaturę ciała podczas snu, a Samsung planuje rozwijać inne możliwości czujnika w przyszłości, takie jak śledzenie cyklu menstruacyjnego. Trudno jednak powiedzieć kiedy i czy na pewno się pojawią.

Można więc przyjąć, że w uproszczeniu Samsung Galaxy Watch 5 w dniu premiery oferuje funkcjonalność bardzo zbliżoną do poprzedniej generacji Samsung Galaxy Watch 4 i dla wersji nie Pro jedyną różnicą na razie jest trener snu.

Samsung Galaxy Watch 5 - test Samsung Galaxy Watch 5 - test

Samsung Galaxy Watch 5 - test Samsung Galaxy Watch 5 - test

Jak długo działa bateria? – ocena 3+

Większa bateria i szybsze ładowanie nową bezprzewodową ładowarką to obok szkła szafirowego najistotniejsze zmiany w Samsung Galaxy Watch 5. Pojemność baterii wzrosła z 361 mAh do 410 mAh, a zegarek obsługuje 10W ładowanie bezprzewodowe, co ma pozwolić naładować 45% w 30 minut.

Aby móc w pełni ocenić baterię musiałbym użytkować zegarek przez kilka tygodni. Na tym etapie mogę powiedzieć, że działa ona zauważalnie dłużej od poprzedniej generacji i o ile z Watch 4 nie mógłbym komfortowo chodzić dwa dni na jednym ładowaniu bez ryzyka, że zegarek się po prostu wyłączy, to najnowszy model dwa dni oferuje bez większego problemu. Ułatwia to trochę regularne monitorowanie snu - poprawa jest odczuwalna.

Chociaż mam z tyłu głowy, że wszystkie najbardziej zaawansowane zegarki, które pozwalają na swobodne odpisywanie wiadomości i instalowanie aplikacji nie działają zwykle dłużej niż 3 dni, to jednak wciąż mało w porównaniu do zegarków sportowych, które w większości działają pomiędzy 7 a 14 dni, a niektóre potrafią zbliżyć się nawet do miesiąca. Gdyby Samsung Galaxy Watch 5 mógł działać chociaż przez pełne 5 dni roboczych byłbym usatysfakcjonowany, a tak pozostaje mi pocieszyć się, że jest lepiej, ładować mogę szybciej i tak nie mam dużo lepszego wyboru jeśli nie chcę zrezygnować z żadnych opcji.

Samsung Galaxy Watch 5 - test

Nasza finalna ocena

Najważniejsze zmiany jakie wprowadza Samsung Galaxy Watch 5 względem poprzedniej generacji zegarków Samsunga, to odporniejsze na zarysowanie szkło szafirowe, pojemniejsza o 14% bateria, szybsze ładowanie i pomiar temperatury, który ma być uruchomiony w przyszłości. Są też nowsze, bardziej dopracowane tarcze. Nie są to rewolucyjne zmiany i nie sądzę aby większość użytkowników Watch 4 poczuła, że musi szybko zmienić swój zegarek na nowszy. Co prawda pojemniejsza bateria może akurat przekroczyć granicę pomiędzy niewystarczającą a minimum komfortu, to wciąż różnica jest niewielka. Szkoda, że Samsung nie zdecydował się na aktualizację systemu lokalizacji do wersji wielopasmowej, oraz, że wgrywanie i nawigowanie po trasach GPX zostało zarezerwowane bez wyraźnego powodu dla wersji Pro.

Mimo wszystko już Watch 4 był najbardziej zaawansowanym zegarkiem dla użytkowników Androida, a zwłaszcza właścicieli telefonów Samsunga, bo część opcji, takich jak pomiar ciśnienia, EKG są zarezerwowane właśnie dla nich. Z powodu braku konkurencji oferującej wszystkie funkcje Watch 4, najnowszy Samsung Galaxy Watch 5 pozostaje wciąż najbardziej zaawansowanym smartwatchem. Wciąż jest też dobrym wyborem o ile nie potrzebujemy zegarka działającego zdecydowanie dłużej niż 2 dni na baterii. Jednak będąc właścicielem Watch 4 nie mam poczucia, że muszę szybko myśleć nad zmianą na nowszy model.

Uwielbiamy: bogactwo funkcji i możliwości

Nie lubimy: wciąż zbyt krótkiego czasu działania na baterii

Dla kogo jest Samsung Galaxy Watch 5 44mm:

 • Dla osób używających smartfonu z Androidem, zwłaszcza jeśli jest to smartfon Samsunga
 • Dla osób chcących swobodnie odpisywać na powiadomienia z zegarka
 • Dla osób poszukujących najbardziej zaawansowanych funkcji zdrowotnych takich jak analiza składu ciała, EKG, pomiar ciśnienia

Dla kogo nie jest Samsung Galaxy Watch 5 44mm:

 • Nie dla osób szukających zegarka działającego dłużej niż 2 dni na baterii
 • Nie dla osób, które szukają mocnych argumentów do przesiadki z poprzedniej generacji Galaxy Watch
 • Nie dla tych, którym wystarczą funkcje dostępne w prostszych i tańszych zegarkach konkurencji

Alternatywy dla Samsung Galaxy Watch 5 44mm:

 •  

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: