Polscy operatorzy w przyszłym roku będą testowali technologię NFC. Nie należy się jednak spodziewać, że zrobią to wspólnie w obrębie inicjatywy sformowanej ponad roku temu. Przedstawiciele sieci Plus potwierdzają, że test NFC raczej odbędzie się, ale nie będzie to duży projekt. Głównym powodem ograniczenia skali pilota jest to, że obecnie na rynku prawie nie ma telefonów obsługujących tę technologię. Według Plusa masowo NFC zaistnieje na europejskim rynku, jak uda się tę technologię zintegrować z kartą SIM, co zwiększy bezpieczeństwo transakcji oraz umożliwi masowe jej wdrożenie. Drugą opcją jest wymiana telefonów na takie, które NFC mają zaimplementowane w standardzie.
Plus aktualnie tak ocenia oficjalnie zaawansowanie technologii NFC: "Rozwiązania NFC które interesują operatorów na całym świecie to takie, które pozwalają na przekonanie użytkownika telefonu do płacenia bezstykowego, a jednocześnie zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa akceptowany przez organizacja płatnicze oraz banki. Rozwiązanie przyjęte na całym świecie opiera się na wiodącej roli karty SIM – gdzie wszystkie klucze zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa są przechowywane w tym miejscu. Polkomtel podąża właśnie tą drogą. Zdajemy sobie sprawę, że technologicznie większość producentów telefonów jest jeszcze niegotowa na komercyjnie oferowanie tych urządzeń. Dopiero niedawno zaakceptowano protokół SWP który jest pomostem pomiędzy kartą SIM a telefonem z anteną NFC. Myślę, że jest to podobnie jak z UMTS – odpowiednie urządzenia pojawią się wkrótce – Q2-Q4 2009. Obecnie to duży koszt pozyskania takiego telefonu jest głównym hamulcem rozwoju NFC. Przyglądamy się poszczególnym testom w krajach, w których rozwiązania są gotowe do wdrożenia lub właśnie testowane – przypadek testów w Niemczech jest podobnym przedsięwzięciem, które w części będziemy brać pod uwagę przy testach podobnej technologii w Polsce. Krytycznym czynnikiem sukcesu jest przełamanie barier u użytkownika/abonenta, a jednocześnie przekonanie najszerszej rzeszy banków oraz jak szerokiego strumienia partnerów gotowych przyjść z siecią akceptacji." - napisała nam rzecznika prasowa tej sieci, Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska.
Orange natomiast zamierza postawić na rozwiązanie dużo prostsze, choć może trochę mniej eleganckie - specjalne naklejki z technologią NFC. Centertel na przełomie 2008/2009 r. już na pewno zdecyduje się na na współpracę z jednym z dwóch globalnych partnerów na rynku karcianych rozliczeń: z Mastercardem (PayPass) lub z Visą (Visa Wave). Orange podpisze także umowę z jednym wybranym bankiem, który będzie emitował mobilne karty płatnicze, czyli w przypadku Orange naklejki na telefon z technologią NFC. Komercyjne wdrożenie tej technologii nastąpi najprawdopodobniej już w połowie przyszłego roku. Wtedy pierwsi klienci Grupy TP będą mogli rozpocząć korzystanie z mobilnych płatności. Za projekt odpowiada w Orange Krzysztof Sieczkowski, , dyrektor pionu rozwoju nowych produktów grupy TP.
Rzecznik prasowa sieci Plus tak przedstawiła ocenę swojej firmy wobec "drogi" wybranej przez Orange: "Droga Orange to droga wybrana w ramach Strategii Grupy TP i wielokrotnie anonsowana w mediach. Nasza strategia opiera się na wypracowaniu standardów płatności mobilnych w ramach porozumień, których Polkomtel jest członkiem (podpisana współpraca z pozostałymi MNO, bankami oraz organizacją płatniczą i zaproponowaniu wspólnego podejścia do rynku płatności, bez względu na sposób inicjacji płatności. Wierzymy, że tylko zastosowanie rozwiązania standardowego dla wszystkich uczestników mobilnych płatności pozwoli na przyjęcie i akceptację przez abonentów/użytkowników takiego rozwiązania."
Na razie Polkomtel wspiera rozwiązanie lokalna, czyli kody USSD obsługiwane przez firmę mPay. Nieoficjalnie pracownicy Plusa sami przyznają, że rozwiązanie mPay nie ma żadnych szans na stanie się standardem płatności mobilnych w Polsce. Także przedstawiciele sieci Play w nieoficjalnych rozmowach twierdzą, że rozwiązanie mPay nie ma przyszłości głównie dla tego, że jest to słaby gracz, który w ogóle nie promuje swojej platformy samodzielnie, a dodatkowo techniczna strona płatności nie jest zbyt prosta.
Przedstawiciel sieci Era, Krzysztof Dzięcioł, odpowiada na jeszcze większym poziomie ogólności:" "Na bieżąco monitorujemy pojawiające się na rynku rozwiązania dotyczące mobilnych płatności. Jesteśmy gotowi zaproponować rozwiązania, dzięki którym nasi klienci będą mogli dokonywać płatności w wygodny sposób, w jak największej ilości punktów. Pracujemy nad różnymi systemami mobilnych płatności i w nadchodzącym roku chcielibyśmy zaoferować klientom najlepsze możliwe rozwiązanie.”
Największym zagrożeniem dla realizacji strategii operatorów, którzy chcą być ważnym ogniwem w mobilnych płatnościach są same banki, których przedstawiciele podkreślają, że raczej nie są zainteresowanie staniem się tzw. "white label" dla operatorów. Banki same chcą wdrażać NFC w postaci kart i naklejek i sprzedawać je pod swoją marką. Takie informacje uzyskaliśmy m.in. od rzecznika banku ING Bank Śląski.
Aby korzystać z technologii NFC już teraz należy zamówić kartę (wirtualną portmonetkę) na stronie http://premiumshop24.bzwbk.pl/899,58046/Karty_platnicze,KARTA__PRE-PAID_MAESTRO_PAY_PASS/
Przykładowy cykl płatności telefonem z technologią NFC - A1 mobilkom austria
Inne informacje na podobny temat:
Polkomtel nadal wierzy w mPay - mobilne płatności za bilety ZTM w Warszawie
Operatorzy nadal myślą, a MasterCard robi kolejne duże wdrożenie
Mastercard PayPass pozyskuje kolejnych klientów i coraz bardziej wyprzedza operatorów komórkowych
mPay testuje w Warszawie usługę mobilnych płatności za parkowanie
mPay nominowany do GSMA 2008 Mobile Innovation Global Awards
mPay nie wejdzie w tym roku na giełdę - przegrał z plotkami o wspólnym standardzie m-płatności
Pilot Near Field Communication we francuskim transporcie podmiejskim